Naujienų srautas

Pasaulyje2020.03.31 15:12

Nepaisant Lukašenkos prognozių, medikai perspėja – Baltarusijos gali laukti Italijos likimas

LRT.lt, BNS 2020.03.31 15:12

Pandemijos akivaizdoje Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka menkino koronaviruso grėsmę ir pareiškė, kad nuo infekcijos geriausiai apsisaugoti padės žemės ūkio darbai laukuose, kaitinimasis saunose ir stipriųjų alkoholinių gėrimų vartojimas.

Kokia COVID-19 pandemijos padėtis kaimyninėje Baltarusijoje – tebėra neaišku. Šalies prezidentas atmeta susirūpinimą ir nežada riboti žmonių susibūrimų ar imtis kitų griežtų prevencinių priemonių.

Maža to, Baltarusijos žurnalistų asociacija (BŽA) pirmadienį pareikalavo iš Vyriausybės operatyviai informuoti visuomenę apie naujojo koronaviruso plitimą šalyje. BŽA taip pat paragino organizuoti institucijų darbą tokiu būdu, kad kiekvienas žurnalistas galėtų greitai gauti tikslius, patikimus ir savalaikius duomenis apie padėtį Baltarusijoje.

Nevyriausybinė organizacija konstatavo, jog respublikoje auga koronavirusu užsikrėtusių asmenų skaičius. BŽA taip pat pareiškė nustačiusi atvejų, kai žurnalistai negalėjo greitai gauti informacijos apie infekcijos plitimą Baltarusijoje.

„Primename, kad Konstitucijos 34 straipsnis garantuoja Baltarusijos Respublikos piliečiams teisę gauti, saugoti ir skleisti išsamią, patikimą ir savalaikę informaciją apie valstybės institucijų veiklą, politinį, ekonominį gyvenimą, aplinkos būklę, ir numato, kad piliečių teisių bei laisvių užtikrinimas yra pagrindinis valstybės tikslas“, – reziumavo NVO.

A. Lukašenka: Baltarusija išgyvena koronaviruso plitimo piką

Antradienį A. Lukašenka pareiškė manantis, kad šiuo metu jo šalis išgyvena naujojo koronaviruso plitimo piką.

„Mes dabar – aš taip jaučiu remdamasis sergamumo skaičių analize – išgyvename piką. Aš jau meldžiu Dievą, kad iki Velykų šitas pikas nukristų žemyn“, – antradienį per susitikimą su Nacionalinio susirinkimo Respublikos Tarybos – aukštųjų parlamento rūmų – pirmininke Natalija Kočanova sakė A. Lukašenka. Prezidento žodžius citavo valstybinė naujienų agentūra „BelTA“.

„Kaip paprastai, kiekvieną pavasarį įvysta sergamumo pikas, o paskui vyksta kritimas“, – pridūrė A. Lukašenka.

Komentuodamas ekonomikos padėtį esamomis epidemiologinėmis sąlygomis jis pažymėjo, kad Baltarusijoje „pati sunkiausia problema yra ekonomika, nors mes ir stengiamės čia kažkaip kabarotis, kad įmonės dirbtų, kad žmonės gautų atlyginimą“.

Jis taip pat priminė vieną JAV prezidento Donaldo Trumpo komentarą: „Čia turiu Trumpo formulę. Man labai patiko, kai jis labai atvirai pasakė, kad jei mes tuojau pat nepradėsime dirbti, tai žmonių numirs daugiau nuo nedarbo ir bado, nei nuo koronaviruso. Labai teisingai pasakė.“

„Ką mums sakyti? Reikia dirbti ir gintis nuo šios krizės, kaip tik galima“, – pareiškė Baltarusijos lyderis.

Kas vyksta infekcinėje Vitebsko ligoninėje

Kad situacija yra rimtesnė negu skelbia Baltarusijos vadovas, sako ir viena iš Vitebsko ligoninės gydytojų. Ji pasakojo apie situaciją Vitebsko mieste koronaviruso pandemijos metu ir perspėjo, kad Baltarusijos gali laukti Italijos likimas.

Pašnekovė išreiškė norą likti anonimiška, tačiau „Radio Svaboda“ redakcija žino moters vardą ir darbo vietą.

„Viskas prasidėjo, kai avalynės fabriko darbuotojai išvyko į Milaną. Jie grįžo jau užsikrėtę koronavirusu, tačiau nesikarantinavo – ėjo į darbą, parduotuves, vaikai lankė mokyklą. Deja, Vitsebsko mieste virusas išplito labiau negu kituose miestuose. Aš nekalbu apie Minską, nes ten daugiau gyventojų“ , – pasakoja gydytoja.

Pasak gydytojos, Vitebske dabar keturios ligoninės skirtos tik pneumonijos gydymui. Ji pasakoja, kad į Infekcinę ligoninę nebuvo priimti pacientai, sergantys žarnyno infekcijomis, todėl infekcija išplito vaikų, suaugusiųjų skyriuose. Geležinkelio ligoninė nebuvo skirta tokiems pacientams, nes koridoriaus gale buvo bendras tualetas, o tai, anot medikės, nepriimtina sergant žarnyno infekcijomis.

„Viena slaugytoja – visai palatai. Jie tiesiog negalėjo visko sutvarkyti, kad ir kaip stengdavosi“, – aiškina pašnekovė.

Savo ruožtu Tuberkuliozės klinikoje buvo gydomi tik plaučių uždegimo atvejai, nors nebuvo intensyviosios terapijos skyriaus ir įrangos.

„Nepakanka ir asmeninių apsaugos priemonių. Lukašenka sako, kad mūsų sandėliai yra pilni, tačiau ligoninėms priemonių trūksta. Mūsų intensyvios terapijos skyrius gavo 500 kaukių, kai prasidėjo epidemija, ir jie pasakė, kad daugiau neduos. Mes turime 20 gydytojų ir tris kartus daugiau slaugytojų. Jiems nerūpi“, – piktinasi gydytoja.

Maža to, pašnekovė pasakoja, kad nors apsauginę kaukę reikia keisti kas 3 valandas, Baltarusijoje medikams tenka tą pačią medicininę kaukę dėvėti net savaitę.

„Jie liepia mums siūtis medvilnines kaukes, jeigu mums jų taip trūksta. Žmonės tiesiog yra pavargę ir nebeturi jėgų kovoti. Mums jau niekas neberūpi“, – sako ji.

Baltarusijoje – pirmoji koronavirusu užsikrėtusio žmogaus mirtis

Baltarusijos prezidentas A. Lukašenka antradienį pranešė apie pirmąjį šalyje mirusį koronavirusine infekcija COVID-19 užsikrėtusį asmenį.

Kaip nurodė Baltarusijos žiniasklaida, pirmąja auka tapo Vitebsko mieste gyvenęs 75 metų teatro aktorius Viktoras Daškevičius. A. Lukašenka sakė, kad vyras sirgo ir kitomis ligomis.

Iki kovo 30-osios Baltarusijoje buvo užregistruoti 152 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejai. Iš ligoninių išrašytų ar išrašomų asmenų buvo 47. Šalyje jau atlikta iš viso apie 30 tūkst. testų dėl COVID-19.

Rusija kovo 18 dieną paskelbė, kad stabdydama viruso plitimą uždaro sieną su Baltarusija iki gegužės 1 dienos.

Baltarusija lieka vienintelė regiono valstybė, dėl COVID-19 pandemijos neuždariusi savo sienų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi