Pasaulyje

2020.03.25 14:10

LRT FAKTAI. Europoje augant nerimui, plinta dezinformacija apie tūkstančius JAV karių be kaukių

Jurga Bakaitė, LRT.lt2020.03.25 14:10

Kol COVID-19 užveria valstybių sienas ir namuose uždaro jų gyventojus, Jungtinių Amerikos Valstijų kariai nesiliauja keliavę į Europą – tokia žinutė pasklido internete kovo mėnesį. „Jie be kaukių, nebijo jokio viruso, nieko“, – piktinamasi ir Lietuvos socialiniuose tinkluose.

LRT FAKTAI aiškinasi, kaip Europoje plinta klaidinga informacija apie JAV karius ir COVID-19.

Gąsdina kariais su tankais

„Visi išmoko naudotis kaukėmis, apsirūpinti maistu, sėdėti, tylėti ir galvoti apie virusą. Ir iš niekur nieko lyg iš dangaus nukrenta 30 000 Amerikos karių su tankais. Jie be kaukių, nebijo jokio viruso, o ir nesako nieko“, – tokia žinutė buvo paskelbta keliose lietuviškose „Facebook“ grupėse, kur diskutuojama apie sveikatą, COVID-19, politiką. Informacija esą yra gauta iš „draugės Italijoje“, ją skolinasi ir savo paskyrose kopijuoja „Facebook“ vartotojai.

Nors ši žinutė neišplito Lietuvos interneto portaluose, Lietuvą ji galėjo pasiekti iš Italijos, kur ji kartojasi įvairiuose su kairiąja ir komunistine pakraipa save siejančiuose tinklalapiuose.

„30 tūkst. karių be kaukių“ piktinasi ir „Twitter“ vartotojai iš skirtingų valstybių, žinutę platina ir „Centre for Research on Globalization“, NATO skaitmeninių tyrimų laboratorijos tyrėjų įvardytas kaip skleidžiantis Rusijos vyriausybei palankų naratyvą atitinkančias žinutes. Internete žinutė pirmą kartą pasirodė mėnesio pradžioje, kai Europoje iš tikrųjų turėjo vykti didelio masto karinės pratybos, tiesa, teiginys, kad čia būtų išsilaipinę 30 tūkst. karių iš JAV – manipuliacija.

Vyksta karinės pratybos

Šiuo metu Europoje iš tikrųjų vyksta tarptautinės karinės pratybos „Defender-Europe 20“, nors jų mastą ir smarkiai pakoregavo kilęs protrūkis. Kaip teigiama JAV sausumos pajėgų Europoje puslapyje, tai turėjo būti didžiausio masto JAV kariuomenės perkėlimo į Europą pratybos per 25 m. Jose turėjo būti repetuojamas pajėgų perkėlimas į Lenkiją ir Baltijos šalis.

Kovo 16-ąją Lietuvos krašto apsaugos ministerija (KAM), taip pat ir JAV sausumos pajėgos Europoje pranešė apie pokyčius dėl pratybų, kuriuos lėmė COVID-19 plitimas Europoje.

„Esu tikras, kad kaip ir visi dėl COVID-19 priimti sprendimai, taip ir karinių pratybų planų koregavimas – tai tik laikinos ir racionalios priemonės, ir Lietuvos dvišalis karinis bendradarbiavimas su JAV atsinaujins visu pajėgumu, kai tik koronaviruso paplitimas bus sustabdytas“, – tada sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Tačiau tai nesutrukdė plisti žinutei apie „30 tūkstančių karių be kaukių“: atsirado „Twitter“ vartotojas, teigiantis, jog visi jie išsilaipino Nyderlanduose. Kol Lietuvoje plinta žinutė, teigianti, kad apie karius rašo „draugė Italijoje“, kitur kalbama apie Vokietiją.

Kiek JAV karių Europoje yra iš tikrųjų?

LRT FAKTAI paprašė JAV sausumos pajėgų Europoje pakomentuoti tikslius pratybose dalyvaujančiųjų skaičius. Nė vienas iš šių skaičių nemini 30 tūkst. karių, priešingai nei teigiama Europoje plintančiose žinutėse.

„Maždaug 37 tūkst. karių iš 18 valstybių turėjo dalyvauti „Defender-Europe 20“ ir susijusiose pratybose. 20 tūkst. iš jų turėjo būti JAV kariai, kurie būtų buvę dislokuoti iš JAV“, – teigiama atsiųstame atsakyme.

JAV sausumos pajėgų Europoje viešųjų ryšių skyrius taip pat patvirtino, kad nuo sausio mėnesio žemyne išsilaipino šiek tiek mažiau nei trečdalis, t. y. 6 tūkst. JAV karių.

„Bet koks karių judėjimas buvo sustabdytas kovo 13 d. Dalis šių karių liks Europoje ir treniruosis“, – teigė JAV kariuomenės atstovai ir pridūrė, kad tikslios detalės dar nėra žinomos.

