Pasaulyje

2020.03.22 12:48

10 pavojingiausių virusų pasaulyje

LRT.lt2020.03.22 12:48

Paukščių gripas, ebola ir zika – atrodo, kad kasdien girdime naujienų apie pavojingus virusus. Tačiau kol kas ekspertai tvirtina, kad zika nėra tokia baisi kaip ŽIV, ebola ir likę 8 virusai, rašo „Deutsche Welle“.

1. Pats pavojingiausias yra Marburgo virusas. Nedidelio idiliško Vokietijos miestelio ant Lano upės kranto vardu pavadintas virusas su šia vietove neturi nieko bendra. Marburgo virusas yra hemoraginės karštinės virusas. Kaip ir ebola, jis sukelia traukulius, gleivinių, odos ir vidaus organų kraujavimą. Mirštamumas nuo šio virusio siekia 90 proc.

2. Yra išskiriami penki ebolos viruso štamai, pavadinti Afrikos šalių ir regionų vardais: Zairo, Sudano, Tai Forest, Bundibugyo ir Restono. Pats pavojingiausias yra Zairo ebolos virusas – mirštamumas nuo jo siekia 90 proc. Šiuo metu šis štamas plinta Gvinėjoje, Siera Leonėje, Liberijoje ir už šių valstybių ribų. Mokslininkų manymu, greičiausiai į miestus Zairo ebolos virusą atnešė skraidančios lapės.

3. Hantavirusais vadinama keletas virusų tipų. Šis pavadinimas kilęs nuo upės, šalia kurios įsikūrę JAV kareiviai, kaip manoma, 1950 m. Korėjos karo metu pirmą kartą užsikrėtė infekcija, kuriai būdingas karščiavimas, plaučių ir inkstų veiklos sutrikimai, rašo „Deutsche Welle“.

4. Reguliariai paniką sukelia įvairūs paukščių gripo štamai ir tai visai suprantama, nes mirštamumas nuo šios infekcijos siekia 70 proc. Tačiau iš tiesų tikimybė užsikrėsti H5N1 – bene geriausiai žinomu šio viruso štamu – yra labai nedidelė. Užsikrėtimas įmanomas tik tiesioginio kontakto su sparnuočiais būdu. Sakoma, kad tai paaiškina, kodėl daugelis šios ligos atvejų diagnozuojama Azijoje, kur žmonės augina vištas.

5. Nigerijoje dirbusi slaugytoja buvo pirmoji, užsikėtusi Lasos karštine. Šią infekciją platina graužikai. Gali būti endeminių atvejų, tai reiškia, kad virusas atsiranda tam tikrame regione, pavyzdžiui, Vakarų Afrikoje, ir gali vėl bet kada ten pasireikšti. Mokslininkai spėja, kad šį virusą platina apie 15 proc. Vakarų Afrikos graužikų, rašo „Deutsche Welle“.

6. Junino virusas siejamas su Argentinos hemoragine karštine. Šia infekcija užsikrėtusiems žmonėms pasireiškia audinių uždegimas, sepsis ir odos kraujavimas. Blogiausia tai, kad šie simptomai yra tokie dažni įvairių ligų atveju, kad ši infekcija dažniausiai nėra iš pirmo karto diagnozuojama.

7. Krymo-Kongo hemoraginę karštinę platina erkės. Ligos eiga ji panaši į ebolos ir Marburgo virusų sukeltas infekcijas. Pirmosiomis susirgimo dienomis pacientams pasireiškia adatos dūrio dydžio kraujavimai ant veido, burnoje ir ryklėje, rašo „Deutsche Welle“.

8. Machupo virusas siejamas su Bolivijos hemoragine karštine, dar vadinama juodąja šiltine. Infekcija pasireiškia aukšta temperatūra ir sunkiu kraujavimu. Liga progresuoja panašiai į Junino virusą. Infekcija perduodama iš žmogaus žmogui, ją taip pat platina graužikai.

9. 1955 m. miškingose pietvakarinės Indijos pakrantės vietovėse mokslininkai aptiko Kyasanuro miškų virusą. Jį perneša erkės, tačiau mokslininkų teigimu, tikslius pernešėjus sunku nustatyti. Manoma, kad viruso šeimininkais gali būti žiurkės, paukščiai ir šernai. Šia infekcija užsikrėtusius žmonės kamuoja aukšta temperatūra, galvos ir raumenų skausmai, gali pasireikšti kraujavimas, rašo „Deutsche Welle“.

10. Nuolatinį pavojų kelia dengės karštinė. Jei planuojate atostogas tropikuose, susiraskite informacijos apie dengę. Uodų platinama liga tokiose turistų pamėgtose šalyse kaip Tailandas ir Indija kasmet suserga nuo 50 iki 100 mln. žmonių. Tačiau daugiau problemų ji kelia tiems 2 milijardams, kurie pastoviai gyvena dengės karštinės rizikos zonoje, rašo „Deutsche Welle“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.