Pasaulyje

2020.03.19 20:27

Ekspertai perspėja: dezinformacija apie koronavirusą žudo žmones

Andrius Balčiūnas, LRT.lt2020.03.19 20:27

Koronaviruso protrūkį pasaulyje „nušviečia“ ir dezinformacija bei propaganda. Kol Kinija bando iš Uhano miesto plisti ėmusią COVID-19 ligą panaudoti kuriant teigiamą šalies komunistų partijos įvaizdį, prokremliški leidiniai skleidžia melagienas ir dezinformaciją, kad virusas sugriaus Europos Sąjungą.

Kaip rodo ES Strateginės komunikacijos Rytų kaimynystės šalyse grupės „EUvsDisinfo“ surinkti duomenys, prokremliškoje „žiniasklaidoje“ dezinformacijos apie koronavirusą daugėja.

Skleidžiamos melagienos yra prieštaringos. Viena vertus, bandoma sumenkinti pandemiją, sakant, kad kasmet gripas nusineša daugiau aukų, o kita vertus – piešiamas pasaulio pabaigos vaizdas, kad koronavirusas sunaikins civilizaciją.

Versiją, kad virusas buvo sukurtas laboratorijoje, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų (VU TSPMI) dėstytojas dr. Nerijus Maliukevičius vadina ne nauja.

„Tai nieko naujo, pateikiamas sovietinis dezinformacinis paruoštukas, kuris anksčiau buvo naudojamas AIDS temą eskaluojant. (...) Dabar tai permetama šios pandemijos kontekstui“, – LRT TELEVIZIJAI sakė ekspertas.

Įtikinti nesiekia

Anot „EUvsDisinfo“, „prokremliški dezinformacijos leidiniai nemėgina „įtikinti idėja“, bet siekia sukelti auditorijos sąmyšį“ pateikdami tariamai alternatyvius faktus

Tai, kad pandemijos židiniu tapo Europos Sąjunga, anot dezinformacijos ir prorusiškos propagandos, įrodo, kad demokratija neveikia.

„Nieko keisto, kad Kremlius bando išnaudoti sudėtingą situaciją savo politiniams tikslams. (...) Taikosi į mūsų problemines sritis, iššūkius Vakarų ir bando tai panaudoti prieš mus“, – sakė N. Maliukevičius.

Viena populiariausių melagingų žinučių – kad koronavirusas buvo sukurtas NATO laboratorijose. Ši žinia platinta per leidinius rusų, arabų, italų ir anglų kalbomis. Žinutėse anglų kalba akcentuojama, kad virusą sukūrė žmonės, o COVID-19 plitimas tapomas gerokai tamsesnėmis spalvomis nei reali situacija. Taip pat pasirodo žinutės, kad esą pandemija siekiama sumažinti žmonių skaičių Žemėje, ja pasinaudoję pasaulio elitai įves tironiją, esą keliama panika naudinga farmacijoms kompanijoms, o kartais visa pandemija apskritai neigiama.

Vilniaus politikos analizės instituto (VPAI) vyr. analitikas Marius Laurinavičius sako, kad kartais Rusijos ar Kinijos valdžia „nebūtinai pačios kuria dezinformaciją. Jos kartais tiesiog naudojasi įvairiausiais šalių viduje vykstančiais procesais, (...) kurie kuria visuomenėse priešpriešą, o tada tuo tikslu ir yra platinama“.

N. Maliukevičius siūlo „sustoti, atsikvėpti ir įsiklausyti į pagrindinius patikimus informacinius šaltinius.“

Kaip pažymi „EUvsDisinfo“, tokiu būdu siekiama „kurstyti nepasitikėjimą nacionalinėmis ir Europos institucijomis, ekspertais, sveikatos apsaugos sistemomis ir žmonėmis, kurie yra pasinėrę į nesavanaudišką darbą padėdami viruso paveiktiesiems. Situacijoje, kur pasitikėjimas, bendradarbiavimas ir atkaklumas yra svarbiausia, dezinformacija žudo žmones“.

Vokietijos pavyzdys

Koronaviruso epidemijos fone sklindanti dezinformacija dėl skirtingų priežasčių pasiekia ir rimtus žiniasklaidos leidinius, kurie ne visada tinkamai patikrina informaciją.

Šią savaitę vienas Vokietijos leidinys, remdamasis vienu anoniminiu šaltiniu ir nepatikrinęs gautos informacijos, paskelbė publikaciją, kurioje teigė, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas bandė nusipirkti vakciną nuo koronaviruso iš Vokietijos įmonės.

„Manau, kad tai įvyko grynai dėl komercinės dezinformacijos“, – sako M. Laurinavičius ir aiškina, kad įmonė stengėsi gauti finansinę paramą iš Vokietijos valdžios bei iš ES, todėl ši naujiena galėjo būti naudojama „kelti kainą“.

„Kadangi ji (žinutė – LRT.lt) iš pirmo žvilgsnio atitinka Trumpo politiką, (...) tai klausimų niekam dėl informacijos patikimumo, ypač Europoje, nekilo. Ir niekas pradėjo nebekreipti dėmesio į tai paneigiančią informaciją“, – pasakoja M. Laurinavičius.

Ką daryti?

Didėjantis su koronavirusu susijęs informacijos srautas taip pat apsunkina galimybę gauti patikimą informaciją, rasti pagrįstas ekspertines nuomones. Dėl to N. Maliukevičius siūlo „sustoti, atsikvėpti ir įsiklausyti į pagrindinius patikimus informacinius šaltinius.“

„Tai labai svarbu, nes jei pakliūsime į panikos spąstus, galime nukentėti sveikatos prasme, galbūt finansiškai, imsimės panikos pirkimų ir panašiai ir apskritai valstybės ekonomika nukentės“, – sakė ekspertas.

Išgelbės nuo demokratijos

Dezinformacija bei propaganda apie koronavirusą ir įvairios sąmokslo teorijos skleidžiamos ir Rusijos viduje. Pagrindinė jų mintis – kad demokratija neveikia.

Į šį naratyvą įsitraukia ir žinomas Rusijos filosofas, mistinės Eurazijos ideologijos propaguotojas Aleksandras Duginas, prognozuojantis mistinį „pasaulio apsivalymą“.

„Nieko keisto, kad Kremlius bando išnaudoti sudėtingą situaciją savo politiniams tikslams. (...) Taikosi į mūsų problemines sritis, iššūkius Vakarų ir bando tai panaudoti prieš mus“, – sakė N. Maliukevičius.

Rusijos vidaus rinkai skirtoje dezinformacijoje koronavirusas vadinamas užsienio agresija, kurią prieš Rusiją esą nukreipusios Latvija, JAV. Tačiau galų gale visa ši situacija neva prives Europos Sąjungą prie žlugimo.

„Dezinformacija skirta tiek režimo išlaikymui, tiek kartais gali būti skirta apsiaustos tvirtovės įvaizdžiui kurti, kuris reikalingas nebūtinai režimo išlaikymui, bet mobilizavimui visuomenės vieniems ar kitiems tikslams“, – sako M. Laurinavičius.

Kilus COVID-19 protrūkiui, daugelyje Europos valstybių buvo apriboti vieši susirinkimai. Kaip tik šiuo metu Rusijos Dūma ir šalies prezidentas Vladimiras Putinas pakeitė šalies Konstituciją ir anuliavo V. Putino kadencijas poste. Taip atveriamas kelias jam valdyti ir po 2024 m., kai baigsis jo antroji iš eilės (ir ketvirtoji iš viso) kadencija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.