Prieš pandemijai pakoreguojant pratybų planus, kovo 2 d. kariuomenės išplatintame pranešime teigiama, kad prie pratybų prisijungs ir 9 tūkst. Europoje jau esančių amerikiečių karių – tokiu atveju JAV karių tikrai būtų buvę netoli 30 tūkst., tiksliau, 29 tūkst., tačiau klaidinga teigti, kad kuriuo nors metu į Europą vienu ypu būtų atvykę 30 tūkst. karių.

JAV Sausumos pajėgų kariuomenė patikino, kad apsaugos priemonių, priešingai nei teigiama internete, imamasi – būtent dėl to pirmiausiai ir buvo sustabdytas karių judėjimas.

„JAV kariuomenės kariai vadovaujasi kiekvienoje valstybėje patvirtintomis taisyklėmis tam, kad būtų galima greičiau sustabdyti COVID-19 plitimą. Kariai, šeimos nariai ir darbuotojai yra nuolat apmokomi nuotoliniu būdu, specialiuose interneto puslapiuose ir perduodant vyresnio rango vadovų nurodymus“, – teigia kariuomenės atstovai.

COVID-19 panikos žinutės išnaudoja kariuomenės ir NATO temas

Tuo tarpu penktadienį buvo pranešta apie melagingą laišką, išsiųstą neva Lietuvos kariuomenės atstovo, jo tekste krašto apsaugos ministro R. Karoblio vardu prašoma JAV kariuomenės tęsti dalyvavimą „Defender-Europe 20“ karinėse pratybose, nepaisant koronaviruso grėsmės.

„EU vs Disinfo“ Europos išorės veiksmų tarnybos melagingų naujienų sisteminimo platformoje šį mėnesį buvo pranešta apie tai, kaip naujojo koronaviruso grėsmę išnaudoja įvairios politinės jėgos – nuo vietinių Europos politikų iki ISIS ir Kremliaus. Pavyzdžiui, viename pasirodžiusių pranešimų karantinas buvo įvardijamas kaip pirmasis žingsnis siekiant Europoje įtvirtinti NATO valdymą.

Europos Sąjunga šį mėnesį perspėjo, kad Rusijos valstybinė žiniasklaida vykdo dezinformacijos kampaniją Vakaruose koronaviruso tema.

Praėjusią savaitę įvairių Europos valstybių žiniasklaidos, taip pat ir Lietuvos, gautame dokumente perspėjama, kad Rusijos valstybinė žiniasklaida Vakaruose vykdo dezinformacijos kampaniją, tam ji naudoja žinutes apie koronavirusą.

„Kremlių palaikančios žiniasklaidos priemonės pasižymėjo platindamos dezinformaciją apie koronavirusą, siekiant paaštrinti sveikatos apsaugos krizę Vakarų šalyse, ypač silpninant visuomenės pasitikėjimą nacionalinėmis sveikatos apsaugos sistemomis“, – rašoma ES 9 puslapių vidiniame dokumente, kurį cituoja BNS.

Dėl Rusijos veiksmų susirūpinę ir amerikiečiai, kurių pareigūnai taip pat perspėja apie melagingas žinutes, sklindančias iš Rusijos. Jie atkreipia dėmesį į tokias žinutes, kaip sąmokslo teorijos ir svarstymai, jog COVID-19 protrūkį dirbtinai sukūrė amerikiečiai, norėdami susilpninti Kiniją; žinutės internete plinta per netikrus profilius socialiniuose tinkluose.

„Rusijos tikslas – sėti nesutarimus ir iš vidaus paveikti JAV institucijas bei sąjungas, taip pat ir pasitelkiant slaptas ir grėsmę keliančias iškreiptos informacijos kampanijas“, – „Reuters“ sakė Philip Reeker, JAV Valstybės departamento valstybės sekretoriaus padėjėjas.

Manipuliacija / dezinformacija

Europoje šiuo metu išsilaipino 6 tūkst. JAV karių, o tolesnis karių dislokavimas yra nutrauktas – šis skaičius yra penkiskart mažesnis, nei teigiama socialiniuose tinkluose plintančioje žinutėje. Net jei pratybos „Defender“ būtų vykusios pagal planą, Europoje nebūtų dislokuota 30 tūkst. JAV karių.

Nėra įrodymų, jog tokia žinutė yra susijusi su Rusijos vyriausybės veiksmais, tačiau ES ir JAV pareigūnai atkreipia dėmesį į požymius, kuriais pasižymi tikslinga Kremliaus vykdoma informacinė kampanija – jie būdingi ir šiai žinutei, kuria siekiama sumenkinti kariuomenės ir NATO įvaizdį, valstybės politiką ir skleisti paniką dėl COVID-19.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt