Pasaulyje

2015.10.02 09:58

Šaudynės JAV koledže: 10 nušautų

DELFI.lt, BNS 2015.10.02 09:58

Penktadienį ryte vietos laiku (apie 21 val. Lietuvos laiku) JAV Oregono valstijoje užpuolikas surengė žudynes koledže, per kurias nušovė 10 žmonių, septynis sužeidė ir vėliau pats žuvo per susišaudymą su policija.

Šaudyta Umpkvos bendruomenės koledže, esančiame už maždaug 10 km į šiaurę nuo Rouzbergo ir  290 kilometrų į pietus nuo Portlando. Vietinė ugniagesių tarnyba socialiniame tinkle „Twitter“ patarė žmonėms laikytis atokiau nuo šios mokyklos.

Duglaso apygardos šerifas Johnas Hanlinas per spaudos konferenciją sakė, kad pareigūnai, gavę pranešimą apie šaudymą vienoje klasių, skubiai nuvyko į Umpkvos bendruomenės koledžą.

Pasak šerifo, aukų tapatybės bus paskelbtos ne anksčiau kaip po 24 valandų.

Užpuolikas, kurį JAV žiniasklaida įvardijo kaip 26 metų Chrisą Harperį Mercerį, kuris, kaip pasakojo liudininkai, ėjo iš klasės ir klasę ir metodiškai šaudė savo aukas.

„Atvykę jie rado šaulį viename pastatų. Pareigūnai su juo susišaudė, – sakė jis. – Šaulys buvo neutralizuotas“.

Vėliau jis pridūrė: „Šaulys negyvas“.

Šerifo tarnyba tinkle „Twitter“ nurodė, kad apie šaudymą koledže pranešimas buvo gautas 10 val. 38 min. Studentai ir dėstytojai autobusais buvo skubiai išvežti į saugesnes vietas.

Oregono gubernatorė Kate Brown pažymėjo, kad masinio šaudymo mokykloje kaltininkas buvo 20-metis vyras.

Rouzburgo laikraščio „News Review“ fotografas sakė matęs, kaip žmonės įkeliami į daugybę greitosios pagalbos mašinų, kurios po to važiavo į vietinę ligoninę.

Sėjo paniką

JAV žiniasklaida pateikia liudininkų pasakojimus apie siaubą ir paniką, kuriuos jiems teko išgyventi per žudynes.

Studentė Cassandra Welding pasakojo buvusi koledže, kai išgirdo, kai gretimoje klasėje nuaidėjo 35–40 šūvių. Mergina pravėrė klasės duris, norėdama pamatyti, kas nutiko, ir tuomet pamatė pašautą bendramokslį.

„Tuomet užsirakinome klasėje, išjungėme šviesas. Visi buvome apimti panikos, paskambinome (pagalbos telefonu) 911, skambinome savo tėvams pasakyti, kad mylime juos, nes nežinojome, kas nutiks, juk tai galėjo būti mūsų paskutiniai žodžiai“, – sakė mergina.

Motyvas – vis dar nežinomas

Pareigūnai sakė, kad tyrėjai nagrinėja žinutes socialiniuose tinkluose, kurias, kaip manoma, parašė žudikas. Keliuose žiniasklaidos pranešimuose buvo nurodyta, kad žudikas internete galėjo iš anksto pranešti apie savo ketinimus.

Kituose pranešimuose rašoma, kad tragedijos vietoje policija rado keturis ginklus ir mobilųjį telefoną, kuriame buvo žinučių, susijusių su žudynėmis.

Budėjo vos vienas apsaugininkas

Buvęs Oregono bendruomenės koledžo vadovas Joe Olsonas sakė, kad mokykloje tuo metu budėjo tik vienas apsaugininkas, kuris buvo beginklis.

J. Olsonas iš savo posto pasitraukė šiemet birželį; jis buvo Umpkvos bendruomenės koledžo Rouzburge prezidentas.

Pasak jo, pernai šioje mokslo įstaigoje įnirtingai diskutuota, ar jai reikia ginkluotų apsaugininkų

J. Olsonas tikisi, kad šio ketvirtadienio išpuolis paskatins diskusijas visoje šalyje apie tai, kaip tokios mokyklos turi pasiruošti panašiems galimiems išpuoliams.

Oregono senatorius Jeffas Merkley sakė esąs „baisiai sukrėstas“ šio šaudymo. Jis sakė susisiekęs su vietos pareigūnais, pareiškęs užuojautą ir siūlęs savo pagalbą.

Bendruomenė gedi

Ketvirtadienį glaudi Rouzburgo bendruomenė, kurios dauguma narių dirba miško ruošos sektoriuje, aukų atminimui degino žvakutes.

Rouzburgo miestelis yra į vakarus nuo Kaskadinių kalnų, kaimo vietovėje, kurioje sunkiai verčiamasi miško pramone. Pastaruoju metu mėginta šiame regione plėtoti turizmą, patraukti lankytojus vynuogynais ir pramogomis gamtoje.

Daug vietos bendruomenės narių mokosi šiame koledže, kuriame iš viso yra 3 300 studentų.

Apie šią nelaimę prezidentą Baracką Obamą informavo jo patarėja vidaus saugumo klausimais Lisa Monaco, pranešė Baltieji rūmai.

„Prezidento prašymu, jis bus nuolat informuojamas apie padėtį Rouzburge“, – sakė pareigūnas.

Kreipdamasis į visuomenę akivaizdžiai supykęs prezidentas Barackas Obama emocingai ragino sugriežtinti ginklų kontrolę ir pliekė Kongresą už tai, kad šis nesiima jokių veiksmų po „rutina tapusių“ masinių žudynių.

„Kažkokiu būdu tai tapo rutina, – sakė prezidentas. – Tapome tam nejautrūs.“

„Iš tiesų galime dėl to kažką padaryti, tačiau mums teks keisti įstatymus, – akmeniniu veidu sakė B. Obama. – Vienas pats to negaliu padaryti. Man reikia Kongreso, valstijų įstatymų leidybos institucijų ir gubernatorių, kurie pasirengę dirbti su manimi šiuo klausimu.“

„Neturėtų būti paprasta kažkam, kas nori padaryti žalą kitiems žmonėms, paimti į rankas ginklą“, – pabrėžė B. Obama.

Šaudynės mokymo įstaigose jau tapo nerimą keliančia amerikiečių gyvenimo realybe. Pastaraisiais metais daugelis mokymo įstaigų ėmėsi griežtesnių saugumo priemonių, ypač po 2012-aisiais įvykusių žudynių Sandi Huko pradinėje mokykloje Konektikute, kur 20-metis Adamas Lanza nušovė 20 pradinukų ir šešis suaugusius žmones.

Trečiadienį Pietų Dakotos vidurinėje mokykloje 16-metis moksleivis per ginčą su direktoriumi išsitraukė ginklą ir šovė jam į ranką, tačiau greitai buvo sutramdytas personalo. Direktorius nukentėjo nesunkiai.

Nuo žudynių Sandi Huke Jungtinių Valstijų mokymo įstaigoje buvo šaudyta 142 kartus, rodo „Mass Shooting Tracker“ duomenys.