Pasaulyje

2020.03.23 15:20

Auštrevičius: Lietuva tikrai neišloš iš „Brexito“, bet klausimas – kiek pralaimės

Meda Urbonaitė, Vilniaus universiteto žurnalistikos studentė2020.03.23 15:20

Sausio pabaigoje „Brexitas“ buvo oficialiai įgyvendintas ir prasidėjo derybos dėl Jungtinės Karalystės (JK) ir Europos Sąjungos (ES) būsimų santykių. Tačiau derybos numatomos itin sudėtingos – Britanijos premjeras Borisas Johnsonas yra pažymėjęs, jog britai sieks visiškos ekonominės ir politinės nepriklausomybės.

Anot Lietuvos europarlamentaro Liudo Mažylio, Jungtinės Karalystės (JK) atsiskyrimas nepigiai kainuos abiem pusėms, nors ir vyks „minkštuoju būdu“ – susitariant. Didžioji Britanija vis dar laikosi apie keturiasdešimties ES sutarčių, tebevyksta pereinamasis laikotarpis, todėl laisvosios prekybos požiūriu šalis taip pat dar oficialiai neišstojo iš Bendrijos.

Europarlamentaro nuomone, idealiu atveju nebūtų keičiami muitai ir kvotos, būtų palikta dabartinė tarpusavio ir tarptautinė prekyba, tačiau taip nebus – Britanija jau pasakė, jog santykius nori reguliuoti Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) kontekste. Tai, anot politiko, gali lemti tolimesnius prekybos karus.

Toks JK užsispyrimas visiškai ekonomiškai atsiriboti nuo Europos ir stiprinti tarptautinę, transatlantinę prekybą kelia nemažų problemų. Siekis santykius reguliuoti PPO kontekste kelia grėsmę ir Europos ekonomikai – Europa ir JK atsidurtų skirtinguose prekybiniuose lygmenyse.

Tokį britų norą europarlamentaras Andrius Kubilius vadina „svajone būti Europos Singapūru“ – su visais turėti daug laisvosios prekybos sutarčių. Anot europarlamentaro, tokios svajonės – sunkiai įgyvendinamos.

Stipresnius JAV ir JK prekybinius santykius A. Kubilius taip pat vadina svajone – net paprasčiausias pokalbis, jau vykęs po „Brexito“, tarp šių valstybių vadovų dėl „Huawei“ įmonės, baigėsi JAV prezidento Donaldo Trumpo telefono ragelio numetimu; neaišku, kaip baigtųsi dar sudėtingesnės derybos.

„Pakliūti į dvišales derybas su JAV aš nelinkėčiau niekam, – britų norus skeptiškai vertina ir europarlamentaras P. Auštrevičius. – Britams bus nelengva: kas neprekiauja su kaimynais, o bando ieškoti rinkų už jūrų marių, labai dažnai nusivilia – anksčiau ar vėliau.“

Derybose dalyvaujantys ES diplomatai siekia išsaugoti kuo geresnę partnerystę ir nenutraukti dabartinių prekybinių ryšių. Anot A. Kubiliaus, yra galimas vadinamasis Norvegijos modelis – norvegai, šveicarai dalyvauja laisvoje bendroje ES rinkoje, tačiau už tai susimoka. Tačiau, anot europarlamentaro, britai to tikriausiai nenorės.

P. Auštrevičius mano, kad „Brexitas“ neabejotinai paveiks ir Lietuvos ekonomiką, tik dar neaišku kaip stipriai: „Britų išstojimas iš mūsų vidaus rinkos, aišku, mus paveiks. Nemanau, kad tarifai turės įtakos – mes, matyt, eisime į laisvą prekybą, bet bus visokių kitokių standartų, muitinės procedūrų ir t. t. Tai trukdys verslą, atsiras papildomų išlaidų, vėlavimo, popierizmo. Smulkiam ar vidutiniam verslui tai didelė našta. Manau, kad mes tikrai nelaimėsime iš „Brexito“, klausimas – kiek pralaimėsime.“

Pasak A. Kubiliaus, Lietuvai JK yra svarbi, tačiau ne pati svarbiausia partnerė. Todėl, jo nuomone, Lietuva nuo „Brexito“ nenukentės taip stipriai, kaip kitos Europos valstybės, pavyzdžiui, Olandija ar Šiaurės Vokietija.

Europarlamentarė Aušra Maldeikienė taip pat didelės grėsmės Lietuvai nenumato, tačiau nurodo dar ir kitą svarbų ekonominį veiksnį – emigraciją: „Labai abejoju, kad („Brexitas“ – aut. past.) paveiks Lietuvą, tik, manau, bus grįžimo banga – ji jau prasidėjo.“

Vis dėlto, pasak politikės, grįš ne visi: „Kol turėsime silpną viešąjį sektorių ir ypač silpnas institucijas, tol turėsime emigrantų.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt