Naujienų srautas

Pasaulyje2020.03.18 17:36

Nutekintas ES dokumentas rodo, kad Kremlius skleidžia melagienas ir sėja paniką dėl koronaviruso

Vaidotas Beniušis, BNS 2020.03.18 17:36

Europos Sąjungos institucijos turi duomenų, kad Rusijos valstybinė žiniasklaida vykdo dezinformacijos kampaniją Vakaruose koronaviruso tema, rodo BNS gautas dokumentas.

Europos išorės veiksmų tarnybos analitikai teigia, kad Maskva siekia paaštrinti krizę Vakaruose ir susilpninti visuomenės pasitikėjimą sveikatos apsaugos sistema.

„Kremlių palaikančios žiniasklaidos priemonės pasižymėjo platindamos dezinformaciją apie koronavirusą, siekiant paaštrinti sveikatos apsaugos krizę Vakarų šalyse, ypač silpninant visuomenės pasitikėjimą nacionalinėmis sveikatos apsaugos sistemomis“, – rašoma ES devynių puslapių vidiniame dokumente.

Pirmadienį parengtame dokumente nurodoma, kad ES specialioje duomenų bazėje nuo sausio 22 dienos užfiksuota beveik 80 dezinformacijos apie COVID-19 atvejų.

„Reikšminga dezinformacijos apie COVID-19 kampanija, vykdoma Rusijos valstybinės žiniasklaidos ir prokremliškų kanalų, tęsiasi“, – teigiama dokumente.

Anot ES analitikų, „prokremliškos dezinformacijos žinutės perša mintį, kad koronavirusas yra sukurtas žmonių ir Vakarų valstybių paverstas ginklu“.

Europos išorės veiksmų tarnybos parengtame dokumente minimas ir atvejis Lietuvoje, kai sausio pabaigoje įsilaužus į kelis naujienų portalus buvo paskelbtas melaginga žinia, esą Lietuvoje koronavirusu užsikrėtė JAV karys. Ši melagiena buvo išsiuntinėta ir valdžios institucijoms.

Lietuvos žvalgybos tarnybos vasario mėnesį paskelbtame grėsmių vertinime teigė, kad Kremlius prieš užsienio valstybes, tarp jų ir prieš Lietuvą, nukreiptą Rusijos informacinę politiką naudoja kaip įtakos instrumentą.

Anot tarnybų, aukščiausiu lygiu koordinuojama Rusijos informacinė politika įgyvendinama tikslingai skleidžiant propagandą ir dezinformaciją.

Lietuvos žvalgybos teigimu, kuriant užsienyje paveikius propagandinius įvaizdžius Rusiją bandoma parodyti kaip daug geresnę ir patikimesnę alternatyvą esą „žlungantiems Vakarams“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi