Pasaulyje

2020.03.30 11:33

Kaip Ispanija tapo koronaviruso lopšiu

LRT.lt, BNS 2020.03.30 11:33

Nepaprastai šiltas oras, UEFA Čempionų lyga, namai paplūdimiuose ir kavinių kultūra – tai tik keletas veiksnių, galėjusių padėti pernešti klastingą virusą visoje Pietų Europoje, rašo CNN. Naujasis koronavirusas sklido iš vienos šalies į kitą, iš miesto į miestą, iš Italijos į Ispaniją ir Portugaliją. 

COVID-19 užsikrėtusiųjų ir mirčių skaičių padidino tai, kad simptomai pasireiškia mažiausiai po keletos dienų, o Vyriausybė padarė daugybę klaidų, kol galiausiai pasidavė realybei, kad tik visiškas šalies uždarymas gali sustabdyti koronaviruso bangos plitimą, rašoma CNN.

Nuo koronaviruso protrūkio pradžios Ispanija yra viena iš labiausiai nukentėjusių šalių, kurioje mirė daugiau nei 5 tūkst. žmonių. Remiantis naujausiais duomenis, šalyje yra per 80 tūkst. COVID-19 atvejų, mirė daugiau nei 6 tūkst. žmonių.

Kaip rašo CNN, vasario 19 d. beveik 3 tūkst. „Valencia“ futbolo klubo aistruolių išvyko iš Ispanijos į Milaną ir stebėjo, kaip jų komanda žaidžia su „Atalanta“ Europo čempionų lygoje. Tarp žiūrovų taip pat buvo apie 40 tūkst. italų, nemažai Bergamo ir kitų aplinkinių miestų gyventojų.

Milanas tą vakarą šurmuliavo, pasak Bergamo mero Giorgio Gori. Be tų, kurie dalyvavo, „kiti stebėjo rungtynes iš savo namų, šeimos rate, grupėse, bare. Akivaizdu, kad tą vakarą buvo galimybė stipriai plisti virusui.“

Imunologas Francesco Le Foche`as yra tos pačios nuomonės: „Tikėtina, kad buvo keli pagrindiniai viruso pasklidimo veiksniai, tačiau „Atalanta-Valencia“ rungtynės galėjo būti vienas iš jų.“

Ištyrę beveik 6000 patvirtintų atvejų tyrėjai išsiaiškino, kad jau vasario 19 d. Lombardijos regione buvo 388 pacientai, užsikrėtę naujuoju koronavirusu, net jei jie dar nebuvo identifikuoti.

„Per kitą savaitę Codogno rajone, taip pat keliuose kaimyniniuose pietų Lombardijos miestuose, labai sparčiai išaugo aptiktų atvejų skaičius“, – pažymi tyrėjai.

Tuo metu žiūrovai iš Valensijos grįžo namo. Vienas iš jų buvo sporto žurnalistas Kike`as Mateu. Jis CNN pasakojo, kad praėjus keturioms dienoms po grįžimo namo, jis pradėjo kosėti, sunkiai kvėpavo.

„Po kelių dienų nusprendžiau vykti į ligoninę, nes tada Lombardijoje įvyko koronaviruso atvejų sprogimas“, – sako jis.

Pirmąją kovo savaitę Ispanijos sveikatos ministerija liepė rengti didelius sporto renginius už uždarų durų, tačiau kitais aspektais gyvenimas Ispanijoje vyko beveik kaip įprasta. Barai ir kavinės buvo atviros; nepaprastai šiltas oras išviliojo ispanus į viešas erdves.

Kovo 8 d. vykę Tarptautinės moters dienos minėjimai į gatves visoje Ispanijoje išginė dešimtis tūkstančių, pavyzdžiui, Madride – 120 tūkst. žmonių. Opozicijos partijos kritikavo Vyriausybę, leidžiančią toliau vykti tokiems susibūrimams.

Galiausiai Vyriausybė perėjo prie to, ką sveikatos ministras Salvadoras Illa pavadino „sustiprintu izoliavimu“. Pagrindinė priemonė buvo mokyklų ir universitetų. Bet tai galėjo neturėti numatyto efekto. Šimtai tūkstančių studentų mėgavosi staigiomis ir netikėtomis atostogomis. Daugelis išvyko iš sostinės, galbūt numatydami griežtesnes priemones. Keliai buvo perpildyti, kai kovo 13 d. Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sanchezas paskelbė, kad bus įvesta nepaprastoji padėtis.

Ispanija pasekė Italijos pavyzdžiu ir užsidarė karantinui – apribotas judėjimas tiek iš šalies, tiek į šalį, tiek šalies viduje. Uždarytos visos ne būtinųjų prekių parduotuvės, barai, restoranai, kavinės, kino teatrai ir futbolo stadionai bei aikštės. Šiuo metu Ispanija susiduria su sveikatos apsaugos priežiūros krize – tūkstančiai sveikatos apsaugos darbuotojų buvo užkrėsti.

Pratęsus karantiną dar dviem savaitę, kenčia ekonomika. Ispanijos Vyriausybė reikalauja stipresnių Europos Sąjungos veiksmų finansuojant patiriamus nuostolius.

Ispanija pirmadienį paskelbė per pastarąsias 24 val. patvirtinusi dar 812 mirties nuo koronaviruso atvejų, kurie bendrą COVID-19 aukų skaičių šalyje, Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, padidino iki 7 340.

Pirmadienio skaičius žymi pirmą per parą užregistruojamų mirties atvejų sumažėjimą nuo ketvirtadienio. Sekmadienį Ispanija patvirtino, kad per parą šalyje mirė 838 naujuoju koronavirusu užsikrėtę žmonės ir kad tai yra didžiausias per vieną dieną šalyje mirusių pacientų skaičius nuo protrūkio pradžios.

Ispanijoje COVID-19 aukų skaičius yra didžiausias pasaulyje po Italijos.