Pasaulyje

2020.03.20 11:55

Kaip Austrijos slidinėjimo kurortas tapo koronaviruso epicentru – kaltas ir valdžios abejingumas

EurActiv, LRT.lt 2020.03.20 11:55

Austrijos slidinėjimo kurortas Išglis pasiekė tragišką tarptautinę „šlovę“ – manoma, kad šimtai turistų ten užsikrėtė koronavirusu ir užkratą parvežė namo. Vyriausybė dabar susiduria su aršia kritika.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EurActiv“ originalus kūrinys.

Išglio kaimas Tirolio regione yra vienas populiariausių Austrijos slidinėjimo kurortų. 1600 gyventojų turinčią gyvenvietę supa nuostabūs kalnai, kurių puikiai prižiūrimi šlaitai pritraukia žiemos sporto entuziastus iš viso pasaulio.

Bet tada koronavirusas palietė Išglį ir ten galėjo netrukdomai plisti. Slidinėjimo entuziastai iš įvairių pasaulio šalių užsikrėtė ir virusą parvežė namo, daugiausiai į Šiaurės Europą ir Vokietiją, rodo „t-online“ tyrimai.

Šiuo metu vietos Vyriausybė yra kaltinama, kad laiku nesureagavo į įspėjimus dėl naujojo koronaviruso. Sveikatos apsaugos tarybos narys Bernhardas Tilgas, duodamas interviu televizijai, pabrėžė, kad valdžia „viską padarė gerai“.

Nepaisė perspėjimų iš Islandijos

Islandijos valdžios institucijos kovo 5 d. jau buvo paskelbusios Išglį rizikos zona, panašiai kaip Uhaną ar Iraną. Tačiau prireikė 9 dienų, kad Austrijos Vyriausybė imtųsi priemonių izoliuoti teritoriją.

Islandija perspėjo šalį iškart po to, kai iš kurorto grįžusių poilsiautojų tyrimo rezultatai buvo teigiami dėl koronaviruso.

Tirolio regioninės sveikatos tarnybos direktorius Franzas Katzgraberis atsakė, kad „mediciniu požiūriu yra mažai tikėtina, kad Tirolyje būta infekcijos“. Vietoje to, jis pateikė kitą versiją – esą islandai koronavirusu užsikrėtė nuo kontakto su kitu lėktuvo keleiviu, kuris grįžo iš Italijos.

Šis sergantis keleivis iš tikrųjų egzistavo. Nepaisant to, Islandijos valdžia nusprendė žengti žingsnį kovo 5 d., o Tirolio regiono valdžia nusprendė leisti toliau slidinėti. Tačiau vienas po kito pradėjo daugėti koronaviruso atvejų. Sunerimusi dėl Islandijos sprendimo, Norvegija pradėjo tikrinti grįžtančius iš Išglio kurorto.

Tyrimų rezultatai buvo prieinami kovo 8 d.: iš 1198 užsikrėtusiųjų 491 asmuo buvo užsikrėtęs Austrijoje, daugiausia viename didžiausių kurortinių regionų – Tirolyje.

Mirtinos klaidos

Pačiame Išglio regione taip pat buvo patvirtintas koronaviruso atvejis. Kovo 7 d. vakare 36-erių vokiečio tyrimų rezultatai pasirodė teigiami dėl viruso. Vyras dirbo barmenu populiariame bare, į kurį kiekvieną dieną rinkosi turistai iš viso pasaulio.

Ši diagnozė buvo nustatyta praėjus dviem dienoms po to, kai Islandija priskyrė Išglį rizikos zonai, ir dieną prieš Norvegijai paskelbus apie atvežtinius koronaviruso atvejus iš Tirolio.

Kitą dieną Tirolio valdžia paskelbė, kad užkrato plitimas iš baro teritorijos „mediciniu požiūriu mažai tikėtinas“. Kitą dieną, 15 žmonių, kurie turėjo artimą kontaktą su barmenu, tyrimų rezultatai buvo teigiami, bet valdžios atstovai vėl rado pasiteisinimą: „Neatmenama galimybė, kad šie žmonės turėjo artimą kontaktą su žmonėmis, kuriems buvo nustatytas koronavirusas Islandijoje“.

Baras buvo uždarytas kovo 10 d., tačiau slidinėjimas toliau tęsėsi iki kovo 7–8 dienomiss, nepaisant to, kad buvo žinoma apie barmeno ir jo pažįstamų užsikrėtimą koronavirusu.

Kitą savaitę, koronaviruso atvejų padaugėjo Tirolyje, provincija tapo protrūkio epicentru Austrijoje, kur virusas plito greičiausiai. Kai kuriose gyvenvietėse buvo paskelbta apie karantiną, vis dėlto kitos, kurios buvo arčiausiai šio epicentro, tą padaryti atsisakė.

Valdžia „viską padarė gerai“

Kovo 16 d. Tirolio regiono Vyriausybė turėjo galimybę paaiškinti savo elgesį per televizijos laidą, kurioje svečiavosi Valstybinis sveikatos tarybos narys B. Tilgas. Bet jis tik ir vėl pabrėžė, kad „valdžia padarė viską teisingai“.

Kaltinimai provincijos Vyriausybei tapo dar garsesni, o opozicijos partijos dabar reikalauja atsistatydinti valstybinės sveikatos tarybos narį B. Tilgą. Po dviejų dienų, kovo 18 d., provincijos gubernatorius Guntheris Platteris galutinai nutarė uždaryti miestą. Nuo to laiko niekam nebuvo leista palikti savo namų be rimtos priežasties.

Be Islandijos ir Norvegijos, kitos Europos šalys taip pat pranešė apie COVID-19 atvejus, kuomet buvo užsikrėsta Išglyje, įskaitant Daniją ir Vokietiją.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo