Naujienų srautas

Pasaulyje2020.03.31 14:07

ES skelbia, kuriems svarbiausiems darbuotojams leistų kirsti valstybių sienas

EurActiv, LRT.lt 2020.03.31 14:07

Europos Sąjunga (ES) pirmadienį paskelbė „kritinių darbuotojų“ sąrašą. Raginama, kad registre nurodytiems specialistams nebūtų ribojama judėjimo laisvė, nepaisant karantino metu šalyse taikomų judėjimo per sieną ir šalies viduje apribojimų.

Į šį sąrašą patenka sveikatos priežiūros darbuotojai, sunkvežimių vairuotojai, gabenantys maistą, ir sezoniniai darbuotojai, skinantys vaisius ar padedantys derliaus nuėmimo darbuose.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EurActiv“ originalus kūrinys.

„Daugelis jų turi darbą, kuris yra svarbus mums visiems, norint išgyventi per krizę“, – vaizdo pranešime teigė Europos Komisijos (EK) vadovė Ursula von der Leyen.

Ji pažymėjo, kad įprastomis aplinkybėmis maždaug 1,5 milijono ES piliečių gyvena vienoje šalyje, bet dirba kitoje. Pavyzdžiui, dauguma Liuksemburgo ligoninių darbuotojų kasdien atvyksta iš kaimyninės Prancūzijos ar Belgijos.

Be to, 80 proc. moterų, dirbančių priežiūros tarnyboje ir prižiūrinčių vyresnio amžiaus žmones senjorų namuose Austrijoje, gyvena Rumunijoje. Vokietijoje taip pat yra tūkstančiai panašius darbus dirbančių darbuotojų, atvykstančių iš Vidurio Europos.

Gairės pateiktos ES vykdomajai valdžiai stengiantis išlaikyti vienybę ir taisyklių laikymąsi visame bloke po to, kai kai kurių Bendrijos narių vyriausybės vienašališkai ėmėsi priemonių apriboti ES piliečių srautus.

Šios priemonės labai susilpnino Šengeno zoną, kurioje nėra sienų kontrolės, ir kuriai priklauso 26 valstybės. Tiesa, praėjusią savaitę spaudžiant ES, kai kurios kliūtys buvo sumažintos, ypač sunkvežimių vairuotojams, gabenantiems maistą ir kitas reikalingas prekes.

Tačiau dėl skirtingų karantino ir kelionių apribojimų ES šalyse, sunku sužinoti, kuriems darbuotojams leidžiama kirsti sienas ir kokiomis sąlygomis. Juolab, kad ES sąrašas yra rekomendacinio pobūdžio. Komisija neturi galios nepaisyti valstybių narių prerogatyvos dėl nustatytų apribojimų.

Vis dėlto siekiama išsiaiškinti, kurie darbuotojai būtų laikomi prioritetiniais ir kuriems būtų suteikta tarpvalstybinė prieiga.

„Ypač svarbu, kad dirbantys sektoriuose, kurie yra kritiškai svarbūs kovoje koronavirusu, galėtų greitai pasiekti savo darbo vietą“, – sakė U. von der Leyen.

„Tai žmonės, dirbantys sveikatos priežiūros sektoriuje, taip pat vaikų, vyresnio amžiaus žmonių priežiūros, ugniagesių ir policijos, transporto srityse“, – vardijo EK vadovė.

Į sąrašą taip pat patenka maisto ir sveikatos sektoriaus darbuotojai, mobiliųjų tinklų technikai, žmonės, dirbantys svarbiose infrastruktūros srityse, ir asmenys, gabenantiems medicinines apsaugines priemones, tokias kaip veido kaukės ir apsauginiai drabužiai.

Komisijos pranešime teigiama: „Nors suprantama, kad valstybės narės įvedė vidaus sienų kontrolę, norėdamos apriboti koronaviruso plitimą, būtina, kad kritiškai svarbūs darbuotojai galėtų nedelsdami pasiekti savo kelionės tikslą“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi