Pasaulyje

2020.03.25 11:47

Vengrijos premjeras Orbanas bando išnaudoti padėtį: galėtų nukelti rinkimus, įkalinti žmones

euobserver, LRT.lt2020.03.25 11:47

Vengrijos Vyriausybė penktadienį (kovo 20 d.) pateikė parlamentui svarstyti įstatymo projektą, kuris dėl koronaviruso pandemijos leistų jai neribotą laiką valdyti dekretais.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EUobserver“ originalus kūrinys.

Suteikus papildomų galių, ministro pirmininko Viktoro Orbano Vyriausybė galėtų „sustabdyti kai kurių įstatymų taikymą, nukrypti nuo įstatymu numatytų nuostatų ir imtis ypatingų priemonių, siekiant užtikrinti stabilumą, rūpinantis šalies gyventojų gyvybe, sveikata, asmeniniu ir turto saugumu, taip pat ir šalies ekonomika,“ rašoma svarstymui pateiktame įstatymo projekte.

Neribotam laikui pratęsus nepaprastąją padėtį, bet kuris asmuo, skelbiantis melagingą ar iškreiptą informaciją, trukdančią „sėkmingai rūpintis“ visuomenės sveikata, arba dėl viruso protrūkio keliantis „sumaištį ar neramumus“, galėtų būti baudžiamas laisvės atėmimu iki 5 metų.

Įstatymo projekte nesigilinama į detales, o tai kelia nuogąstavimų, kad gali būti sudarytos sąlygos V. Orbano Vyriausybei, kuri pastaraisiais metais pati yra skleidusi melagingą informaciją ir užsipuolusi žurnalistus, pačiai nuspręsti, ką galima viešinti ir kas yra tiesa.

Įstatymo projekte taip pat numatyta laisvės atėmimo iki 8 metų bausmė tiems, „kas nesilaiko nustatytos karantino ar izoliacijos tvarkos“, tačiau tokios neribotos Vyriausybės galios įkalinti žmones kelia susirūpinimą.

Rinkimai ir referendumai taip pat būtų atidėti neribotam laikotarpiui, todėl net nebūtų įmanoma pakeisti nuo koronaviruso mirusius parlamento narius.

Nepaprastosios padėties metu Vyriausybė informuos parlamentą, o jei dėl pandemijos parlamento posėdžiai nevyks, parlamento pirmininką, apie savo veiksmus, tačiau baiminamasi, kad tokiu atveju parlamentas gali būti nustumtas į šoną.

Priėmus šį įstatymo projektą, Vyriausybė galėtų neribotam laikui pratęsti neparastąją padėtį ir su tuo susijusias savo galias, panaikinant šiuo metu galiojančią nuostatą, kad tokiam žingsniui reikalingas parlamento pritarimas.

Konstitucinis teismas, kurį V. Orbanas „sustiprino“ savo rėmėjais, dirbs ir esant nepaprastajai padėčiai, tačiau įprasti teismai jau dabar dėl pandemijos praktiškai nebefunkcionuoja.

Pagrindinės teisės

Pilietinių teisių gynimo grupė sekmadienį teigė, kad naujasis įstatymo projektas neatitinka Konstitucijoje numatytų reikalavimų nepaprastosios padėties atveju.

Organizacija „Amnesty International Hungary“, Karoly Eotvos institutas, Vengrijos Helsinkio komitetas ir Vengrijos piliečių laisvių sąjunga teigia, kad nepaprastosios padėties atveju negali negalioti šalies konstitucija.

Šių organizacijų atstovai aiškina, kad nepaprastoji padėtis negali tęstis amžinai, ji turi būti įvedama konkrečiam laikotarpiui, kuris, jei reikalinga, gali būti pratęstas.

Jie taip pat teigia, kad pamatiniai teisinės valstybės principai negali būti atmesti net ir pandemijos atveju, o šalies piliečiams turi būti užtikrintos jų pagrindinės teisės net ir esant ekstremaliai situacijai.

Vengrija jau yra pažeidusi keletą ES taisyklių, jos atžvilgiu pagal 7 straipsnį vykdomas tyrimas dėl demokratijos normų pažeidimo.

Balsavimas netrukus

Pirmadienį (kovo 23 d.) opozicijos partijos aptarė siūlomas priemones su valdančiąja „Fidesz“ partija.

Visgi mažai tikėtina, kad jos paremtų šį įstatymo projektą tokį, koks jis yra dabar. Vengrijos žiniasklaidos teigimu, daugiausiai nuogąstavimų kyla dėl neriboto nepaprastosios padėties laikotarpio.

Siekiant suvaldyti viruso plitimą, nepaprastoji padėtis buvo paskelbta kovo 10 d. pirminiam 15 dienų laikotarpiui.

Jei dėl ypatingųjų priemonių būtų balsuojama jau šią savaitę, kai baigiasi nepaprastoji padėtis, šį skubotą žingsnį turėtų paremti keturi penktadaliai visų parlamentarų. V. Orbano „Fidesz“ partijai priklauso du trečdaliai mandatų parlamente.

Tačiau „Fidesz“ grupės vadovo teigimu, jei opozicijos partijos nepalaikys greito balsav

imo, parlamentas gali šį pasiūlymą svarstyti skubos tvarka ir per aštuonias dienas surengti balsavimą.

Kad Vyriausybei būtų suteiktos ypatingosios galios, už įstatymo projektą turi pasisakyti du trečdaliai parlamento narių, kaip tik tiek, kiek mandatų priklauso V. Orbano partijai.

Vengrijoje nustatyti 226 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, iš kurių 10 baigėsi mirtimi.

Opozicija ir nepriklausoma žiniasklaida kritikuoja V. Orbano Vyriausybę, kaltindama informacijos slėpimu ir nenuoseklumu, bandant suvaldyti krizę.

Vyriausybė savo ruožtu apkaltino testavimo protokolais susidomėjusią nepriklausomą žiniasklaidą „sensacijų vaikymusi“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt