Naujienų srautas

Pasaulyje2020.03.27 17:23

Vokietijos medikai ruošiasi COVID-19 pacientų antplūdžiui – nusprendė, ką gelbėti, o ko ne

Deutsche Welle, LRT.lt 2020.03.27 17:23

Dėl COVID-19 pandemijos netrukus visame pasaulyje gali imti trūkti vietų ligoninių intensyviosios terapijos skyriuose. Vokietijos gydytojai pateikia gaires, kaip tokioje situacijoje teikti prioritetus.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Deutsche Welle“ originalus kūrinys.

Vokietijos gydytojų asociacijos sutarė dėl etinių gairių, kurios padės gydytojams priimti gyvybės ir mirties sprendimus, gydant koronavirusu užsikrėtusius pacientus.

„Jei tektų atsidurti tokioje situacijoje, kad reikėtų rinktis, kurį pacientą gelbėti, norime tam būti iš anksto pasiruošę,“ – ketvirtadienį Berlyne surengtoje spaudos konferencijoje sakė Vokietijos tarpdisciplininės intensyviosios terapijos ir greitosios medicinos pagalbos asociacijos prezidentas Uwe Janssensas.

Dėl COVID-19 pandemijos daugelio šalių sveikatos priežiūros sistemos nebepajėgia pasirūpinti visais ligonines užplūdusiais pacientais, kuriems reikalinga vieta intensyviosios terapijos skyriuje ar dirbtinio kvėpavimo aparatas.

Italijoje ir Ispanijoje dėl tokios situacijos ir taip perkrauti, pakankamai priemonių neturintys gydytojai buvo priversti spręsti, kuriems kritiniams ligoniams teikti pagalbą, o kuriems ne. Ekspertai prognozuoja, kad netrukus panašioje situacijoje atsidurs ir Vokietijos medikai.

Kam bus teikiama pirmenybė?

U. Janssensas pabrėžia, kad sprendimas, kam teikti pirmenybę, turi būti mediciniškai pagrįstas ir sąžiningas. Skaidrumas ir gyventojų pasitikėjimas šioje vietoje yra gyvybiškai svarbu, kalbėjo jis žurnalistams.

Vadovaujantis naujausiomis, septynių Vokietijos gydytojų asociacijų patvirtintomis koronaviruso rekomendacijomis, pagrindinis veiksnys, apsprendžiantis gydytojo veiksmus, turi būti paciento galimybės išgyventi net ir atsidūrus intensyviosios terapijos skyriuje. Galutinį gyvybės ar mirties sprendimą turi priimti trijų skirtingų sričių gydytojų komisija, rašoma dokumente.

Būtina atsižvelgti į virusinės infekcijos sunkumą, antrines ligas ir paciento valią, tačiau amžius ir socialinė padėtis neturėtų būti svarbūs.

Amžius nėra kriterijus

„Mes labai aiškiai pasisakėme, kad amžius neturi būti vienas iš kriterijų ir tą labai detaliai pagrindėme,“ – sako U. Janssensas.

Dokumente nurodoma, kad pirmenybė neturi būti teikiama tiems pacientams, kuriems jau yra prasidėję negrįžtami procesai ir tiems, kurių vienintelis išsigelbėjimas būtų nuolatinis gydymas intensyviosios terapijos skyriuje.

Dokumente taip pat pripažįstama, kad tokie sprendimai „bus didžiulis emocinis ir moralinis iššūkis gydytojams,“ tačiau priduriama, kad aiškios gairės, kaip elgtis, gali bent šiek tiek sumažinti stresą ir sustiprinti ligoninės krizių valdymo pajėgumus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi