Pasaulyje

2020.03.27 11:12

Koronavirusas Rusijoje: dauguma žmonių netiki valdžios statistika, į Maskvą vežami kariai

atnaujinta 15.32
LRT.lt2020.03.27 11:12

Rusijoje oficialiais penktadienio duomenimis koronavirusu yra užsikrėtę jau virš 1 tūkst. šalies gyventojų. Bet Levados centro apklausa rodo, kad dauguma rusų netiki oficialia valdžios pateikiama statistika. Tuo tarpu socialiniuose tinkluose plinta vaizdo įrašai, kuriuose užfiksuoti kareivių pilni autobusai, artėjantys prie Maskvos.

Ketvirtadienį Rusijos kariuomenės atstovai nurodė, kad Maskvoje buvo dislokuoti nacionalinės gvardijos daliniai. Esą tai „planinė“ procedūra, kuri neturi sukelti panikos, rašo „The Moscow Times“.

Oficialiais penktadienio duomenimis, šalyje COVID-19 yra užsikrėtę 1036 žmonės, nuo jo mirė 4 žmonės.

„The Moscow Times“ publikuotas vaizdo įrašas, kuriame esą užfiksuoti į Maskvą autobusais gabenami kariai. LRT.lt negali patvirtinti šio įrašo autentiškumo.

Rusija nuo šeštadienio uždraudė šalyje dirbti viešo susibūrimo vietoms, restoranams, kavinėms ir barams. Maskvos meras Sergejus Sobjaninas, kuris taip pat vadovauja Rusijos valstybiniam kovos su pandemija daliniui, antradienį šalies prezidentui Vladimirui Putinui pranešė, kad Rusija susiduria su „rimta situacija“.

Anksčiau V. Putinas atmetė susirūpinimą dėl COVID-19 plitimo šalyje pareikšdamas, kad „situacija yra kontroliuojama“, rašo „The Moscow Times“.

„Pagreitis yra didelis ir klostosi rimta situacija. (...) Tikrieji sergančiųjų skaičiai yra gerokai didesni. (...) Faktas, kad atliekama mažai tyrimų ir niekas nežino tikrosios padėties“, – sakė S. Sobjaninas, kuris yra paskirtas vadovauti Rusijos atsako į koronavirusą daliniui.

Levados centro apklausos duomenimis, 56 proc. apklaustų rusų netikėjo oficialia valdžios pateikiama statistika dėl užsikrėtusiųjų COVID-19 skaičiaus. 38 proc. sakė pasitikintys šia informacija, rašo „The Moscow Times“.

Per mėnesį nuo 30 iki 44 proc. išaugo manančiųjų, kad jie užsikrės koronavirusu. Apie 47 proc. apklaustųjų teigė manantys, kad šalies sveikatos sistema susitvarkys su viruso protrūkiu. Levada centras kovo 19–25 d. apklausė 1624 Rusijos gyventojus 50-yje šalies sričių.

Vilniaus universiteto tarptautinių santykių ir politikos mokslų insituto (VU TSPMI) dėstytojas Vytis Jurkonis LRT TELEVIZIJAI sakė, kad Maskva veikiausiai tapo koronaviruso židiniu Rusijoje ir iš čia virusas gali plisti į kitus didelius miestus.

„Prieš porą dienų pasirodė tam tikri prognozių skaičiai, kuriuos išleido centras „Dosje“, finansuojamas Chodorkovskio, kurie kelia siaubą ir kalba apie šimtus tūkstančių ar net milijonus galimų mirčių“, – teigia ekspertas.

Prie to gali prisidėti ir Rusijos valdžios pasklelbta nedarbo savaitė bei pingantys kelionių bilietai, kurie skatina rusus keliauti pas savo gimines ir galima platinti COVID-19 šalyje.

Trečiadienį Maskvos sveikatos ministerijos vyr. infekcinių ligų specialistas Nikolajus Malyševas pranešė, kad ligoninės rengiasi „sprogstamam“ užsikrėtusiųjų skaičiaus augimui. Jis pripažino, kad užsikrėtimų skaičius jau auga eksponentiškai, o Rusijos ligoninės atlaisvina lovas būsimiems pacientams.

Anot V. Jurkonio, Rusijos valdžia ilgai neigė COVID-19 egzistavimą šalyje, nepaisant dažnų rusų kelionių į užsienį.

Socialiniuose tinkluose išplitę vaizdo įrašai, kuriuose užfiksuoti kareivių pilni autobusai, judantys link Maskvos, paskatino spekuliacijas, kad Rusijos sostinė gali būti visiškai izoliuota. Anot liudininkų, keliuose jie matė mažiausiai 200 autobusų, rašo „The Moscow Times“.

Ketvirtadienį Maskvos gatvėse ėmę patruliuoti kariai esą skatina gyventojus laikytis valdžios nurodymų siekiant užkirsti kelią COVID-19 plitimui.

Nuo penktadienio Rusija sustabdė visus tarptautinius skrydžius į ir iš šalies, išskyrus specialiuosius skrydžius, kuriais evakuojami užsienyje esantys Rusijos piliečiai.

„Šiandien, atrodo nėra sistemiško požiūrio kaip kovoti ir ką daryti“, – apie Rusijos valdžios veiksmus kalba V. Jurkonis, nes vieni žmonės yra izoliuojami, o kiti ne.

Ketvirtadienį paskelbtą V. Putino sprendimą atidėti balandžio 22-ąją planuotą referendumą dėl Konstitucijos pataisų, kurios jam leidžia likti prezidento poste, V. Jurkonis mato kaip tam tikrą pasimetimo ženklą.

„Pradedama suprasti, kad situacija yra labai rimta. Nepaisant to, kad tai autoritarinė valstybė, kaip ir Kinija, bijoma imtis griežtų priemonių situacijai suvaldyti“, – sako V. Jurkonis.