Pasaulyje

2020.04.01 12:19

EP vadovas griežtai sureagavo į Vengrijos veiksmus ir pavedė įvertinti naujus įstatymus

LRT.lt 2020.04.01 12:19

Reaguodamas į padėtį Vengrijoje, kurios premjerui koronaviruso pandemijos motyvu leista neribotą laiką valdyti šalį dekretais, Europos Parlamento pirmininkas Davidas Sassoli paskelbė griežtą pareiškimą, rašoma pranešime. 

„Turime įveikti šią krizę nepažeisdami demokratijos. Paprašėme Europos Komisijos, kaip ES sutarčių sergėtojos, įvertinti, ar Vengrijoje priimti nauji įstatymai atitinka ES sutarties 2 straipsnį. Visos ES valstybės privalo išlaikyti ir saugoti pagrindines vertybes. Parlamentai turi toliau veikti, o spauda – išlikti laisva. Niekam negali būti leista pasinaudoti šia pandemija tam, kad pamintų mūsų laisves“, – pažymi D. Sassoli.

Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen antradienį teigė, kad EK, palaikydama bendradarbiavimo atmosferą, atidžiai stebės, kaip taikomos ekstremalios priemonės visose valstybėse narėse.

„Mums visiems reikia kartu dirbti, kad įveiktume šią krizę. Šiame kelyje laikysimės savo europietiškų vertybių ir žmogaus teisių. Tokie esame ir tai giname“, – pažymėjo U. von der Leyen.

V. Orbano atstovas tarptautiniams santykiams tviteryje tiesiogiai atsakė į šį ES pareiškimą, nurodydamas: „Visiškai sutinkame.“

Motyvuodamas būtinybe kovoti su koronaviruso pandemija, pirmadienį Vengrijos parlamentas suteikė šalies premjerui Viktorui Orbanui įgaliojimus valdyti šalį dekretais, taip pat neribotam laikui pratęsti nepaprastąją padėtį ir suspenduoti tam tikrus įstatymus. Be to, numatytos griežtos laisvės atėmimo bausmės skleidžiantiems „netikras naujienas“ apie virusą ar vyriausybės veiksmus. Opozicija teigia, kad tai kelia grėsmę demokratijai ir žiniasklaidos laisvei šalyje.