Naujienų srautas

Pasaulyje2020.03.19 18:12

NATO vadovas ragina bloko nares išlaikyti gynybos finansavimo lygį

BNS 2020.03.19 18:12

NATO tikisi, kad bloko narės išlaikys tinkamą gynybos gynybos finansavimo lygį, nepaisant koronaviruso pandemijos sukeltos ekonominės sumaišties, ketvirtadienį pareiškė Aljanso vadovas.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pabrėžė, kad bloko narės privalo išlaikyti pajėgumus, leidžiančius joms apsiginti.

Pasaulį krečianti COVID-19 pandemija privertė NATO apriboti arba atšaukti kai kuriuos karinius mokymus, bet J. Stoltenbergas sakė, kad Aljanso gebėjimas užtikrinti Europos ir Šiaurės Amerikos saugumą nėra paveiktas.

Nors ir pripažino pandemijos „rimtus ekonominius padarinius“, J. Stoltenbergas tvirtino, kad vyriausybės privalo laikytis savųjų gynybos išlaidų planų.

„Kai NATO sąjungininkės nutarė daugiau investuoti į gynybą, jos taip pasielgė, nes gyvename labiau neužtikrintame ir labiau nenuspėjamame pasaulyje, – pabrėžė J. Stoltenbergas. – Visa tai nepasikeitė. Taigi, tikiuosi, kad sąjungininkai liks įsipareigoję daugiau investuoti į mūsų saugumą.“

Daugumai NATO narių sunkiai sekėsi vykdyti savo pačių prisiimtus įsipareigojimus siekti, kad iki 2024 metų gynybai būtų skiriama mažiausiai 2 proc. jų bendrojo vidaus produkto. Šia padėtimi piktinosi JAV prezidentas Donaldas Trumpas, ne kartą kaltinęs sąjungininkus nesąžiningai naudojantis Amerika.

2019 metais šį reikalavimą vykdė tik aštuonios NATO valstybės, rodo ketvirtadienį paskelbta Aljanso metinė ataskaita.

Dabar, kai vyriausybės skiria milžiniškas sumas ekonomikai apsaugoti nuo koronaviruso pandemijos poveikio, sukėlusio rinkų griūtį, gynybos biudžetai nebejotinai patirs didesnį spaudimą.

Pandemija privertė NATO šalis vienas pratybas atšaukti, o kitas – apriboti. Tarp atšauktųjų atsidūrė didžiuliai JAV vadovaujami manevrai „Defender Europe 2020“, kuriuose, kaip planuota, turėjo dalyvauti apie 37 tūkst. karių.

Tačiau J. Stoltenbergas tvirtino, kad šie pokyčiai nesumažino NATO pajėgumų.

„Mūsų pajėgos pasiruošusios, o NATO veikia. Ir prireikus galėsime reaguoti“, – aiškino jis.

„Mūsų operatyvinė parengtis nesutrikdyta, nepaisant fakto, kad modifikavome kai kurias pratybas“, – pridūrė bloko vadovas.

Ateinančio mėnesio pradžioje NATO būstinėje Briuselyje turėtų įvykti Aljanso 29 šalių užsienio reikalų ministrų susitikimas.

Tačiau daugelis šalių dėl pandemijos yra įvedusios kelionių suvaržymus, o Belgijos tarnybos ragina žmones likti namuose, jeigu tai yra įmanoma. Esant tokiai padėčiai, gali būti organizuojamas pasitarimas tiesiogiai nesusitinkant.

„Dabar vertiname, ar organizuosime jį kaip fizinį susitikimą, kaip darome įprastu atveju, ar rasime kitų būtų surengti šį susitikimą. Joks galutinis sprendimas dar nepriimtas“, – sakė J. Stoltenbergas.

Kai buvo įvesti socialinių kontaktų suvaržymai, siekiant pažaboti koronaviruso plitimą, Europos Sąjungos institucijų ir ministrų pasiratimai būdavo organizuojami kaip vaizdo konferencijos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi