Pasaulyje

2020.04.11 06:30

Šri Lankos psichiatras prisimena darbo pradžią: mušami pacientai, elektrošokas ir tualetai be durų

Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.04.11 06:30

Mušami ir rišami pacientai, naudojamas elektrošokas, neturintys durų ligoninės tualetai ir vienas psichiatras 1,4 milijonams žmonių – tokią situaciją Šri Lankos psichiatrinėse ligoninėse rado prieš 20 metų pradėjęs dirbti Mahesanas Ganesanas. Pasak psichiatro, darbą apsunkino ir vykęs karas bei karininkų dėmesys pacientams.

Nuo 1999 iki 2009 metų M. Ganesanas dirbo psichiatru rytinėje Šri Lankos dalyje, o devynerius metus buvo vienintelis psichiatras visame regione ir buvo atsakingas už psichiatrinę pagalbą 1,4 milijonui žmonių, nukentėjusių nuo karinių konfliktų ir cunamio.

Psichiatras dalyvavo kuriant metodus vaikų apsaugai, kovai su smurtu šeimose, narkotikų ir alkoholio vartojimu. Šiuo metu M. Ganesanas dirba Nacionaliniame Šri Lankos psichinės sveikatos institute.

Ligoninėje, kurioje savo darbą pradėjo M. Ganesanas, visam regionui buvo skirtos tik kelios lovos, todėl M. Ganesanas viską pradėjo kurti nuo nulio. Vienas didžiausių sunkumų – žmonės nežinojo, kas yra psichiatras, todėl reikėjo pastangų paraginti žmones ateiti ir priimti pagalbą. Tuo metu Šri Lankoje vyko karas, kariuomenė kontroliavo žiniasklaidą, todėl buvo sunku paskleisti informaciją.

„Eidavome į kaimus ir kalbėjome apie savo teikiamas paslaugas, sakėme, kad savo pacientus prižiūrime su pagarba. Daugiausiai mus reklamavo tie, kurie jau naudojosi mūsų paslaugomis – informacija sklido iš lūpų į lūpas“, – kalbėdamas su portalu LRT.lt prisimena M. Ganesanas.

Anot jo, vykstant karui, žmonėms buvo sudėtinga gauti tokią pagalbą. Žmonių, turinčių psichikos sutrikimų, gyvenimą apsunkino ir karininkų dėmesys. Tokių sunkumų turintys žmonės gali šiek tiek kitaip elgtis, todėl kariuomenės akyse jie tapdavo įtariamaisiais, buvo manoma, kad jie šnipai, tikina psichiatras. Dėl to, aiškina M. Ganesanas, turintys psichikos sutrikimų būdavo įkalinami, kankinami – kariuomenė juos suvokė kaip grėsmę.

Tarp gydymo būdų – ir elektrošokas

2009 metais M. Ganesanas persikėlė dirbti į Šri Lankos sostinę Kolumbą. Ten veikė viena didelė psichiatrijos ligoninė, tačiau, prisimena M. Ganesanas, joje buvo žeminamas žmogaus orumas, varžomos teisės. Pasak psichiatro, ligoninės darbuotojai nevengė mušti pacientų, nakčiai jie būdavo fiziškai suvaržomi, o kaip vienas gydymo metodų buvo naudojamas elektrošokas. Tiesa, priduria M. Ganesanas, darbuotojai paprastai negaudavo pacientų sutikimo tokiam gydymui.

„Tualetai neturėjo durų, nes buvo baiminamasi, kad pacientai nusižudys. Bet kiek iš tiesų žmonių yra nusižudę tualete? Todėl pirmas žingsnis buvo įrengti duris. Įtikinti darbuotojus, kad tai – elementari pagarba žmogaus orumui, buvo sudėtinga.

Pacientams taip pat nebuvo leidžiama bendrauti su šeimos nariais, kadangi ligoninėje nebuvo telefonų. Kitas žingsnis buvo atnešti telefonus – įrengėme elementarius dalykus, kad su žmonėmis būtų elgiamasi kaip su žmonėmis“, – situaciją psichiatrijos ligoninėje prisimena M. Ganesanas.

Apsilankymas pas psichiatrą – kaip pas odontologą

Turintieji psichinių sunkumų nesustoja būti žmonėmis – psichinis sutrikimas yra tik viena nedidelė žmogaus dalis, tvirtina psichiatras. Pasak pašnekovo, specialistų darbas yra iškelti tą problemą, tačiau būtina suprasti, kad klijuoti etiketes neteisinga.

„Darbuotojai į pacientus nežiūrėjo kaip į žmones – sakydavo, kad pacientai turi psichinių problemų, todėl nesupras, todėl jiems nereikia nieko aiškinti, o visos priemonės – dėl jų gerovės. Tačiau taip besielgdami mes pažeidžiame to žmogaus erdvę ir laisvę, o tam neturime teisės. Mes turime teisę jiems padėti, tačiau tai nereiškia, kad galime pažeisti to žmogaus esybę“, – kalba M. Ganesanas.

Toks elgesys su pacientais neleisdavo jiems pasveikti. Neretai išrašius vaistų ir paleidus pacientus iš ligoninės jiems vėl pablogėdavo, tačiau šį kartą jie jau nebesikreipdavo pagalbos. Paraginti žmones vartoti vaistus ir vėl kreiptis pagalbos galime tik sukurdami pozityvią ligoninės aplinką ir tinkamą elgesį, akcentuoja psichiatras.

„Net jei žinau, kad man reikia eiti pas dantistą, kodėl to vengiu? Suprantu, kad man tai naudinga, bet aš tai atidėlioju, neinu, nes jaučiuosi neramus. Kartais tos patirtys nėra teigiamos – procedūra, kai odontologas metaliniais įrankiais knaisiojasi po burną, nėra maloni.

Patirtis psichiatrijos ligoninėje paversdami nemaloniomis, mes stumiame žmones nuo paslaugų, o tada stebimės, kodėl jie nesugrįžta“, – ironizuoja M. Ganesanas.

Pasak M. Ganesano, psichinė sveikata Šri Lankoje ir dabar yra stigmatizuota sritis, tačiau situacija gerėja. Dauguma pacientų, turinčių psichinės sveikatos problemų, yra susituokę, dirba, o tai reiškia, kad jie turi rolę visuomenėje, todėl nėra izoliuoti, pastebi psichiatras.

Patirtos traumos paliko pėdsakų psichinei sveikatai

Šri Lankos istorija – skausminga. 1971-aisiais komunistų sukilėliai siekė perimti valdžią, daug žmonių žuvo ar dingo be žinios. 1983-aisiais prasidėjo karas, taip pat nuolat vyko neramumai prieš tautines mažumas, kurių metų buvo žudomi civiliai. 2004 metais šalį nusiaubė tsunamis, pražudęs maždaug 30 tūkst. žmonių.

Tokie įvykiai nepraėjo be pėdsako ir visuomenei sukėlė didelę traumą. Po šių įvykių padaugėjo smurto protrūkių, savižudybių, smurto artimoje aplinkoje atvejų, žmogžudysčių, padaugėjo alkoholizmo, vaikų išnaudojimo formų.

Žmonės susidūrė ir su psichinės sveikatos problemomis – padažnėjo tokios problemos kaip nerimas, panikos atakos, atsirado daugiau žmonių, kenčiančių nuo potrauminio streso sindromo. M. Ganesanas apgailestauja, kad pasikeitė ir visuomenės vertybės.

„Šri Lankos visuomenė – agrokultūrinė. Tokios bendruomenės yra linkusios likti savo kaimeliuose, žmonės vieni kitus pažįsta, vieni kitiems padeda. Tačiau dėl visų šių traumų žmonės tarsi įgavo imunitetą kitų žmonių skausmui ir kančiai. Jiems nebe taip rūpi kitų žmonių kančia, žmonės labiau rūpinasi savimi ir savo šeima“, – pasakoja jis.

Norint išgyti, svarbi tiesa

Paklausus, kaip išgyti nuo patirtų traumų, psichiatras pabrėžia, kad visuomenei turi būti atskleista visa tiesa. Dabar žmonės nežino, kas nutiko karų metu, daug kas slepiama, o tai prisideda prie psichikos sveikatos problemų, aiškina M. Ganesanas.

Pasak jo, Šri Lankoje veikia daug religinių bendruomenių, tačiau jų bendruomenės juda link fundamentalizmo, mažėja tolerancijos kitiems. Tai taip pat stipriai veikia visuomenę, o Šri Lankos vadovai dėl to nesiima jokių veiksmų, piktinasi psichiatras.

Vyriausybė blokuoja tiesos paieškas, nes nenori, kad ji išaiškėtų – tada prasidėtų teismų procesai, kai kurie vadovai būtų apkaltinti, kalba M. Ganesanas. Jo manymu, tiesos neatskleidimas stabdo ir visuomenės gijimą.

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba
Kontaktai
Emocinė parama teikiama jaunimui
Budi savanoriai konsultantai
Kasdien Visą parą
I-VI 18:00 - 22:00
Atsako per 2 darbo dienas
Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
Kasdien 11:00 - 23:00
I-V 18:00 - 21:00
Atsako per 2-3 darbo dienas
Pagalba teikiama suaugsiems
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikaltos specialistai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Atsako per 3 darbo dienas
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai (Rusų kalba paaugliams ir jaunimui)
II-VI 16:00 - 20:00
(išskyrus švenčių dienas)
Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius).
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-V 16:00 - 20:00
VI 12:00 - 16:00
(išskyrus švenčių dienas)
Psichologinės konsultacijos
Internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai.
Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems
Pagalba teikiama nusižudžiūsių artimiesiems. Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga infomrcija puslapyje artimiems.lt
Atsako per 2-3 darbo dienas
Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ministerija.
Skubi psichologinė ar psichinė pagalba pasichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės