Pasaulyje

2020.03.29 10:30

ES siūlys naują ekonomikos skatinimo po koronaviruso pandemijos paketą

BNS 2020.03.29 10:30

Europos Komisija pasiūlys naują ekonomikos skatinimo paketą, kad padėtų Europos Sąjungai atsigauti nuo koronaviruso pandemijos padarinių, šeštadienį nurodė šios institucijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

„Kad užtikrintų atsigavimą, Komisija pateiks DFP (ES daugiametės finansų programos) pakeitimų, leisiančių spręsti koronaviruso krizės padarinius“, – sakoma U. von der Leyen pranešime.

DFP yra Europos Sąjungos daugiametis biudžetas.

„Tai apims skatinimo paketą, užtikrinsiantį, kad sanglauda Sąjungoje būtų užtikrinama laikantis solidarumo ir atsakingumo, – pridūrė EK vadovė. – Esant šiai padėčiai, pirmininkė neatmeta jokių pasirinkimų, neperžengiančių [ES] sutarties ribų.“

Praeitą mėnesį ES lyderiai nesugebėjo susitarti dėl tolesnio Bendrijos finansavimo laikotarpio 2021–2027 metams biudžeto plano. Jie taip pat neįstengė susitarti, kiek lėšų turėtų gauti kiekvienas sektorius.

Nors vėliau derybos buvo tęsiamos, visoje Bendrijoje staigiai išplito naujojo koronaviruso pandemija, nusinešusi tūkstančius žmonių gyvybių, ypač Italijoje ir Ispanijoje.

Tai iš pagrindų pakeitė daugelio politinių lyderių požiūrį, o visai ES dabar gresia iki šių metų pabaigos pereiti į recesiją.

Tačiau 27 bloko šalių lyderiai per ketvirtadienį įvykusį pasitarimą vaizdo konferencijos formatu neįstengė susitarti dėl geriausio atsako į epidemijos žalą ekonomikai.

Jie paprašė, kad Eurogrupė pateiktų pasiūlymus ateinantį mėnesį.

„Komisija dalyvaus šiose diskusijose ir yra pasiruošusi padėti, jeigu ją parems Eurogrupė“, – sakė U. von der Leyen.

„Lygiagrečiai Komisija derina pasiūlymus atsigavimo fazei, laikydamasi galiojančių sutarčių“, – pridūrė ji.

Italija, Ispanija ir Prancūzija, iki šiol smarkiausiai pandemijos paveiktos šalys, spaudžia Europą rasti geresnį būdą pasidalyti finansinę naštą.

Tuo metu Nyderlandai ir Vokietija tokius siūlymus vertina skeptiškai, baimindamosi, kad smarkiai įsiskolinusios pietinės kaimynės pasinaudos šia krize, kad euro zono vyriausybių skolos būtų apjungtos.