Pasaulyje

2020.03.23 12:30

Pasaulio gydytojai perspėja, kad COVID-19 itin pavojingas ir jauniems žmonėms

LRT.lt 2020.03.23 12:30

Italijos ligoninių intensyvios terapijos skyriuose gydomi sunkia naujojo koronaviruso forma sergantys dvidešimtmečiai ir trisdešimtmečiai, rašo „Sky News“. 

Italijos gydytojai įspėja dėl klaidingo įsitikinimo, kad jauni žmonės COVID-19 infekcija perserga kur kas lengviau nei pagyvenę asmenys.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas taip pat teigia, kad jaunimas „nėra nenugalimas“, jiems užsikrėtimas naujuoju koronavirusu taip pat gali baigtis mirtini arba „ilgomis savaitėmis“ ligoninėje.

Lombardijos intensyvios priežiūros centro vadovas dr. Antonio Pesenti sako, kad į ligoninę atvežama labai daug jaunų žmonių, kuriems pasireiškia sunki COVID-19 forma, rašo „Sky News“.

„50 proc. mūsų intensyvios terapijos skyriuje gydomų sunkiausios būklės pacientų yra vyresni nei 65 metų amžiaus, – sako jis. – Tačiau tai reiškia, kad likusieji 50 proc. mūsų pacientų yra jaunesni nei 65 metų. Yra nemažai dvidešimtmečių ir trisdešimtmečių, kurie serga ne ką lengviau nei vyresni asmenys.“

Dr. A. Pesenti iš savo patirties paaiškino, kad vienintelis skirtumas tarp vyresnių ir jaunesnių pacientų yra tai, kad pastarieji „paprastai yra sveikesni, todėl dažniau išgyvena.“

Viena iš priežasčių, kodėl Italijoje toks didelis mirtingumas nuo šios infekcijos – šalyje gyvena daugiau vyresnio amžiaus žmonių, rašo „Sky News“.

Visgi tai, kad pagyvenę žmonės dažniau miršta nuo naujojo koronaviruso nereiškia, kad jaunesni asmens serga lengvesne ligos forma ar apskirtai rečiau užsikrečia šia infekcija.

Italijoje beveik ketvirtadalį iš visų 28 tūkst. užsikrėtusiųjų sudaro 19–50 metų amžiaus žmonės.

Kalbėdamas Ženevoje surengtoje internetinėje spaudos konferencijoje PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas sakė: „Kasdien vis daugiau sužinome apie šį virusą ir jo sukeliamą ligą. Išsiaiškinome ir tai, kad nors seniems žmonėmis ši infekcija labiau negailestinga, nesigaili ji ir jaunimo. Daugelio šalių pateikti duomenys rodo, kad asmenys iki 50 metų amžiaus sudaro pakankamai didelį hospitalizuotųjų procentą.

Šiandien jauniems žmonėms noriu pasakyti, kad jūs nesate nenugalimi. Naujasis virusas gali jus ilgam paguldyti į ligoninę ar net pražudyti. Net jei patys nesusirgsite, jūsų pasirinkimas kažkur eiti, ar likti namuose, kitam žmogui gali tapti gyvybės ar mirties klausimu. Esu labai dėkingas, kad tiek daug jaunų žmonių platina informaciją, o ne virusą.“

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų atliktas tyrimas padėjo nustatyti, kad 705 iš pirmųjų 2,5 tūkst. naujuoju koronavirusu užsikrėtusių žmonių šalyje buvo 20–44 metų amžiaus asmenys, rašo „Sky News“.

Iš šių 705 atvejų 15 proc. prireikė hospitalizavimo, o 4 proc. pakliuvo į intensyvios terapijos skyrius.

JAV koronavirusio operatyvinės grupės koordinatorė išreiškė susirūpinimą, kad gali būti neproporcingai daug užsikrėtusių jaunų žmonių, rašo „Sky News“.

Kaip įrodė Kinijos mokslininkų atliktas ir žurnale „Pediatrics“ paskelbtas tyrimas, net vaikai gali susirgti sunkia ligos forma.

Tyrėjai nustatė, kad iš 2 tūkst. COVID-19 užsikrėtusių vaikų, 11 proc. kūdikių būklė buvo sunki ar net kritinė.

Tai šiek tiek mažesnis procentas, lyginant su suaugusiais žmonėmis, tačiau akivaizdu, kad naujasis koronavirusas gali rimtai susargdinti ir vaikus.

Jungtinėje Karalystėje dauguma mirusių nuo COVID-19 buvo vyresni nei 60 metų amžiaus, rašo „Sky News“.

Kol kas pranešama tik apie penkis nuo šios infekcijos mirusius jaunesnius žmones, bet visi jie turėjo papildomų lėtinių ligų.

Jungtinė Karalystė neskelbia visų užsikrėtusiųjų naujuoju koronavirusu amžiaus, nors labai tikėtina, kad tokioje statistikoje jaunesnių nei 60 metų amžiaus asmenų procentas būtų kur kas didesnis.

Ketvirtadienį Anglijos vyriausiasis sveikatos priežiūros pareigūnas profesorius Chrisas Whitty teigė, kad didesnė dalis bet kokiai amžiaus grupei priskiriamų COVID-19 užsikrėtusių pacientų pasveiks, rašo „Sky News“.

Tačiau pridūrė, kad jauni žmonės neturėtų manyti, jog liga juos aplenks.

„Be jokios abejonės akivaizdu, kad didesnė dalis infekcijos aukų yra į antrąją gyvenimo pusę įžengę žmonės, dažnai ir gerokai pagyvenę, arba asmenys, turintys kitų sveikatos problemų, – aiškino jis. – Tačiau visame pasaulyje yra ir jaunų žmonių, kuriems pasireiškė sunki ligos forma ir kurie yra gydomi intensyvios terapijos skyriuose. Manau, labai svarbu nesudaryti įspūdžio, kad visi jauni ir sveiki žmonės persirgs šia infekcija net patys to nejausdami.“