Naujienų srautas

Pasaulyje2020.03.26 18:35

LRT FAKTAI. Ar Rusijos politikas tvirtino, kad „jokio koronaviruso pas mus nebus”?

Jurga Bakaitė, LRT.lt 2020.03.26 18:35

Kylant diskusijų, kaip su viruso protrūkiu tvarkomasi kitose valstybėse ir kokios priemonės efektyviausios, atsiranda palanki terpė plisti ir klaidinančiai informacijai.

„Jokio koronaviruso Primorėje nebus“, – „Facebooke“ platiname vaizdo įraše sako Vitalijus Nalivkinas, pristatomas kaip Rusijos Usurijsko miesto politikas, ir liepia medikams nevežti į ligoninę užsikrėtusio vyro, taip ir neva išspręsdamas problemą. LRT FAKTAI aiškinasi, kas sukūrė humoristinį vaizdo įrašą, kurį dalis lietuvių palaikė tikru, ir kodėl tokia politinė satyra neribojama ir pačioje Rusijoje.

„Kovoja“ su koronavirusu

Socialiniuose tinkluose plintančiame vaizdo įraše medikai neštuvais neša vyrą, balsas už kadro praneša, kad jis neseniai grįžo iš Kinijos Uhano miesto, COVID-19 protrūkio židinio.

Juos sustabdo vyras su kostiumu – „Usurijsko rajono vykdomojo komiteto pirmininkas“ Vitalijus Nalivkinas – ir įsako atlikti tyrimus dar kartą. „Gal jis vakar tiesiog daug gėrė“, – aiškina jis. Medikai iškart paklūsta ir parneša vyrą atgal į namus, o balsas už kadro sako, kad po pakartotinio tyrimo išties pacientui nustatyta angina.

„Primorėje nebus jokio koronaviruso! Mes tvirtai kontroliuojame situaciją“, – reportaže sako vietos politikas.

Nors dalis socialinių tinklų vartotojų atpažino humorą, didelė dalis piktinosi Rusijos politika ar net lygino ją su Šiaurės Korėja.

Kovo 22 d. Rusijoje buvo patvirtinti 306 užsikrėtimai – vienas mažiausių skaičių Europoje, skaičiuojant proporcingai vienam gyventojui.

Personažas dalyvaus prezidento rinkimuose?

Nors Rusijos rytuose, netoli Vladivostoko, tikrai rasime Usurijsko miestą, tačiau joks Vitalijus Nalivkinas ten neina politinių pareigų, tai išgalvotas internete platinamų vaizdo klipų personažas.

Užtat jis turi populiarias paskyras „YouTube“ ir „Instagram“ platformose, kur yra pristatomas su saitažodžiais „#įstatymas“, „#inovacijos“, „#2024“ – šiais metais Rusijoje turėtų vykti prezidento rinkimai.

Vaizdo klipus su deputatu Nalivkinu beveik prieš metus pradėjo kurti nedidelis „YouTube“ kanalas „BARAKuda“. Klipus siejanti idėja – politikas sprendžia vietos gyventojų problemas. Jo sprendimai dažnai drakoniški ir kelia abejonių dėl efektyvumo, tačiau formaliai klausimai visada būna išspręsti, kaip ir koronavirusu neva užsikrėtusio gyventojo atveju.

Pavyzdžiui, ežero teršimo klausimą Nalivkinas sprendžia įsakydamas pripilti į jį cheminių valiklių. Kitame epizode politikas atvažiuoja įspėti žvejų, kad draudžiama žvejoti ant ledo, ir pasiima jų visą laimikį.

Visų gyventojų problemų spręsti politikas važiuoja tarnybiniu automobiliu, lydimas kelių pareigūnų, visada su kostiumu ir didžiuliu Rusijos vėliavos ženkleliu švarko atlape. Jis užsiima tokia veikla, kuria žiniasklaidoje savo įvaizdį išties dažnai formuoja Rusijos politikai – stato tiltus, atidaro mokyklas.

Valstybinei žiniasklaidai politinis „trolinimas“ nekliūva

Nors satyrinių reportažų kūrėjai pašiepia politinę padėtį Rusijoje ir tai daro socialiniuose tinkluose, tai nekliudo personažui Nalivkinui būti pastebėtam ir būti palankiai nušviestam ir valstybinės žiniasklaidos.

Pavyzdžiui, prieš kelias savaites reportažą apie Usurijsko deputatą rodė „Rusija 24“ informacinė laida „Tiesioginis eteris“, pristatydama Nalivkiną kaip vienu telefono skambučiu problemas sprendžiantį politiką. „Nalivkinas „trolina“ vietinius politikus“, rašo portalas „Primorės žinios“, taip pat priklausantis valstybinei žiniasklaidos kompanijai.

Humoristas Olegas Šurajevas LRT FAKTAMS yra sakęs, kad Rusijoje tam tikras valdžią kritikuojantis humoras leidžiamas, net ir tuose kanaluose, kuriuos valdo su režimu siejamos kompanijos.

„Humoras vis dėlto pervertinamas politine prasme, niekas dėl bajerių, anekdotų nedaro perversmų, resursų perdalijimų. <...> Komikai, net ir tas pats „Late Night Show“, įgarsina jau įtvirtintus naratyvus, savo publikai priimtinas normas. Humoras yra šou verslas, tai maksimaliai konformistiškas dalykas“, – sakė O. Šurajevas.

Tuo tarpu Nalivkino personažą kuriantis autorius, režisierius ir prodiuseris Andrejus Klačkovas asmeniniuose socialiniuose tinkluose dalijasi turiniu, kuriame palankiai vaizduojamas Stalinas ir Antrojo pasaulinio karo metu prie karinių veiksmų prisidėję vaikai, gavę valstybinius apdovanojimus.

Satyra

Vaizdo įrašas, išpopuliarėjęs ir Lietuvos socialiniuose tinkluose, suklaidino kai kuriuos socialinių tinklų vartotojus, nes jis vaizduoja ne tikrą, o surežisuotą situaciją, išgalvotas yra ir jame veikiantis Rusijos politikas. Taip pat paaiškėjo, kad šis satyrinis turinys, nors ir kritikuoja politiką, yra palankiai priimamas valstybinės Rusijos žiniasklaidos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi