Pasaulyje

2020.04.01 10:00

Tokijuje įsigalioja griežtas draudimas rūkyti

Jolanta Paškevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.01 10:00

Japonija – viena draugiškiausių rūkaliams šalių, bet laikai keičiasi. Trečiadienį įsigalioja draudimas rūkyti viešose vietose, tačiau tik Tokijuje. Tokį žingsnį Japonija žengė, rengdamasi Olimpinėms žaidynėms. Pasaulinė sporto šventė dėl koronaviruso pandemijos atidėta, bet draudimo rūkyti neatsisakyta.

Daug kur pirmaujanti Japonija šioje srityje atsilieka nuo kitų šalių. Draudimas rūkyti sunkiai skynėsi kelią. Jis galioja tik Tokijuje ir tik tradicinėms bei elektroninėms cigaretėms, kuriose naudojamas skystas nikotinas. Prireikė dvejų metų, kad pastangos drausti rūkyti viešose vietose duotų vaisių.

Parlamentas dar 2018-aisiais priėmė būtinus įstatymus, bet jie strigo – trečdalis didžiausios rūkalų gamintojos „Japan Tobacco“ akcijų priklauso Vyriausybei, o jos produkcija gerokai praturtina valstybės iždą.

Išgąsdinti koronaviruso japonai nesirodo gatvėse, tad kiekvienas klubų, restoranų lankytojas –„auksinis“, o įsigaliojus draudimui rūkyti jų dar turėtų sumažėti.

Žinios. Planeta sukando dantis: JAV užsikrėtusiųjų – daugiau nei 170 tūkst., Ispanijoje – dar vienas tragiškas rekordas

„Žinau, kad rūkantiems lengviau pasigauti virusą, bet negaliu liautis. Jei užsikrėsiu, tai bus man bausmė“, – teigia Rio Okumura.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) yra perspėjusi, kad rūkaliai mažiau atsparesni koronavirusui, bet besimėgaujantieji dūmu tikisi, kad jie bus išimtis. Draudimo rūkyti įstatyme taip pat yra išimčių ir spragų, su kuriomis turėjo sutikti teisės aktų rengėjai ir rūkymo priešininkai, kitaip jis liktų „popieriuje“.

„Įstatyme – daug spragų. Turėjome sutikti su kompromisais, kad jis būtų priimtas. Vienas jų – išimtis mažiems restoranams, nes jie neturi vietos įkurti atskirą patalpą rūkantiems. Jiems tektų trauktis iš verslo, taigi, turime laikytis švelnesnės politikos“, – sako Japonijos parlamento narys Šigefumi Matsuzava.

Mažiau nei penktadalis japonų vis dar rūko, o prieš pusšimtį metų rūkaliai sudarė vos ne pusę šalies gyventojų.