Pasaulyje

2020.03.27 14:30

Lietuvos Kariuomenė fiksavo šimtus COVID-19 informacinių atakų, melas sklinda portaluose ir feisbuke

LRT.lt2020.03.27 14:30

Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentas, stebintis dezinformacijos, iškraipytų faktų, sąmokslo teorijų skleidimą internete nurodo, kad kovo mėnesį užfiksavo 290 skirtingų tipų incidentų, susijusių su COVID-19. Tikrovės neatitinkanti informacija buvo skleidžiama ne vien propagandiniuose portaluose, bet ir feisbuko grupėse.

Nuolatinę informacinės aplinkos stebėseną vykdantys Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento analitikai informuoja apie piktavališkus bandymus skleisti dezinformaciją, iškraipytus faktus bei tiesos neatitinkančias konspiracijų teorijas internetinėje erdvėje ir socialiniuose tinkluose pasinaudojant sudėtinga situacija Lietuvoje, susijusia su COVID-19 pandemija, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Šių informacinių atakų tikslas – kurstyti Lietuvos piliečių baimę, paniką ir nepasitikėjimą valstybės institucijų pastangomis suvaldyti viruso plitimą, diskredituoti šalies vyriausybę, menkinti Lietuvos narystę Europos Sąjungoje, ugdyti priešiškumą NATO sąjungininkams, rašoma parnešime žiniasklaidai.

Nuo vasario 1 d. iki kovo 25 d. nustatyta apie 290 skirtingų tipų informacinių incidentų, skleidžiamų elektroninėje aplinkoje daugiausia lietuvių kalba, kurie susiję su COVID-19 kontekstu.

Šių incidentų pagrindiniai taikiniai buvo Lietuvos Respublika, jos vadovybė ir jos pastangos valdyti COVID-19 pasekmes, Lietuvos kariuomenė ir jos finansavimas vystymas; NATO aljansas, NATO kariniai vienetai Baltijos šalyse ir NATO pratybos Baltijos regione; ES ir ES šalių vienybė; Lietuvos santykiai su ES ir JAV, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Ryškiausi pavyzdžiai

Kovo 20-ąją informacija (su nuoroda į „Liveleak“ puslapio melagingą straipsnį) paskleidžiama per suklastotus LK SKD darbuotojo laiškus Lenkijos gynybos ministerijai, NATO pagrindinei vadavietei, keletui Krašto apsaugos ministerijos darbuotojų ir portalui delfi.lt.

Suklastotame laiške skelbiama klaidinanti informacija, kad Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis kovo 18 d. kreipėsi į JAV kariuomenės vadovybę prašydamas nenutraukti su „Defender Europe 2020“ susijusių karinių pratybų „Joint Warfighting Assesment“, „Saber Strike“ ir „Swift Response“.

Laiške visuomenė yra klaidinama teiginiais, kad pratybų nauda būtu žymiai didesnė negu galima rizika, susijusi su COVID-19 plitimu ir todėl esą nutarta nestabdyti JAV karių judėjimo Lietuvos teritorijoje su tikslu nesukelti panikos visuomenėje, apie tai neįformuojant žiniasklaidos.

Socialiniuose tinkluose bei internetiniuose portaluose buvo platinamos sąmokslo teorijos ir pandemijos priežasčių mistifikavimas bei formuojamas supratimas apie NATO, ES šalių tarptautinius santykius, lyginant Černobylio katastrofos moralinius padarinius su COVID-19 efektais ES ir NATO šalyse, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kovo 22-ąją socialiniuose tinkluose bei internetiniame portale „visuomenedotcom.wordpress.com“ buvo platinamos sąmokslo teorijos, kad COVID-19 yra JAV biologinis ginklas ir keliami klausimai, ar neva jo panaudojimas nėra susijęs su NATO slaptosiomis operacijomis prieš komunizmą.

Tame pačiame kontekste yra teigiama, kad Lietuva yra nedemokratinė valstybė, o Lietuvos Respublikos prezidentas apsimeta, kad nieko nežino.

Kovo 22-ąją socialinio tinklo „Facebook“ grupėse „Rimti anekdotai visiems“ ir „Pas mus linksmiau“ platinama informacija apie Rusijos Federacijos pagalbą Italijai bei formuojamas supratimas apie Sovietų Sąjungos laikus, kur mokslas, būstas buvo nemokami.

Teigiama, kad prabangos nebuvo, bet tariamai Lietuvos žmonės gyveno sveikai, o dabar neva esame atrarūšiai ES. Tuo pat metu socialinio tinklo „Facebook“ grupėje „Gyvenimas ir Kasdienybė; Rinkimai ir politika“ platinama informacija, kad Italija tariamai stabdo pramonės darbą, ES neva išsižada Italijos ir neteikia jai jokios pagalbos, o kiekvienas ES dabar atsakingas tik už save, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Portale „sputniknews.lt“ platinama informacija, kuria siekiama formuoti nuomonę apie JAV ryšį su COVID-19 epidemija, teigiant, kad informacija formavo nuomonę, kad visa gali būti tik sąmokslo teorija, bet faktai buvo pateikiami taip, kad skaitytojas įtikėtų straipsnio tikrumu.

Internetiniame portale „Peticijos“ bei socialiniame tinkle „Facebook“ yra platinama melaginga ir nepagrįsta informacija apie 5G tinklą, teigiant, kad karantinas reikalingas mokyklose ir gydymo įstaigose slaptai įdiegti 5G ryšį, kuris kenkia bet kam kas gyva.

Informaciniuose portaluose „defenceone.com“ ir „france24.com“ skelbiama informacija, kad Rusijos Federacija turi naujus įrankius, kurių pagalba keletui valandų gali sutrikdyti internetą valstybės mastu. Kibernetiniai nusikaltėliai, išnaudodami visuomenės stresinę būseną dėl COVID-19, taiko socialinės inžinerijos metodus su tikslu išgauti finansinių operacijų duomenis, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kovo 23-ąją informacinėje erdvėje buvo stebimas išaugęs melagingos informacijos srautas, susijęs su Rusijos sprendimu į Italiją atsiųsti gydytojus ir medicininę įrangą COVID-19 virusui suvaldyti.

Socialiniuose tinkluose ir rusakalbėje žiniasklaidoje buvo spekuliuojama, kad tokiu būdu Rusija apgavo NATO šalis ir įvykdė slaptą karinę operaciją, leisiančią Rusijai įgyti karinį pranašumą prieš Aljanso nares Europoje.

Taip pat pabrėžtas Vakarų šalių neadekvatumas akcentuojant, jog „blogosios“ Rusija ir Kinija ištiesė pagalbos ranką Italijai, o Europa ir JAV – pagrindinės sąjungininkės – nusigręžė ir atsuko nugarą, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kovo 24-ąją socialiniuose tinkluose ir naujienų portaluose didžiausias dėmesys buvo skiriamas sąmokslo teorijoms. „Youtube“ lietuvių ir rusų kalbomis buvo platinami vaizdo įrašai, kuriuose teigta, kad COVID-19 yra iš anksto suplanuotas elitistų ir globalistų planas;

Facebook socialiniuose tinkle išlieka naratyvas, kad gynybos finansavimas yra beprasmis, lėšas reikia skirti medicinos sektoriui. Teigiama, kad grėsmė yra ne Rusijos, Federacija, o COVID-19 apsikrėtę NATO kariai.

Kovo 25-ąją „Russia Today“ (RT) publikacijoje teigta, jog ES yra žlugusi Sąjunga, negebanti pasirūpinti savo narėmis; spekuliuota, kad ES neveiksnumas kelia grėsmę ne tik Sąjungos narėms, bet ir kaimyninėms valstybėms, o dėl COVID-19 pandemijos vis daugiau ES šalių humanitarinės pagalbos kreipsis į Rusiją, o ne Europos Komisiją.

Internetiniuose portaluose „Ukraina.ru“ ir „Rubaltic.ru“ publikuojant interviu su „žurnalistu“ A. Nosovičiumi, buvo formuojamas Baltijos šalių, kaip socialiai ir ekonomiškai žlugusių valstybių, naratyvas.

Interviu A. Nosovičius teigė, jog Baltijos šalys dar prieš COVID-19 pandemijos krizę balansavo ties ekonominės kapituliacijos riba, o esami įvykiai ir prognozuojamas ekonomikos sulėtėjimas šioms šalims reikš „faktinį išnykimą“, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kovo 23-ąją Rusijos Dūmos senatorius A. Puškovas savo „Twitter“ paskyroje melagingai paskelbė, kad Lenkija uždarė savo oro erdvę ir neleido Rusijos Federacijos lėktuvams gabenti humanitarinę pagalbą į Italiją. Ši informacija buvo išplatinta anglų ir rusų kalbomis Rusijos didžiuosiuose naujienų portaluose (pvz.: „Riafan.ru“, „Kp.ru“) ir socialiniuose tinkluose.

Lenkijos ambasada Maskvoje išplatino pranešimą, kad Rusijos Federacijos naujienų agentūrų skelbiama informacija yra melaginga; tą pačią dieną A. Puškovo įrašas buvo pašalintas iš „Twitter“. Kovo 25 d. socialiniame tinkle „Facebook“ buvo užfiksuoti pavieniai šios melagingos naujienos publikavimo atvejai lietuvių kalba, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.