Pasaulyje

2020.03.24 10:04

Trumpas dar neišbandytus vaistus vadina „Dievo dovana“, bet medikai ragina neskubėti

BNS 2020.03.24 10:04

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį pareiškė, kad maliarijai gydyti skirti vaistai, kuriais dabar mėginama gydyti užsikrėtusius naujuoju koronavirusu, gali būti „Dievo dovana“, nors mokslininkai perspėja, kad per didelis entuziazmas dėl neišbandytų preparatų gali būti pavojingas.

D. Trumpas praeitą savaitę paskelbė, kad jo administracija deda pastangas dramatiškai išplėsti galimybes pacientams skirti hidroksichlorokino arba chloroquino – panašios sudėties sudėties preparatų, nes Prancūzijoje ir Kinijoje atlikti pirminiai tyrimai suteikė nemažai vilčių, kad šiuos vaistus bus galima panaudoti pacientams, kuriems diagnozuota koronaviruso infekcija COVID-19.

Vis dėlto daugelis mokslininkų, įskaitant JAV vyriausiąjį užkrečiamųjų ligų specialistą Anthony Fauci, perspėjo visuomenę elgtis atsargiai, kol nedidelės apimties tyrimų rezultatai bus patikrinti didesnio masto klinikiniais bandymais.

Tačiau D. Trumpas per pirmadienį Baltuosiuose rūmuose surengtą spaudos konferenciją neatrodė linkęs paisyti šių perspėjimų.

„Manau, kad hidroksichlorokino ir „Z-Pak“ derinys, ko gera, atrodo labai, labai gerai“, – sakė jis.

„Yra reali tikimybė, kad tai gali padaryti didžiulį poveikį – tai būtų Dievo dovana. Jeigu [šie vaistai] veiktų, tai būtų iš pagrindų padėtį keičiantis dalykas“, – pridūrė prezidentas ir pateikė pavyzdį, kai vienas koronaviruso infekcija sirgęs pacientas pasveiko gydomas šiais preparatais.

Televizija NBC pranešė, kad Arizonoje viena moteris, atsidūrė ligoninėje, o jos vyras mirė, kai jie, išgirdę D. Trumpo kalbas apie chlorokiną, išgėrė šių vaistų, moters anksčiau vartotų jos auginamiems dekoratyviniams karpiams gydyti.

„Pamačiau [pakuotę] lentynos gale ir pagalvojau: „Ar tik ne apie šitą dalyką kalbama per televiziją?“ – NBC citavo moterį, kurios vardas nebuvo atskleistas.

Pelno nesiekianti sveikatos priežiūras teikianti organizacija „Banner Health“, įsikūrusi Arizonos mieste Finikse, savo tinklalapyje irgi nurodė, kad „vienas vyras mirė, o jo žmona yra kritinės būklės, kai pora (abu įžengę į 7-ą dešimtį), išgėrė chlorakino fosfato – priedo, paprastai naudojamo akvariumams valyti“.

„Banner Health“ perspėjo nemėginti vartoti šių preparatų be gydytojo nurodymo, siekiant apsisaugoti nuo COVID-19.

Kai kurie mokslo bendruomenės nariai kritikavo D. Trumpą dėl per didelio minėtų preparatų sureikšminimo, nes išaugus chlorakino paklausai šio vaisto gali pristigti ligoniams, gydomiems juo nuo vilkligės ir reumatinio artrito.

Niujorko valstijoje antradienį ruošiamasi pradėti klinikinius bandymus su pacientais, duodant jiems hidroksichlorokino kartu su azitromicinu – antibiotiku, vartojamu antrinėms bakterinėms infekcijoms gydyti.

JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as atskirai paskelbė, kad šią savaitę gyventojams bus suteikta galimybė gauti rinkinių, skirtų paimti nosies ertmės tepinėliams koronaviruso infekcijai nustatyti. Šis žingsnis iš dalies galėtų sumažinti sveikatos priežiūros sistemai dėl epidemijos tenkančią didžiulę naštą.

Šiuo metu tiriamų pacientų ėminius ima sveikatos sveikatos apsaugos darbuotojai, turintys dėvėti asmenines apsaugos priemones, kurių šiuo metu labai stinga.

Kaip rodo Johnso Hopkinso universiteto skelbiama statistika, Jungtinėse Valstijose koronaviruso infekcija iki šiol nustatyta daugiau kaip 46 tūkst. žmonių, o 590 iš jų mirė.