Pasaulyje

2020.03.26 17:44

Taipėjaus oro uoste įstrigo nepilnametė lietuvė, motina nežino, ar pavyks grįžti

Julija Šakytė, LRT.lt2020.03.26 17:44

Koronaviruso aukų skaičiui kasdien vis augant, šalys viena po kitos užtrenkia duris kitų valstybių piliečiams. Ką daryti, kai tolimame krašte įstrigusi nepilnametė dukra negali grįžti į Lietuvą, o atgal grįžti irgi nebeturi kur? LRT.lt sulaukė pagalbos prašančios motinos laiško, bet užstrigusių tautiečių užsienyje yra kur kas daugiau. 

Vasario 9 dieną mergaitė išvyko į Taivano sostinę Taipėjų, kur buvo sudariusi kontraktą su modelių agentūra. Tačiau po pasaulį vis labiau plintant koronavirusi, nepilnametės mama prieš tris savaites pradėjo rūpintis jos sugrįžimu, kuris turėjo įvykti balandžio 9 d.

„Dar visi mane ramino, kad palaukite, viskas čia nurims ir balandžio 9 dieną ji sėkmingai grįš. Mačiau, kad situacija nekokia ir aš praėjusią savaitę, bijau pameluoti trečiadienį ar ketvirtadienį, jau kreipiausi į Užsienio reikalų ministeriją (URM) ir į Pekiną parašiau laišką, registravau ją kaip išvykusią“, – LRT.lt pasakoja Rosita Kamarauskienė.

Vietnamas–Tailandas–Kaunas – tokiu specialiuoju skrydžiu mergaitė turėjo grįžti namo. Tačiau šiandien, ketvirtadienį, turėjusi išvykti mergina įstrigo Taipėjaus oro uoste, mat į Tailandą ji nebuvo įleista. Moteris pasakoja, kad pasirūpino visais reikalingais dokumentais – draudimu, buvo atliktas koronaviruso testas ir gautas pasirašytas gydytojo sertifikatas.

„Dabar ji yra oro uoste. Kur ji dirbo (modelių agentūroje – LRT.lt past.), nebenori priimti, nes yra labai supykę, suprask, neišbuvo viso kontrakto. Jiems rūpi tiktai darbas ir pinigai. (...) Mes galėtume nupirkti bilietą, kad ji nuskristų į Londoną, bet dabar yra abejonių. Vėlgi aš tiek sumokėjusi pinigų, dar sumoku už bilietą į Londoną ir ten jos neįsileis...“ – nuogąstavo moteris.

URM situaciją žino

LRT.lt susisiekė su Jungtinės Karalystės (JK) lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūte. Paklausta, ar gali būti, kad mergaitė ir čia bus neįleista, ji patikino, kad britai Europos Sąjungos (ES) piliečius įsileidžia.

„28 d. iš Londono dar yra skrydis į Vilnių. Galvojama dar ir 31 d. į Vilnių skrydį paleisti. Tai kelias dienas pabuvus čia, galima bus ir į Lietuvą grįžti“, – informavo D. Asanavičiūtė.

Po keleto valandų LRT.lt vėl susisiekė su R. Kamarauskienė. Moteris teigė, kad jau gavusi informaciją dėl skrydžių į ir iš Londono ir nusprendė mėginti.

„Jei ji nuvyktų į Londoną, būčiau labai laiminga“, – teigė moteris, bet, ar pavyko kelionė, sužinos tik naktį Lietuvos laiku.

Kaip LRT.lt sakė URM atstovė Rasa Jakilaitienė, apie šią situacija kuo puikiausiai žinoma. Jos teigimu, šiuo metu ambasada Kinijoje padeda šios mergaitės mamai.

„Ji turėjo skristi į Tailandą, bet šiandien Tailandas užsidarė ir ji nespėjo išskristi. Kai šalis priima tokį sprendimą, mes jau nelabai kuo galime padėti, nes yra atšaukiami skrydžiai. Dabar yra bandoma skraidinti per Londoną. Šiuo metu ambasada Kinijoje rūpinasi išversti įgaliojimą, kuri mergina turi lietuvių kalba, į anglų kalbą“, – aiškina R. Jakilaitienė.

Užsienyje užstrigusių lietuvių yra ir daugiau

„Oi, labai daug!“ – paklausta, ar teko daug tokių ir panašių istorijų išgirsti atsakė JK lietuvių bendruomenės pirmininkė.

D. Asanavičiūtė teigia bendraujanti su lietuviais, bando teikti informaciją, tarpininkauti: „Dabar kalbu su Indijoje įstrigusiais. Bandau per JK, Vokietijos ambasadas gauti informaciją, ar skris bent kažkokie lėktuvai“.

R. Jakilaitienė tikina, kad taip pat žinoma situacija su Indijoje, Delyje, įstrigusiais lietuviais. Anot jos, Lietuvos ambasada gavo du pasiūlymus iš Vokietijos apie laisvas vietas jų esančiuose lėktuvuose.

„Kaip žinia, tokius pasiūlymus gavo ir visos ES ambasados, esančios Indijoje. Vieną dieną mes pateikėme 32-iejų Lietuvos piliečių, kurie neturi galimybės išvykti iš Delio apylinkių, paraišką vokiečiams. Tai į vieną lėktuvą buvo paimtas vienas asmuo, o kitą – du. Tokia iliustracija“, – situaciją apibūdina R. Jakilaitienė.

Jos teigimu, iš viso užstrigusių pasaulyje Lietuvos piliečių yra per tūkstantį, per 400 – Azijoje ir Okeanijoje, Australijoje – apie 60 užstrigusių tautiečių. Tačiau, anot jos, kiekvienas atvejis yra išskirtinis.

„Klausimas, kodėl jie to nepadarė anksčiau, bet, matyt, kiekvienas turi savo atsakymą. Kadangi dabar daug kur skrydžiai reguliariai yra nutraukti, tai vienintelė galimybė yra laukti, kol bus repatriaciniai didesniųjų ES šalių skrydžiai, kurie organizuojami ne per vieną, ne per dvi dienas. (...)

Kaip pavyzdį galiu paminėti Peru, kur turime 20 užstrigusių piliečių, – oro erdvė yra uždaryta, kiekvienas lėktuvas, kurį siunčia kuri nors ES šalis, turi prašyti Vyriausybės leidimo leistis. Tai vakar turėjome tokią situaciją, kad Vokietijos lėktuve, siųstame surinkti savo piliečių, buvo laisvos 37 vietos. Į jas pretendavo 9,5 tūkst. ES piliečių, užstrigusių Peru. Tai situaciją tikriausiai galite įsivaizduoti ir kokia yra konkurencija“, – vardija URM atstovė.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo