Pasaulyje

2020.03.27 12:05

Paskutinis žingsnis: ES vadovai leido Šiaurės Makedonijai ir Albanijai derėtis dėl narystės ES

„Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2020.03.27 12:05

Praėjus dviem dienoms po to, kai ES ministrai uždegė žalią šviesą mažoms Balkanų valstybėms pradėti derybas dėl narystės bloke, Europos Sąjungos vadovai oficialiai patvirtino tokius ketinimus.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ originalus kūrinys.

Poslinkis, apie kurį buvo pranešta kovo 26 d., yra dar vienas žingsnis ilgametėse abiejų valstybių pastangose užsitikrinti narystę ES, pasiektas po kelių nusivylimų ir valstybių narių ginčų dėl kandidačių pasirengimo.

Oficialių derybų, kurios gali užtrukti net keletą metų, pradžios data nurodyta nebuvo. Diplomatai RFE / RL teigė, kad derybos, geriausiu atveju, prasidės tik rudenį, tačiau dėl koronaviruso sukeltos krizės galimi vėlavimai.

Kovo 24 d. ES ministrai pranešė pritarę Šiaurės Makedonijos ir Albanijos narystės derybų pradžiai, o aukštas Vokietijos pareigūnas tai pavadino „geromis naujienomis šiais niūriais laikais.“

„Sveikinimai Tiranai ir Skopjei, tikrai pelnytas postūmis,“ – kovo 24 d., po to, kai susitarimas buvo pasiektas vaizdo konferencijos metu, savo tviterio paskyroje rašė Vokietijos Europos reikalų sekretorius Michaelis Rothas.

Sprendimas pradėti derybas su šiomis šalimis buvo ilgai atidėliojamas dėl valstybių narių nesutarimų.

Nyderlandų ir Danijos palaikoma Prancūzija siūlė lėtinti tempą teigdama, kad šalys dar turi įgyvendinti nemažai reformų, kad pasiektų ES taikomus valdymo, ekonomikos ir teisės viršenybės standartus.

Kitos valstybės siūlė procesą spartinti ir greičiau įsileisti šias dvi šalis į bloką, taip užbėgant už akių Rusijos ir Kinijos pastangoms didinti įtaką Vakarų Balkanuose.

„Jei leisime, kad Vakarų Balkanuose susidarytų politinis vakuumas, jį užpildyti pamėgins tie, kam nėra priimtinos mūsų vertybės,“ – prieš kovo 24 d. pasitarimą sakė M. Rothas.

Už ES plėtrą atsakingas komisaras Oliveris Varhelyi tviteryje pasveikino istorinį ES sprendimą.

„Esu labai patenkintas, kad ES valstybės narės šiandien pasiekė politinį sutarimą ir nusprendė pradėti derybas dėl narystės su Albanija ir Šiaurės Makedonija. Iš visos širdies sveikinu abi šalis, – rašė jis. – Vakarų Balkanams siunčiama aiški žinutė – jūsų ateitis ES.“

Šiaurės Makedonijos politikai pasveikino tokį sprendimą, teigdami, kad dabar galės visą dėmesį skirti kovai su koronaviruso pandemija.

Šiaurės Makedonijoje užregistruota 201 užsikrėtimo atvejų ir trys mirtys, o Albanija praneša apie 174 susirgusius ir 8 mirusius. Tačiau ekspertai teigia, kad nustatyti tikslų užsikrėtusiųjų skaičių bet kurioje šalyje yra labai sudėtinga dėl nepakankamų tyrimų apimčių.

Derybų dėl narystės metu šalys kandidatės privalės įrodyti, kad pasiekė ES standartus tokiose srityse kaip laisvas prekių judėjimas, mokesčių, energetikos ir ekonomikos politika.