Pasaulyje

2015.10.02 10:57

Kundūze tęsiasi įnirtingi susirėmimai, afganų pajėgoms siekiant išstumti talibus iš miesto

BNS 2015.10.02 10:57

Kundūze penktadienį tęsėsi įnirtingi susirėmimai, versdami gyventojus slėptis savo namų rūsiuose nuo sprogimų ir kryžminės ugnies, nors Afganistano vyriausybė skelbia atsiėmusi šį strategiškai svarbų šiaurinį miestą iš Talibano kovotojų.  

Kova už miesto kontrolę vyksta nepaisant JAV vadovaujamų specialiųjų pajėgų, kurios atskubėjo padėti afganų kariams padėti išstumti talibų kovotojus, prieš penkias dienas per žaibišką puolimą užėmusiems Kundūzą.

Miesto dalis tebekrečiant smurtui, o Afganistano vyriausybei ir talibams skelbiant vienas kitam prieštaraujančius pranešimus dėl to, kas kontroliuoja Kundūzą, kol kas sunku susidaryti vaizdą, kokia iš tikrųjų yra reali padėtis vietoje.

Patys gyventojai AFP sakė, kad vėlai ketvirtadienį kai kuriuose Kundūzo rajonuose buvo girdėti įnirtingai šaudant, o miesto gatvėse tarp sudegusių automobilių mėtėsi žuvusių talibų kūnai.

„Afganų saugumo pajėgos kontroliuoja Kundūzo miestą“, – AFP sakė Vidaus reikalų ministerijos atstovas spaudai Sediqas Sediqqis.

„Valymo operacija užtruks kurį laiką“, – pridūrė jis ir nurodė, kad „Talibano likučiai šaudo iš civilių namų, o kai kur yra padėta minų.“

Talibanas savo ruožtu ketvirtadienį skelbė prieštaringus pranešimus apie savo pažangą kovo lauke, o jo atstovas spaudai Zabihullah Mujahidas tvirtino, kad talibų kovotojai gina savo pozicijas mieste.

Tačiau vienas Talibano vadų, kuris su AFP kalbėjo iš nenurodytos vietos, sakė, kad šiuo metu talibų kovotojai atlieka strateginį pasitraukimą iš Kundūzo.

Afganų pajėgų mūšius dėl kontrolės atkovojimo silpnino lėtas pastiprinimo atvykimas ir Talibano gynybos priemonės, bet ketvirtadienį po pernakt vykusio kontrpuolimo armijos karinės kolonos sugebėjo patekti į miesto centrą.

Susirėmimai vyko visą dieną, ir, matant virš miesto kylančius dūmų kamuolius, buvo sunku nuspręsti, kuri pusė ima viršų.

Kartas nuo karto į karius ugnį paleisdavo armijos saugumo pajėgų uniformas dėvintys sukilėliai, daugelis kurių įsitvirtino gyvenamuosiuose namuose.

„Amnesty International“ pasmerkė Talibano „teroro siautėjimą“ apsiaustame mieste, remdamasi miestiečiais, kurie kovotojus kaltino dėl masinių žudynių, grupinių žaginimų ir civilių gyventojų namų krėtimų, vykdomų kovotojų mirties būrių.

Kaip nurodoma, paprasti žmonės sumokėjo didelę kainą vykstant mūšiams Kundūze, tapusiame pirmąja provincijos sostine, kurią kovotojai užėmė nuo tada, kai 2001 metų pabaigoje per JAV vadovaujamą invaziją žlugo Talibano režimas.

Tikslių žinių apie aukas kol kas nėra, tačiau, sveikatos apsaugos pareigūnų duomenimis, į miesto ligonines buvo atvežti 49 lavonai ir daugiau kaip 370 sužeistųjų.

Tarp sužeistųjų yra 64 vaikai, nurodė organizacija „Gydytojai be sienų“ (MSF) ir pridūrė, kad traumatologijos centre Kundūze yra atliekama operacijų „daugiau nei leidžia pajėgumai“.

Stulbinantis provincijos sostinės, iš kurios ėmė bėgti panikos apimti gyventojai, kritimas sudavė skaudų smūgį Afganistano NATO parengtoms saugumo pajėgoms ir pademonstravo, kad sukilėliai turi potencijos pradėti rengti puolimo operacijas už savo citadelių kaimo vietovėse.

Nors provincijos sostinės užėmimas buvo laikinas, padėties stebėtojai nerimauja, kad šia talibų operacija siekiama įgyvendinti naują strategiją išplėsti sukilimą į šalies šiaurę.

Kundūzo provincija, kuri ribojasi su Tadžikistanu ir yra didelis šalies šiaurės transporto mazgas, Talibanui gali tapti svarbia nauja operacijų baze.

Talibano pastarojo meto puolimai Kundūze ir kaimyninėse Tacharo ir Baglano provincijose rodo, kad didžiuliam šiaurinio Afganistano regionui kyla sparčiai besiplečiančio sukilimo grėsmė.

Afganistane sklando gandai, kad civiliai asmenys Baglano ir Tacharo provincijose, baimindamiesi Talibano atėjimo, planuoja bėgti iš šio regiono.

Analitikų nuomone, netikėtas miesto užėmimas, yra likimo dovana naujajam Talibano vadovui mulai Mansourui, kurio paskyrimas judėjimo vadovu sukėlė vidinį susipriešinimą tarp sukilėlių ir kuriam netikėtą iššūkį metė kovotojų grupės, perėjusios į radikalesnės „Islamo valstybės“ pusę.

Su nauju aktyvumu atsinaujinusios Talibano atakos pakerta paramą prezidentui Ashrafui Ghani, kuris ką tik paminėjo savo vyriausybės atėjimo į valdžią metines, taip pat kelia abejonių dėl Vašingtono planų kitais metais išvesti iš Afganistano daugumą amerikiečių karių.