Pasaulyje

2015.10.02 16:55

Jemenas nutraukė diplomatinius santykius su Iranu

ELTA 2015.10.02 16:55

Jemeno vyriausybė nutraukė diplomatinius santykius su Iranu. Tai penktadienį pranešė valstybinis televizijos kanalas „Aden TV“.  

Jis nepateikė jokių detalių, priežastys, dėl kurių buvo priimtas šis sprendimas, taip pat nekomentuojamos. Per visą ginkluotą konfliktą Jemene šios šalies valdžia ne kartą kaltino Teheraną remiant šiitų maištininkus husius, su kuriais kovoja vyriausybės pajėgos.

Trečiadienį arabų šalių koalicijos, remiančios prezidentui Abd-Rabbu Mansour Hadi lojalius būrius, karinės jūrų pajėgos sulaikė Arabijos jūroje Irano laivą su ginklais, plaukusį prie Jemeno krantų. Kaip praneša arabų žiniasklaida, žvejybos traleryje aptikti prieštankiniai sviediniai ir raketos, taip pat trys jų paleidimo įtaisai buvo skirti husiams. Teheranas savo ruožtu atmetė šiuos kaltinimus ir pareiškė neturįs nieko bendra su ginklų gabenimu.

Jemeno valdžios ir maištininkų konfrontacija suintensyvėjo 2014 metų rugpjūtį. Šių metų sausį husių karinis sparnas „Ansar Allah“ užėmė šalies sostinę Saną. Prezidentas Abd Rabu Mansūras Hadis buvo priverstas pasitraukti į Adeną, o kai maištininkai kovo 25 d. įžengė ir į šį miestą, jis paliko Jemeną. Kovo 26 d. jo prašymu Saudo Arabija, remiama Bahreino, Kataro, Kuveito ir JAE, pradėjo karinę oro operaciją prieš husius. Prie koalicijos taip pat prisijungė Egiptas, Jordanija, Marokas ir Sudanas.

JT duomenimis, konfliktas Jemene jau pareikalavo maždaug 4,5 tūkstančio žmonių gyvybių. Beveik pusė aukų – civiliai.