Pasaulyje

2020.03.24 17:39

JT vadovas kviečia sustabdyti karus, kol kovojama su COVID-19: viruso įniršis iliustruoja karo beprotybę

EurActiv, LRT.lt2020.03.24 17:39

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterres pirmadienį paskatino visose pasaulio konfliktų zonose siekti taikos, kad civiliai būtų apsaugoti nuo koronaviruso pandemijos pasekmių.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EurActiv“ originalus kūrinys.

„Viruso įniršis iliustruoja karo beprotybę“, – JT laiške rašė organizacijos vadovas, neįvardindamas konkrečių valstybių.

„Todėl šiandien aš kviečiu nedelsiantį nutraukti ugnį visose žemės vietose. Atėjo laikas ginkluotus konfliktus sustabdyti ir sutelkti visiems kartu sutelkti dėmesį į tikrąją kovą dėl mūsų gyvybių“, – rašė A. Guterres.

Sirija jau pranešė apie pirmąjį užsikrėtimą COVID-19 virusu, užsikrėtimai užfiksuoti Kongo Demokratinėje Respublikoje ir Afganistane.

Ekspertai ir diplomatai mano, kad virusas turės tragiškų pasekmių konfliktų draskomose šalyse, kurios yra ir skurdesnės bei turi trapias sveikatos apsaugos sistemas.

Sirijoje konfliktas tęsiasi jau 10 metų, o Libijoje pilietinis karas šėlsta jau metus, tarptautiniam tarpininkavimui neduodant vaisių.

Savaitgalį A. Guterres reporteriams sakė, kad konfliktuojančios pusės Libijoje teigiamai reagavo į skatinimus įvesti humanitarinę pauzę dėl COVID-19. Bet pirmadienį jis patikslino, kad neseniai suderėta taikos „laikomasi ne itin puikiai ir tai viena iš priežasčių, kodėl, mano nuomone, reikia globalaus ugnies nutraukimo“.

Jis pridėjo, kad JT pasiuntiniai konfliktų vietose kalbėsis su nesutariančiomis pusėmis „stengdamiesi užtikrinti, kad šis globalus kreipimasis nebūtų tik išgirstas, bet ir vestų prie konkrečių veiksmų, prie pauzės kovose, sukuriant sąlygas daug efektyviau reaguoti į COVID-19.“

Karas Rytų Ukrainoje trunka beveik 6 metus; 14 tūkst. gyvybių nusinešusiame kare buvo trapių derybų, bet jo pabaigos nesimato. Kaip ir galimybių baigti 5 metus trunkantį konfliktą Jemene.

Ekstremistinės grupuotės, pavyzdžiui „Islamo valstybė“ (ISIS) ir Al-Qaida, tebevykdo reguliarias atakas Pietryčių Azijoje, Sirijoje, Somalyje, Nigerijoje, Malyje, Burkina Fase ir kitose pasaulio valstybėse, o Pietų Amerikos valstybės, pavyzdžiui Kolumbija, nepasiekė taikos su ginkluotomis grupuotėmis.

Savo laiške A. Guterres rašo, kad pasaulis susiduria „su bendru priešu – COVID-19“, kuriam nerūpi „tautybė, pilietybė, grupuotė ar tikėjimas“.

„Atėjo laikas ginkluotus konfliktus sustabdyti ir kartu sutelkti dėmesį į tikrąją kovą dėl mūsų gyvybių, – rašė A. Gutteres. – Nutildyti ginklus, sustabdyti artileriją, pabaigti antskrydžius“.

Pasaulyje, pagal Johns Hopkins universiteto duomenis, patvirtinta beveik 400 tūkst. užsikrėtimų koronavirusu, o mirčių skaičius viršija 17 tūkstančių.

Tai didina poreikį užtikrinti galimybes pristatyti gyvybes skatinančią pagalbą, o tam daugeliu atvejų kelią užkerta tebevykstantys konfliktai.

„Pabaikite karo ligą ir kovokite su liga, kuri siaubia mūsų pasaulį. Tai prasideda nuo kovojimo visur sustabdymo. Dabar“, – rašė A. Guterres.

JT vadovas pabrėžė, kad kovoje su koronavirusu „pažeidžiamiausi yra moterys ir vaikai, žmonės su negalia, nepritekliais ir perkelti asmenys, mokantys didžiausią kainą“.

Po praėjusią savaitę A. Guterreso išsakyto kvietimo kartu reaguoti į pandemiją, kuri, anot jo, grėsmę kelia milijonų žmonių gyvybėms, JT turi pristatyti detalų pasaulinį planą, kuriame numatyta humanitarinė pagalba sukuriant fondą kovai su virusu.

Planas paviešintas kartu su kampanija, kuria siekiama surinkt 2 mlrd. JAV dolerių paramos.

A. Guterres taip pat sakė išsiuntęs laišką G20 šalių lyderiams, kurie šią savaitę turėtų surengti virtualų susitikimą, kuriame dalyvaus ir JT vadovas, pakvietęs labiau koordinuoti veiksmus reaguojat į pandemiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt