Naujienų srautas

Pasaulyje2020.03.20 13:16

Kariuomenė ir Karoblis vėl dezinformacijos taikinyje – skleidžiamas melas dėl koronaviruso

Andrius Balčiūnas, LRT.lt 2020.03.20 13:16

Penktadienį NATO štabo spaudos atstovybė, Lenkijos gynybos ministerija, kitos užsienio institucijos gavo melagingą laišką, kuriame Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis tariamai prašo JAV kariuomenės tęsti dalyvavimą „Defender Europe 2020“ karinėse pratybose, nepaisant koronaviruso grėsmės. 

Laiškas yra tariamai išsiųstas ir parašytas Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento Karinių viešųjų ryšių skyriaus vedėjo Laimio Bratiko.

Kaip LRT.lt pabrėžė L. Bratikas, įsilaužta į Lietuvos Kariuomenės, Krašto apsaugos serverius nebuvo: „Esame fiksavę informacinę kibernetinę ataką, kuri skleidžia melagingą žiną.“ Dabar incidentą tiria Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) ir Kariuomenės strateginės komunikacijos departamento analitikai.

Laišką, kurį matė LRT.lt, gavo NATO spaudos centras, Lenkijos gynybos ministerija, dalis Lietuvos žiniasklaidos, kitos užsienio valstybių institucijos.

Kovo 16-ąją Pentagonas pranešė, kad priėmė sprendimą nesiųsti JAV karių į šias pratybas ir sustabdė personalo bei karinės technikos perkėlimą į Europą.

Laiške minimas kovo 13-ąją iš tiesų vykęs Valstybės gynimo tarybos posėdis, kuriame esą buvo priimtas sprendimas tęsti pratybas, nepaisant COVID-19 pandemijos grėsmės ir prašyti JAV dalyvauti plataus masto karinėse pratybose regione.

„Labai aišku, kad tai melaginga žinia, nes Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, kuris yra minimas tekste, tokio pareiškimo nepadarė, tokio pokalbio nebuvo. Tai yra melagiena“, – pabrėžė L. Bratikas.

Laiške taip pat melagingai teigiama, kad Lietuva tariamai nusprendė neteikti informacijos žiniasklaidai apie amerikiečių karinių pajėgų judėjimą šalyje, taip „siekiant išvengti gyventojų panikos“.

Anot L. Bratiko, šiuo laišku siekiama pasinaudoti dabar vyraujančiu politiniu ir informaciniu kontekstu susiejant koronaviruso ligą COVID-19, jos plitimą ir tarptautines karines pratybas.

„Dezinformacijos platinimo tikslas buvo kurstyti žmonių baimę, kelti nepasitikėjimą mūsų institucijomis ir Vyriausybės vykdoma veikla“, – apibendrina L. Bratikas.

Siunčiant informaciją į užsienio valstybių institucijas, buvo bandoma paveikti ir tarptautinius sąjungininkų santykius.

„Džiaugiamės partnerių reakcija, kad visi gavę laiškus tuoj pat pasitikrino, parašė atgal, jiems buvo pranešta, kad tai melagiena“, – pabrėžia L. Bratikas.

Kaip nurodo L. Bratikas, melagienų ir dezinformacijos, susijusios su COVID-19 plitimu daugėja. Lietuvos Kariuomenė nuo vasario yra užfiksavusi apie 150 skirtingų tipų informacinių incidentų, susijusių su COVID-19, lietuvių, anglų, rusų ir kitomis kalbomis.

„Virusas yra kaip pagrindinė tema, prie kurios tu pridedi įvairių dalykų ir įsivaizduoji, kad tada tai paveiks. Gali būti ant kariuomenės mestas šešėlis, ant valstybės institucijų, pasėta galbūt abejonė Lietuvos žurnalistais, NATO sąjungininkais, ES vykdoma politika“, – sako L. Bratikas.

Sausio gale įsilaužus į kelis Lietuvos naujienų portalus, juose buvo publikuota melaginga žinia, kad koronavirusu yra užsikrėtęs Lietuvoje dislokuotas JAV karys.

Prokremliškos „žiniasklaidos“ leidinių ir kitų priemonių skleidžiama dezinformacija, taip pat ir susijusi su koronavirusu, siekia pakirsti Vakarų valstybių gyventojų pasitikėjimą savo šalies valdžia, institucijomis bei kiršinti sąjungines šalis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi