Pasaulyje

2020.03.31 10:49

PSO kartoja – nedėvėkite kaukių, jei nesergate, bet ne visi ekspertai sutinka

LRT.lt2020.03.31 10:49

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovai pirmadienį teigė, kad rekomenduojama žmonėms nenešioti veido kaukių, nebent jie serga COVID-19 arba rūpinasi tais, kurie serga, skelbia CNN.

„Nėra jokių konkrečių įrodymų, kad būtų kažkokios apčiuopiamos naudos, jei didžioji dalis visuomenės dėvi veido kaukes. Tiesą sakant, yra įrodymų, kad netinkamas kaukės dėvėjimas turi priešingą efektą“, – pirmadienį Ženevoje, Šveicarijoje, sakė PSO sveikatos krizių programos vykdantysis direktorius daktaras Mike`as Ryanas.

„Taip pat yra problema, kad turime didžiulį trūkumą pasaulyje. Šiuo metu žmonėms, kuriems labiausiai gresia šio viruso pavojus, yra sveikatos priežiūros specialistai, dirbantys viruso epicentre kiekvieną dieną“, – apie kaukių ir kitų medicininių priemonių trūkumą kalbėjo M. Ryanas.

PSO užkrečiamųjų ligų epidemiologė dr. Maria Van Kerkhove taip pat sakė, kad svarbu „kaukes prioritetiškai teikti tiems, kuriems jų labiausiai reikia“, o tai būtų sveikatos priežiūros specialistai, dirbantys priešakinėse linijose kovoje su koronaviruso pandemija.

„Bendruomenėje nerekomenduojame dėvėti kaukių, nebent sergate. Tuomet apsauginė kaukė naudojama kaip priemonė, kuria siekiama užkirsti kelią virusi plisti toliau“, – sakė M. Van Kerkhove.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo

Tik viena iš priemonių

Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai, remdamiesi PSO rekomendacijomis, taip pat pabrėžia, kad medicininių kaukių dėvėjimas yra tik viena iš kvėpavimo takų infekcijų, tarp jų COVID-19 ligos, prevencijos priemonių. Tačiau vien tik veido kaukės dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti naudojama kartu su kitomis prevencijos priemonėmis: rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu.

Namuose pagamintų medicininių kaukių dėvėjimas gali sukelti klaidingą saugumo jausmą, todėl gali būti pamirštos kitos svarbios prevencijos priemonės. Taip pat labai svarbu paminėti, jog netaisyklingas veido kaukės dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą.

ULAC direktorius prof. Saulius Čaplinskas sako, kad tokios kaukės gali būti dėvimos, tačiau pažymi, kad svarbu nepamiršti kitų apsaugos priemonių – plautis rankas, neliesti veido.

„Pasisiūti savo kaukę – jeigu jam psichologiškai bus geriau, jeigu jam bus gražu, jeigu jis demonstruos, kad jis yra pilietiškas tokiu būdu, saugosi ir saugo kitus – tai gerai. Galbūt tai bus geriau negu nieko.

Bet šiaip medicininės kaukės yra siuvamos pagal tam tikrus reglamentus, pagal tam tikrą standartą, ir turi atitikti tam tikrus kriterijus, kurių yra ne vienas. Yra atitinkami saugos kriterijai, kaip ji turi atrodyti, iš kokių medžiagų būti pasiūta. Už tai mes neagituojame ir nerekomenduojame per daug žmonėms pulti ir patiems siūtis savo kaukes, bet jeigu kas jaučiasi taip saugiau – tegul nešioja.

Tačiau iš karto atkreipiame dėmesį, kad kartais žmogus gali apsigauti. Jis gali galvoti, kad nešioja kaukę ir padarė viską, kas reikalinga, o pats rankų neplauna arba plauna netinkamai. Lygiai taip pat, jeigu bus šalia čiaudintis, kosintis žmogus ir akys bus neuždengtos – rizika vis tiek išliks“, – sako jis.

A. Veryga ragina nešioti

Anksčiau kartojęs, kad paprastų medicininių kaukių sveikiems asmenims dėvėti nereikia, Lietuvos sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kovo 23 d. pakeitė poziciją ir paragino visuomenę visuomet dėvėti tiek medicinines, tiek savadarbes medžiagines kaukes einant į viešumą karantino laikotarpiu net ir sveikiems žmonėms.

„Ne kartą esame sakę, kad kaukės neužkerta kelio užsikrėsti pačiu virusu, tačiau dabar yra toks metų laikas, kai nemažai žmonių peršąla, sloguoja, pradeda sirgti alerginėmis slogomis, tad iš pradžių gali būti sudėtinga atskirti, kas tai yra, – ar koronaviruso infekcija, ar kas nors, prie ko mes buvome pripratę įprastame gyvenime“, – pirmadienį surengtoje konferencijoje sakė A. Veryga.

Taip pat ministras teigė, kad kadangi medicininių kaukių šiuo metu trūksta, viešumoje galima būtų devėti medžiagines kaukes arba prisidengti burną bei nosį bent šaliku ar skarele.

Nors ministras teigė, kad medžiaginės kaukės gali būti naudojamos, Sveikatos apsaugos ministerijos Spaudos tarnybos patarėja Gabrielė Banaitytė patvirtino, kad SAM ragina niekada nenaudoti medžiaginių (medvilnės ar marlės) kaukių.

Kai kuriose Azijos dalyse kone visi gyventojai dėvi kaukes. Žemyninėje Kinijoje, Honkonge, Japonijoje, Tailande ir Taivane daroma prielaida, kad viruso nešiotojai gali būti visi, net ir sveiki žmonės, todėl, laikydamiesi solidarumo dvasios, visi stengiasi apsaugoti kitus nuo savęs, rašo BBC.

Kai kurios iš šių vyriausybių ragina visus nešioti kaukę, o kai kuriose Kinijos vietose netgi gyventojai gali būti areštuoti ir nubausti už tai, kad jų nenešioja.

Indonezijoje ir Filipinuose, kur įtariama, kad yra daugiau atvejų negu pranešta, dauguma žmonių didžiuosiuose miestuose taip pat pradėjo dėvėti kaukes, kad apsisaugotų nuo kitų.

„Negalime pasakyti, ar veido kaukės yra neveiksmingos, tačiau mes manome, kad jos turi tam tikrą poveikį, nes tai yra ta apsauga, kurią mes suteikiame sveikatos priežiūros darbuotojams“, – sakė Honkongo universiteto epidemiologas Benjaminas Cowlingas.

„New York Post“ jis taip pat sakė: „jei kiekvienas žmogus būtų išmokytas tinkamai dėvėti kaukę, tai turėtų tam tikrą apsaugą nuo infekcijos plitimo bendruomenėje.“

Jungtinės Karalystės Birmingamo universiteto visuomenės sveikatos ekspertas KK Chengas taip pat sutiko, kad kaukių dėvėjimas yra gera prevencinė priemonė: „Įsivaizduokite, kad jūs ryte Niujorko metro traukiniu važiuojate į darbą. Jeigu visi dėvėtų kaukę, esu įsitikinęs, kad ji sumažintų perdavimo riziką.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.