Europos Sąjunga (ES) antradienį įspėjo Vengriją, jog Vyriausybės priimtos skubios priemonės kovai su koronaviruso krize neturi pakenkti demokratijai, rašo „Reuters“.
Vengrijos parlamentas pirmadienį patvirtino įstatymo projektą, suteikiantį nacionalistui premjerui Viktorui Orbanui naujų plačių įgaliojimų, kurie, kaip tvirtina jis pats, būtini grumiantis su naujojo koronaviruso pandemija. Teisės aktas buvo priimtas 137 balsais prieš 53 parlamento žemuosiuose rūmuose, kuriuose V. Orbano partija „Fidesz“ turi dviejų trečdalių daugumą.
„Europos Komisija, palaikydama bendradarbiavimo atmosferą, atidžiai stebės, kaip taikomos ekstremalios priemonės visose valstybėse narėse“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė ji.
„Mums visiems reikia kartu dirbti, kad įveiktume šią krizę. Šiame kelyje laikysimės savo europietiškų vertybių ir žmogaus teisių. Tokie esame ir tai giname“, – pažymėjo U. von der Leyen.
.@EU_Commission will closely monitor, in a spirit of cooperation, the application of emergency measures in all Member States. We all need to work together to master this crisis. On this path, we'll uphold our European values & human rights. This is who we are & what we stand for.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) March 31, 2020
V. Orbano atstovas tarptautiniams santykiams tviteryje tiesiogiai atsakė į šį ES pareiškimą, nurodydamas: „Visiškai sutinkame.“

„Štai kodėl Vengrijos nepaprastoji padėtis ir ypatingosios priemonės atitinka sutartis bei Vengrijos konstituciją, ir yra skirtos tik kovai su koronavirusu, – tvirtino atstovas. – Jomis palaikomos ES vertybės, teisinė valstybė, spaudos laisvė.“
Atskirame pareiškime, kurį perskaitė atstovas, U. von der Leyen pripažino: „Pastarosiomis savaitėmis kelios ES vyriausybės ėmėsi nepaprastųjų priemonių koronaviruso protrūkio sukeltai sveikatos krizei spręsti.“

„Gyvename ypatingais laikais ir vyriausybėms iš principo reikia turėti būtinų įrankių, kad jos galėtų greitai ir efektyviai veikti siekdamos apsaugoti mūsų piliečių sveikatą“, – pridūrė ji.
Tačiau aiškiai turėdama galvoje įvykius Vengrijoje, ji tvirtino: „Bet kokios ypatingosios priemonės privalo būti apribotos tuo, kas būtina, ir būti griežtai proporcingos. Jos negali tęstis neribotą laiką.“
It's of outmost importance that emergency measures are not at the expense of our fundamental principles and values. Democracy cannot work without free and independent media. Respect of freedom of expression and legal certainty are essential in these uncertain times.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) March 31, 2020
„Demokratija negali veikti be laisvos ir nepriklausomos žiniasklaidos“, – sakė U. von der Leyen.
Europos Komisijos narys taip pat pareiškė, kad jis analizuos ir atidžiai stebės naujų įstatymų įgyvendinimą Vengrijoje. Mat kritikai šalyje ir užsienyje pasmerkė „kovos su koronavirusu gynybos įstatymą“, teigdami, kad šis teisės aktas suteiks V. Orbanui nereikalingą bei neribotą galią ir kad tai tėra gudrybė, skirta įtvirtinti jo kaip lyderio pozicijas, o ne sutramdyti infekcijos plitimą.
Taip pat priekaištaujama, kad naujos priemonės žlugdo demokratiją ir valstybei suteikia daugiau galių kontroliuoti žiniasklaidą, akademikų ir teisininkų bendruomenes.