Naujienų srautas

Pasaulyje2020.03.29 14:36

Švedija neskuba įvedinėti draudimų – siūlo visiems elgtis brandžiai bei prisiimti atsakomybę

LRT.lt 2020.03.29 14:36

Vis daugiau pasaulio valstybių dėl COVID-19 pandemijos ima riboti savo piliečių judėjimą ir skatina žmones laikytis kelių metrų atstumo vieniems nuo kitų, nesirinkti į masinius susibūrimus. Tačiau Švedija to daryti neskuba ir siūlo visiems prisiimti asmeninę atsakomybę.

Oficialiais duomenimis, Švedijoje patvirtinti 3447 užsikrėtimai COVID-19, nuo jo mirė 105 žmonės, o pasveiko 16.

Savaitgalį Švedijos sostinėje Stokholme žmonės džiaugėsi saulėtais orais miestų aikštėse, laiką leido ir naktiniuose klubuose. Sekmadienį įvestas ribojimas, draudžiantis didesnius kaip 50 žmonių susibūrimus, rašo BBC. Šalyje tebeveikia ir mokyklos, nors universitetai bei koledžai buvo laikinai uždaryti, žmonės atostogauja slidinėjimo kurortuose.

Vis dėlto, miesto gatvėse gyventojų mažiau, jie rečiau užsuka ir į barus ar restoranus, kurie toliau veikia. Stokholmo viešojo transporto kompanija nurodo, kad metro ir traukiniais keliauja iki 50 proc. mažiau keleivių. Apie pusė Stokholmo gyventojų jau dirba iš namų, rašo BBC. Tačiau daliai verslininkų tai neišvengiamai reiškia finansines problemas.

Pagrindinė šalies valdžios strategija – asmeninė atsakomybė. Tarnybos tikisi, kad viruso plitimas šalyje bus suvaldytas ir neįvedant griežtų ribojimų. Todėl gyventojams pateiktos elgesio rekomendacijos, o ne taisyklės.

„Mes, kurie esame suaugę žmonės, turime būti būtent tokie – suaugę. Neskleisti panikos ar gandų“, – televizijos transliacijoje sakė šalies premjeras Stefanas Lofvenas.

Prioritetas teikiamas likimui namie, ypač vyresnio amžiaus žmonėms ar sergantiesiems, rankų plovimui ir visų nebūtinų kelionių vengimui bei darbui iš namų.

„Mes visi, kaip individai, turime prisiimti atsakomybę. Negalime imtis įstatymų ir viską uždrausti. Tai taip pat ir savaime suprantamo elgesio klausimas“, – sakė premjeras.

Kaip rodo gyventojų apklausos, dauguma švedų stebėjo jo kalbą ir pritarė tokiai pozicijai, rašo BBC.

„Niekas šioje krizėje nėra vienas, bet kiekvienas asmuo tyri didelę atsakomybę“, – pridėjo S. Lofvenas.

Manoma, kad gyventojai yra linkę pasitikėti valdžios rekomendacijomis dėl didelio pasitikėjimo viešojo sektoriaus tarnybomis ir pareigūnais.

Prie lėtesnio viruso plitimo šalyje gali prisidėti ir faktas, kad virš pusės Švedijos namų ūkių sudaro 1 žmogus, todėl mažėja rizika, jog virusu užsikrės visi šeimos nariai.

Švedijos valdžios atstovai sakė siekiantys leisti švedams būti lauke, kad jie būtų fiziškai ir psichologiškai sveiki.

Švedijos epidemiologas Andersas Tegnellis sakė „Observer“ sakė, kad ankstyvoje epidemijos fazėje nereikia imtis griežčiausių priemonių. Dalis švedų mano, kad valdžia remiasi ekspertų nuomonėmis ir elgiasi tinkamai.

Tačiau yra ir abejojančiųjų tokia Švedijos pozicija, trečiadienį virš 2 tūkst. Švedijos universitetų tyrėjų pasirašė viešą laišką, kuriame išreiškiama abejonė tokia Viešosios sveikatos agentūros strategija, pažymi „The Guardian“.

„Manau, žmonės yra linkę klausyti rekomendacijų, bet tokioje kritinėje situacijoje, nesu tikra ar to pakanka“, – BBC sakė Švedijos medicinos universiteto Karolinska instituto epidemiologė dr. Emma Frans.

Ji norėtų, kad būtų paskelbtos „aiškesnės instrukcijos“, kaip žmonėms elgtis viešose vietose, parduotuvėse, sporto klubuose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi