Naujienų srautas

Pasaulyje2020.03.17 12:36

Nors šimtai rusų jau protestuoja, Putinas paskyrė referendumo dėl konstitucijos pataisų datą

atnaujinta 20.35
LRT.lt 2020.03.17 12:36

Po to, kai Rusijos Konstitucinis Teismas patvirtino prezidento Vladimiro Putino pasiūlytas šalies pagrindinio įstatymo pataisas ir suteikė jam galimybę valdyti dar dvi kadencijas valstybės vadovo poste, šimtai mokslininkų, žurnalistų ir teisės ekspertų perspėjo – šalyje kilo „konstitucinė krizė ir pseudoteisinis, nekonstitucinis perversmas“, rašo „RFE/RL“.

Tačiau V. Putinas antradienį pasirašė įsaką, nurodantį balandžio 22 dieną organizuoti nacionalinį referendumą dėl jo paties inicijuotų prieštaringai vertinamų konstitucijos pataisų, atveriančių jam galimybę pasilikti valdžioje iki 2036 metų.

„Paskirti 2020 metų balandžio 22 dieną nacionalinį balsavimą Rusijos Federacijos konstitucijos pakeitimų... klausimu“, – sakoma Kemliaus spaudos tarnybos paskelbtame prezidento įsake.

„Per nacionalinį balsavimą iškelti klausimą: „Ar pritariate Rusijos Federacijos konstitucijos pakeitimams?“ – sakoma įsako tekste.

Įsakas įsigalioja nuo jo paskelbimo dienos.

Konstitucinis teismas nutartį paskelbė savo tinklalapyje ir pasiuntė konstitucijos pataisų paketą V. Putinui, įgyjančiam galimybę likti valdžioje iki 2036 metų. Teismo sprendimas yra galutinis ir neskundžiamas; jis įsigalioja nuo oficialaus paskelbimo ir neturi būti patvirtintas kokių nors kitų valdžios organų arba pareigūnų, sakoma pranešime.

Likus vos kelioms valandoms iki teismo patvirtinimo, daugiau nei 420 žmonių pasirašė atvirą laišką, kuris buvo paviešintas „Echo Moskvy“.

Laiške pateikiami trys pagrindiniai argumentai prieš pakeitimus, skelbia „RFE/RL“:

Pirma, pataisa, panaikinanti dabartinio prezidento kadencijas, ir faktiškai leidžianti V. Putinui likti valdžioje, yra „iš esmės neteisėta, politiškai ir etiškai nepriimtina“.

Laiške taip pat išreiškiamas didelis susirūpinimas dėl Konstitucijos 3 ir 8 skyrių pakeitimų, susijusių atitinkamai su federaline struktūra ir vietos savivalda. Taip pat kritikuojamas „šiurkštus konstitucinių pataisų priėmimo tvarkos pažeidimas“.

Galiausiai laiške daroma išvada, kad padėtis „kenkia šalies evoliuciniam vystymuisi demokratijos ir laisvių principų pagrindui ir grasina virsti nauja nacionalinės nesantaikos tragedija“.

Ši iniciatyva, kurią pasirašė daugiau nei 22 tūkst. žmonių, paragino Rusijos piliečius balsuoti prieš pakeitimus, jei jie bus pateikiami viešame balsavime.

LRT.lt primena, kad V. Putinas sausį pasiūlė iš esmės pakeisti šalies Konstituciją, ir praėjusią savaitę paskutinę minutę pritarė siūlymui „anuliuoti“ prezidento išdirbtas kadencijas, tokiu būdu sudarydamas sau sąlygas pasilikti valdžioje mažiausiai iki iki 2036 metų.

Kremliaus kritikai ragino visuomenę protestuoti prieš minimas pataisas dar prieš tai, kai V. Putinas atskleidė savo ketinimus, antradienį sakydamas kalbą parlamente.

Daugiau nei 50 tūkst. žmonių pasirašė manifestą, kuriame tvirtinama, kad valdantieji mėgina įvykdyti „konstitucinės santvarkos perversmą“.

Pataisos taip pat numato nuostatas, draudžiančias tos pačios lyties asmenų santuokas ir įtvirtinančias „istorines tiesas“ apie Rusijos vaidmenį Antrajame pasauliniame kare, neigiant Sovietų Sąjungos prisidėjimą prie Antrojo pasaulinio karo pradžios.

Kovoje viduryje Rusijos tarnybos užblokavo opozicijos tinklalapį, skatinusį visuomenę pasisakyti prieš konstitucijos pataisas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi