Naujienų srautas

Pasaulyje2015.10.05 11:47

Po Rusijos smūgių – Sirijos prezidento pareiškimas

DELFI.lt 2015.10.05 11:47

Neilgai trukus po to, kai Maskva pranešė ketinanti stiprinti prieš „Islamo valstybės“ taikinius Sirijoje nukreiptas atakas iš oro, Sirijos prezidentas Basharas al-Assadas pareiškė, kad Rusijos, Sirijos ir jos sąjungininkių karinės operacijos sėkmė gyvybiškai svarbi tam, kad Artimieji Rytai būtų apsaugoti nuo destrukcijos.

B. al-Assado teigimu, vienerius metus trukusi Vakarų ir arabų oro pajėgų oro atakų kampanija Sirijoje ir Irake davė priešingų rezultatų, nei buvo tikėtasi. Kaip praneša naujienų agentūra „Reuters“, B. al-Assadas pareiškė, kad ši kampanija padėjo plisti terorizmui ir prisidėjo prie naujų asmenų verbavimo, tačiau Sirijos, Rusijos, Irano ir Irako koalicija gali duoti realių rezultatų.

„Turi pavykti, nes kitaip susidursime su destrukcija visame regione, ne tik vienoje ar dviejose šalyse“, – spalio 4 dienos interviu Irano televizijai kalbėjo B. al-Assadas.

Šis Sirijos diktatoriaus interviu duotas praėjus vos kelioms dienoms po to, kai rusų naikintuvai, kurių bazė įsikūrusi vakarinėje Sirijos dalyje, pradėjo atakas iš oro prieš taikinius, kuriuos Maskva įvardijo kaip „Islamo valstybės“ bazes, tačiau B. al-Assado oponentai teigia, kad smogta neproporcingai mažesnėms priešiškoms užsienio remiamoms sukilėlių pajėgoms.

JAV, Prancūzija ir Jungtinė Karalystė (JK) savo ruožtu teigia, kad Rusijos rengiami antpuoliai iš oro skirti B. al-Assadui remti dėl pastaruoju metu sustiprėjusių sukilėlių pajėgų.

„Jie remia mėsininką Assadą, o tai yra siaubinga klaida jiems ir pasauliui“, – pareiškė JK ministras pirmininkas Davidas Cameronas.

Rusija savo ruožtu spalio 4 dieną pranešė per pastarąsias 24 valandas karinius lėktuvus į orą kėlusi 20 kartų ir „Islamo valstybės“ taikiniams sudavusi 10 smūgių. Pranešama, kad tarp šių taikinių atsidūrė apmokymų stovykla ir savižudžių diržų gamykla.

„Mums pavyko sutrikdyti jų kontrolės sistemą, teroristinės organizacijos tiekimo linijas, o tai sukėlė rimtų infrastruktūros, naudojamos teroristiniams išpuoliams rengti, pažeidimų“, – teigiama Rusijos gynybos ministerijos paskelbtame pranešime.

Sirijos Homso provincijos gyventojai praneša apie spalio 4 d. vykusius antpuolius iš oro, kuriuos, jų teigimu, surengė Rusijos karinės oro pajėgos. Šie antpuoliai surengti ne „Islamo valstybės“, o „Laisvosios Sirijos kariuomenės“ („Free Syrian Army“) sukilėlių kontroliuojamoje teritorijoje.

„Šiuo metu mieste įvykdytos šešios ar septynios atakos“, – informavo savanoris iš Talbiseho miesto Abdulas Ghafaras al Dweikas. Jis pridūrė, kad šios atakos iš oro skiriasi nuo anksčiau rengtų Sirijos karinių oro lėktuvų antpuolių.

„Sirijos lėktuvų atveju gaudavome įspėjimą, dabar staiga mes juos tiesiog pamatome virš savo galvų“, – sakė jis.

Savanorio teigimu, po surengtų atakų Talbiseho mieste aptikti mažiausiai penki žuvusiųjų kūnai, o sužeistuosius greitosios pagalbos ekipažai skubiai gabeno į ligoninę.

Rusų generolas: sukilėliai panikuoja

Spalio 3 dieną Rusijos generolas Andrejus Kartapolovas pranešė, kad Rusija stiprina atakas iš oro. Jo teigimu, prieš Rusijai pradedant operacijas iš oro amerikiečių ekspertai rusus informavo, kad šioje teritorijoje yra tik teroristai.

Kaip teigiama Rusijos gynybos ministerijos pranešime, A. Kartapolovas teigia, kad rusų žvalgyba nusprendė, kad sukilėliai bėga nuo antpuolių, nutaikytų į „Islamo valstybės“ centrus, amunicijos sandėlius ir apmokymų stovyklas.

„Juos apėmusi panika ir pasimetimas. Apie 600 samdinių apleido savo pozicijas ir mėgina sprukti į Europą. Taigi Rusijos oro antpuoliai ne tik tęsis, tačiau bus didinamas ir jų intensyvumas“, – patikino A. Kartapolovas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi