Pasaulyje

2020.03.30 15:18

Tarptautiniai ekspertai pataria, ką vyriausybėms daryti pandemijos metu

LRT.lt2020.03.30 15:18

Tarptautinės žiniasklaidos laisvės ekspertai teigia, kad vyriausybės privalo skatinti ir užtikrinti prieigą prie informacijos ir laisvą jos srautą pandemijos metu, rašoma Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) pranešime.

Atsižvelgiant į vis didesnius COVID-19 pandemijos keliamus trikdžius, Jungtinių Tautų (JT) žodžio ir žiniasklaidos laisvės stebėtojai, Amerikos žmogaus teisių komisijos atstovai ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos žiniasklaidos laisvės atstovas paskelbė šį bendrą pareiškimą:

„Mes suprantame didžiulį žmonių susirūpinimą COVID-19 pandemijos akivaizdoje. Tokią sudėtingą akimirką palaikome visuomenės sveikatos priežiūros specialistų ir vyriausybių pastangas kurti ir įgyvendinti strategijas, padedančias apsaugoti žmonių sveikatą ir išsaugoti gyvybes. Kyla pavojus pamatinei žmogaus teisei į gyvybę, todėl vyriausybės privalo užtikrinti, kad ji būtų saugoma.

Visgi žmogaus sveikata priklauso ne tik nuo prieinamos sveikatos priežiūros. Ji taip pat priklauso nuo galimybės gauti tikslią informaciją apie grėsmių pobūdį ir priemones, padedančias nuo jų apsisaugoti pačiam, apsaugoti savo šeimą ir bendruomenę. Žodžio laisvė, taip pat apimanti ir teisę bet kokiomis žiniasklaidos priemonėmis nevaržomai ieškoti, gauti bei perduoti bet kokio pobūdžio informaciją ir idėjas, galioja visiems ir visur ir jai gali būti taikomi tik labai nedideli apribojimai. Todėl raginame:

Pirma, labai svarbu, kad vyriausybės teiktų tikslią informaciją apie koronaviruso keliamą grėsmę. Pagal žmogaus teisių įstatymą visų šalių Vyriausybė yra įpareigotos teikti patikimą informaciją visiems prieinamu formatu, ypatingą dėmesį skiriant tiems, kurie turi ribotą prieigą prie interneto ir tiems, kurių prieigą riboja negalia.

Antra, krizės metu prieiga prie interneto yra ypatingai svarbi. Labai svarbu, kad vyriausybės susilaikytų nuo interneto blokavimo; tais atvejais, kai internetas yra užblokuotas, vyriausybės pirmiausia nedelsiant turėtų užtikrinti kuo spartesnes ir kuo platesnes interneto paslaugas. Ypač nepaprastosios padėties metu, kai galimybė gauti informaciją yra gyvybiškai svarbi, prieigos prie interneto ribojimai negali būti aiškinami viešosios tvarkos ar nacionalinio saugumo motyvais.

Trečia, teisė gauti informaciją reiškia, kad vyriausybės turi dėti išskirtines pastangas, kad užtikrintų žurnalistų darbą. Visuomenės sveikatai kritinės situacijos metu žurnalistika atlieka gyvybiškai svarbią funkciją, pirmiausia, sutekdama visuomenei būtinų žinių ir stebėdama vyriausybės veiksmus. Raginame visas vyriausybes tvirtai įgyvendinti informacijos laisvės įstatymus ir užtikrinti, kad visiems asmenims, o ypač žurnalistams, informacija būtų nevaržomai pasiekiama.

Ketvirta, suprantame nuogąstavimus, kad melaginga informacija apie pandemiją gali sukelti sveikatos problemų, paniką ar neramumų. Dėl to labai svarbu, kad vyriausybės ir interneto bendrovės kovotų su dezinformacija, pirmiausia, pačios teikdamos patikimą informaciją. Tai gali būti vykdoma pranešimų visuomenei forma, taip pat palaikant viešųjų paslaugų teikėjų teikiamą informaciją ar, esant nepaprastajai padėčiai, prisidedant prie viešųjų transliacijų ir vietos žiniasklaidos (pavyzdžiui, vyriausybės sveikatos priežiūros reklaminių pranešimų forma).

Taikant kitas priemones, kaip antai turinio šalinimas ar cenzūra, gali būti ribojama prieiga prie visuomenės sveikatai svarbios informacijos, todėl jų gali būti imtasi tik tuo atveju, jei jos atitinka būtinumo ir proporcingumo standartus. Bet kokie bandymai kriminalizuoti su pandemija susijusią informaciją gali sąlygoti nepasitikėjimą institucijų skelbiama informacija, uždelsti prieigą prie patikimos informacijos ir turėti neigiamą poveikį žodžio laisvei.

Penkta, žinome, kad norint sekti koronaviruso plitimą, vis dažniau naudojamos stebėjimo technologijos. Nors suprantame ir palaikome poreikį aktyviai kovoti su pandemija, labai svarbu, kad tokių priemonių naudojimas būtų ribotas tiek tikslo, tiek laiko atžvilgiu, kad jas taikant būtų griežtai saugomos asmens teisė į privatumą ir teisė nebūti diskriminuojamu, žurnalisto teisė neatskleisti šaltinio ir pan. Valstybės taip pat turi pasirūpinti pacientų asmens duomenų apsauga. Primygtinai raginame užtikrinti, kad bet koks tokių technologijų naudojimas atitiktų griežčiausius apsaugos reikalavimus ir būtų įmanomas tik tuo atveju, jei yra numatytas tarptautinius žmogaus teisių standartus atitinkančiuose šalies įstatymuose.

Baigdami norėtume padėkoti visam priešakinėse linijose dirbančiam ir negaluojančius gydančiam medicinos personalui ir sveikatos priežiūros specialistams.“

ESBO yra regioninė saugumo organizacija, vienijanti 57 Europos, Šiaurės Amerikos ir Centrinės Azijos valstybes bei 11 valstybių-partnerių. Jos būstinė yra Vienoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt