Pasaulyje

2020.03.31 11:43

Koronavirusas keičia įpročius: amerikiečiai perka daugiau ginklų, Islandijoje auga šiukšlių kalnai

Dėl koronaviruso pandemijos daugelio žmonių kasdienis gyvenimas – kitoks. Amerikiečiai perka daugiau ginklų, nes kai kurių miestų gyventojai sunerimę dėl saugumo. Apmirusiuose įvairių šalių miestuose didėja mankštos įtaisų poreikis, daugiau perkama produktų, nes valgoma namie. Ne išimtis ir Islandija, kurios gyventojai taip pat lieka „tarp keturių sienų“,  o mėgstantieji statistiką suskaičiavo, kaip pasikeitė salos gyventojų įpročiai.  

Islandai garsėja kaip „prisiekę“ bibliofilai, tad, kai beveik visi sėdi namuose, internetu užsako gerokai daugiau knygų. Bet kaupiasi ne tik amžinos vertybės – auga ir šiukšlių kalnai, nes perkama ir namie gaminama daugiau maisto.

„Gyventojų išmetamų šiukšlių pagausėjo vos ne trečdaliu, dažniau vežame, bet svarbu, kad šiukšlės būtų konteineryje, o ne šalia, kad neplistų užkratai“, – sako Reikjaviko tarybos pareigūnas Gudmunduras Fridriksonas.

Telekomunikacijų bendrovė užfiksavo, kad Islandijos gyventojai dabar beveik dvigubai daugiau kalba mobiliuoju telefonu.

„Televizijos žiūrėjimas šoktelėjo 40 procentų, bet antrą valandą, kai Civilinės gynybos departamentas rengia kasdienes spaudos konferencijas, žmonės liaujasi žiūrėti tiesioginę transliaciją“, – praneša telekomunikacijų bendrovės vadybininkė Bryndis Thora Thordardottir.

Žinios. Sunerimę JAV gyventojai dėl saugumo pradėjo pirkti daugiau ginklų, Islandijoje – sporto prekių užsakymų gausa

Islandijoje suskaičiuota, kad gyventojai perka 24 procentais daugiau alkoholinių gėrimų, palyginti su tuo pat metu pernai. Tai vidutinis rodiklis, o raudonojo vyno poreikis išaugo net 54-iais, baltojo – 48-iais procentais.
Tačiau didelis poreikis ne tik puotauti, bet ir judėti. Sporto įrangos parduotuvės sąraše – ilgas užsakymų sąrašas.

„Laukiančiųjų sąraše – keli tūkstančiai žmonių. Svarelių laukia mažiausiai pusantro tūkstančio žmonių“, – teigia sporto prekių parduotuvės vadybininkas Arnis Fridbergas Helgasonas.

Ištarus „Islandija“ daug kas atsidūsta – vieni, prisiminę salos grožį, kiti turėdami atidėti kelionę. Viešbutyje šalies pietuose apsistojusi amerikietė gali būti, ko gero, viena paskutinių šiuo metu Islandijoje likusių turistų.

„Taip, keistoka. Kelias naktis buvau visai viena visame viešbutyje. Turiu išvykti iš Islandijos balandžio trečiąją, bet mano sako: likite – Jungtinėse Valstijose dar didesnė sumaištis, tuščios parduotuvių lentynos“, – pasakoja amerikietė turistė Katherine Florio.

JAV išaugo ginklų paklausa

Nežinia, kaip kituose miestuose, bet Baltimorės mieste tuštinamos ir ginklų parduotuvių lentynos. Gyventojai sunerimę dėl saugumo, nes aptikus užkrėstųjų koronavirusu kalėjime, kai kurie kaliniai įvairiose valstijose anksčiau termino išleisti į laisvę.

„Niekada nežinai, kaip žmonės gali elgtis ištikus krizei“, – tikina kelių darbininkas Danas Rapanotti.

„Noriu būti tikras, kad galėsiu apginti savo šeimą“, – tvirtina gydytojas Ericas Meyersas.

Tačiau dabar svarbiausia tikėtis, kad krizė ilgai neužsitęs, nors prezidentas Donaldas Trumpas turėjo atsisakyti savo pažado, kad suvaržymai truks tik iki Velykų. Griežtų priemonių stabdyti koronavirusą Amerikoje bus laikomasi iki balandžio pabaigos.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo