Pasaulyje

2015.10.05 20:03

NATO perspėjo Rusiją dėl Turkijos oro erdvės pažeidimų

BNS 2015.10.05 20:03

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas pirmadienį perspėjo Rusiją vengti įtampos su transatlantiniu aljansu eskalavimo „nepriimtinais“ Turkijos oro erdvės pažeidimais.

J. Stoltenbergas sušaukė nepaprastąjį Aljanso šalių ministrų susitikimą, kai viena pagrindinių NATO narių, Turkija, pareiškė, kad jos lėktuvai perėmė Rusijos naikintuvą prie Sirijos sienos.

Ragina Rusiją gerbti NATO erdvę

„Aš ką tik susitikau su Turkijos užsienio reikalų ministru Feridunu Sinirlioglu aptarti pastarųjų Rusijos Federacijos karinių veiksmų Sirijoje ir greta jos, taip pat nepriimtinų Turkijos oro erdvės pažeidimų, kuriuos padarė Rusijos kovos lėktuvas“, – sakė NATO vadovas.

„Aš raginu Rusiją besąlygiškai gerbti NATO oro erdvę ir vengti įtampos (santykiuose) su aljansu eskalavimo“, – pridūrė jis

Padidėjus įtampai, kai Rusija praėjusią savaitę pradėjo oro aviacijos smūgius, kuriais, anot jos, taikomasi į „Islamo valstybės“ kovotojus Sirijoje, būtent E. Sinirlioglu pareikalavo susitikimo, kai Turkija paskelbė šeštadienį perėmusi Rusijos naikintuvą.

R. T. Erdoganas su ES pareigūnais susitinka atskirai

J. Stoltenbergas sakė, kad 28 NATO narių ambasadoriai vėliau pirmadienį susitiks Šiaurės Atlanto Taryboje aptarti padėties.

„Aš paaiškinau, kad NATO ryžtingai tebesilaiko savo įsipareigojimų dėl Turkijos saugumo, – pareiškė jis. – Rusijos veiksmai neprisideda prie saugumo ir stabilumo šiame regione“.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį Briuselyje atskirai susitinka su aukšto rango ES pareigūnais; pokalbyje dominuoja migrantų krizės ir gilėjančio konflikto Sirijoje temos. Turkijos lyderis palaikė Sirijos sukilėlius, siekiančius nuversti seną Rusijos sąjungininką prezidentą Basharą al-Assadą.

Turkija perspėjo, – jeigu bus bet koks įsibrovimas, Rusija „bus atsakinga už galinčius įvykti bet kokius nepageidautinus incidentus“.

NATO dislokavusi raketų

R. T. Erdoganas sakė, kad Rusijos vykdoma bombardavimo kampaniją Sirijoje yra „nepriimtina“, ir perspėjo Maskvą, jog ši daro „grėsmingą klaidą“.

NATO yra dislokavusi raketų „Patriot“ prie Turkijos pietinės sienos su Sirija, kad būtų išvengta migrantų antplūdžio dėl nuožmaus konflikto, nusinešusio jau 25 tūkst. gyvybių ir sukėlusio masinį migrantų bėgimą iš savo šalies, tikintis saugumo Europoje.

Beje, minėtas raketas planuota atitraukti, tačiau nežinoma, ar jų vietoje bus dislokuojama kita ginkluotė. Pasak NATO, šis klausimas šiuo metu nagrinėjamas.

JAV pareigūnas: Rusija Turkijos oro erdvę pažeidė greičiausiai neatsitiktinai

Rusijos įvykdytas Turkijos oro erdvės pažeidimas prie Sirijos sienos greičiausiai buvo tyčinis, pirmadienį pareiškė vienas aukšto rango JAV gynybos pareigūnas, išreiškęs susirūpinimą dėl šio incidento.

Protestą Rusija NATO narė Turkija išreiškė po to, kai jos „F-16“ naikintuvai perėmė rusų naikintuvą, savaitgalį pažeidusį Turkijos oro erdvę prie Sirijos sienos, ir privertė jį grįžti atgal.

„Aš nemanau, kad tai buvo atsitiktinumas“, – sakė gynybos pareigūnas, nenorėjęs skelbti savo pavardės.

Incidentą vadina itin neprofesionaliu

„Tai tiesiog patvirtina mūsų didelį susirūpinimą dėl jų veiksmų. Jie ir toliau verčia abejoti jų ketinimais ir, žinoma, kelia klausimų dėl elementaraus elgesio ir profesinio elgesio oro erdvėje“, – kalbėjo jis.

Pentagonas ir Rusija praėjusią savaitę tarėsi, kaip išvengti nelaimingų atsitikimų Sirijos oro erdvėje, Maskvai ir JAV vadovaujamai koalicijai vykdant oro atakas karo draskomoje šalyje.

Kadangi šiame pasitarkime buvo kalbama apie tai, kaip išvengti nelaimingų atsitikimų, JAV kariuomenės pareigūnai yra ypač sunerimę dėl incidento Turkijos erdvėje.

„Būtent tokio pobūdžio neprofesionalaus elgesio mes tikėjomės išvengti“, – sakė pareigūnas.