Pasaulyje

2020.03.18 13:51

Kita koronaviruso pusė Kinijoje: geresnė oro kokybė galėjo išgelbėti 75 tūkst. gyvybių

LRT.lt 2020.03.18 13:51

Drastiškos priemonės, kurių Kinija ėmėsi bandydama sustabdyti koronaviruso protrūkį, drastiškai sumažino oro taršą, o tai galėjo išgelbėti dešimtis tūkstančių žmonių gyvybių, teigia Stanfordo universiteto tyrėjas. 

Stanfordo universiteto docentas Marshallas Burke`as teigė, kad geresnė oro kokybė galėjo išgelbėti nuo 50 000 iki 75 000 žmonių nuo ankstyvos mirties, rašoma CNN.

„Dėl šio ekonomikos sutrikimo sumažėjusi oro tarša Kinijoje greičiausiai išgelbėjo 20 kartų daugiau gyvybių Kinijoje, nei šiuo metu buvo prarasta dėl užsikrėtimo virusu šioje šalyje“, – teigia M. Burke`as.

30 metų vykdytas tyrimas 652 miestuose, 24 šalyse ir regionuose šešiuose žemynuose parodė, kad oro taršos padidėjimas yra susijęs su išaugusiu mirčių skaičiumi: kuo didesnis užterštumas, tuo dažniau miršta žmonės.

Pasaulio sveikatos organizacija apskaičiavo, kad kasmet dėl smulkių dalelių užteršto oro poveikio miršta apie 7 milijonai žmonių. Remiantis Kinijos ekologijos ir aplinkos ministerijos duomenimis, vidutinis „geros kokybės oro dienų“ skaičius praėjusį vasarį išaugo net 21,5 proc., lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais. Ir ne tik Hubėjaus provincijoje.

Kiek anksčiau NASA ir Europos kosmoso agentūros išplatintose palydovinėse nuotraukose aiškiai matomas akivaizdus azoto dioksido – transporto priemonių, gamyklų ir pramonės įrenginių išmetamų dujų – emisijų mažėjimas didžiuosiuose Kinijos miestuose nuo sausio iki vasario. Įprastai gerai matomas nuodingų dujų debesis, kybantis virš didžiųjų gamyklų, beveik išsisklaidė.

Oro užterštumą tiriančios organizacijos Energijos ir švaraus oro tyrimo centro (CREA) teigimu, nuo vasario 3 d. iki kovo 1 d. dėl pastangų suvaldyti koronaviruso plitimą CO2 emisijos sumažėjo bent 25 proc.

2017 m. prezidentas Xi Jinpingas pažadėjo kovą su tarša priskirti trims pagrindiniams Kinijos „mūšiams“, todėl kitais metais buvo įsteigta Ekologijos ir aplinkos ministerija.

Remiantis praėjusiais metais „Greenpeace“ ir „AirVisual“ paskelbta ataskaita, ši politika labai pasiteisino, nes bendras taršos lygis Kinijos miestuose nuo 2017 m. iki 2018 m. sumažėjo net 10 proc.

Klimato aktyvistai mano, kad ši krizė galėtų suteikti Kinijai galimybę paspartinti žadėtas reformas. Visgi ekspertai įspėja, kad neverta per daug džiūgauti, jog viruso plitimui sustabdyti skirtos priemonės taip drastiškai akimirksniu sumažino Kinijos taršos lygį, nes, šaliai vėl visu galingumu paleidus savo ekonomikos mechanizmą, išmetamų toksinių medžiagų kiekis gali būti didesnis nei iki epidemijos, rašo CNN.