Pasaulyje

2013.02.06 17:53

Saudo Arabijoje veikia slapta JAV nepilotuojamų lėktuvų bazė

LRT.lt2013.02.06 17:53

Saudo Arabijoje pastaruosius dvejus metus veikė slapta JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) oro bazė nepilotuojamiems lėktuvams. 

Saudo Arabijoje pastaruosius dvejus metus veikė slapta JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) oro bazė nepilotuojamiems lėktuvams.

Bazė įkurta norint susekti Jemene veikiančios „Al Qaeda Arabijos pusiasalyje“ narius, praneša žiniasklaida.

Iš šios bazės pakilęs nepilotuojamas lėktuvas 2011 metų rugsėjį pražudė Anwarą al Awlaki, JAV gimusį dvasininką, kuris, kaip teigiama, vadovavo organizacijos operacijoms išorėje.

JAV žiniasklaida apie bazės egzistavimą žinojo nuo to laiko, tačiau apie tai nepranešė.

Aukšti vyriausybės pareigūnai teigė buvę sunerimę, kad tokios informacijos atskleidimas kels pavojų operacijoms prieš „Al Qaeda Arabijos pusiasalyje“ bei pakenks bendradarbiavimui su Saudo Arabija, kovojant su terorizmu.

JAV kariuomenė 2003 metais iš Saudo Arabijos atitraukė beveik visus savo karius. Po 1991 metų Persijos įlankos karo šioje šalyje buvo 5–10 tūkst. amerikiečių karių. Oficialiai Saudo Arabijoje liko tik Jungtinių Valstijų karinio rengimo misijos personalas.

Tiksli slaptos nepilotuojamų lėktuvų bazės vieta neatskleidžiama. Jos statybas pradėti nuspręsta po 2009 metų gruodžio sparnuotosios raketos atakos Jemene, praneša „New York Times“.

Tai buvo pirmoji ataka, kurią vykdyti nurodė Baracko Obamos administracija, ir kuri baigėsi katastrofa – žuvo dešimtys civilių, tarp jų – moterys ir vaikai.

JAV pareigūnai laikraščiui teigė, kad pirmas kartas, kai CŽV panaudojo slaptą bazę, buvo tuomet, kai nukautas A. al Awlaki.

Nuo to laiko CŽV „gauna užduotis surasti ir nukauti „vertingus taikinius“ Jemene“ – „Al Qaeda Arabijos pusiasalyje“ lyderius, kuriuos vyriausybės teisininkai laiko tiesiogine grėsme JAV, pridūrė pareigūnai.

Kristianas Coates-Ulrichsenas, Persijos įlankos politikos ekspertas iš Londono ekonomikos mokyklos BBC teigė, kad Saugo Arabijos nerimas dėl augančios „Al Qaeda Arabijos pusiasalyje“ grėsmės galėjo lemti vyriausybės sprendimą leisti JAV skraidinti nepilotuojamus lėktuvus iš šios šalies teritorijos.

„Saudo Arabija šią organizaciją laiko realia grėsme jų vidaus saugumui. Nerimaujama dėl išpuolių prieš jų energetikos infrastruktūrą ir karališkąją šeimą, taigi tai atitinka jų strategiją leisti nepilotuojamų lėktuvų atakas“, – kalbėjo ekspertas.

Bazės egzistavimas greičiausiai buvo „jautrus klausimas“ ir Vašingtonui, ir Rijadui, pridūrė K. Coates-Ulrichsenas.

Saudo Arabijos vidaus reikalų ministrui artimas šaltinis padėtį komentuoti atsisakė.

„Washington Post“ pranešė, kad prezidento B. Obamos patarėjas kovos su terorizmu klausimais Johnas Brennanas, buvęs CŽV skyriaus Saudo Arabijoje vadovas, suvaidino esminį vaidmenį derantis su Rijadu dėl bazės statybos.

Saudo Arabijoje yra keletas švenčiausių islamo vietovių, o JAV pajėgų dislokavimą šalyje daugelis islamistų vadino istorine išdavyste. Vienas jų – buvęs „Al Qaeda“ vadovas Osama bin Ladenas.

Tai viena iš priežasčių, kuriomis Saudo Arabijoje gimęs kovotojas pateisino savo smurtą prieš JAV ir jų sąjungininkus.

Vadovaujant B. Obama, JAV ėmė dar plačiau naudoti nepilotuojamus lėktuvus, kurie padėjo nukauti šimtus ryšiais su „Al Qaeda“ įtariamų asmenų Pakistane, Afganistane ir Jemene. Šalis teigia, kad tai savigyna, neprieštaraujanti tarptautinei teisei.

Kritikai teigia, kad nepilotuojamų lėktuvų atakas galima lyginti su egzekucija be teismo. Be to, per jas žūsta daug civilių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.