Pasaulyje

2020.03.16 18:11

JAV nusprendė nesiųsti savo karių į pratybas Europoje „Defender Europe 2020“

Karoblio komentaras
BNS2020.03.16 18:11

Pentagonas priėmė sprendimą nesiųsti JAV karių į Europoje vėliau šiais metais turinčias vykti didelio masto pratybas „Defender Europe 2020“ dėl koronaviruso pandemijos, sakoma pirmadienį paskelbtame JAV sausumos pajėgų Europoje vadovybės pranešime.

„Kovo 13 dienos duomenimis, bet koks JAV personalo ir įrangos gabenimas į Europą yra sustabdytas. Mūsų karių, civilių ir jų šeimų sveikata, saugumas ir kovinė parengtis yra mūsų pagrindinis rūpestis“, – sakoma dokumente.

„Tikimės, kad Europoje jau dislokuota tankų brigada surengs šaudymo pratybas ir kitokius bendrus mokymus su [NATO] sąjungininkai, vykstant modifikuotiems manevrams „Allied Spirit“. Europoje kitiems [su „Defender Europe“ susijusiems] mokymams jau dislokuotos pajėgos grįš į JAV“, – pridūrė kariškiai.

Dokumente sakoma, kad nuo sausio JAV jau atsiuntė į Europą 6 tūkst. karių, taip pat pasiuntė į regioną 12 tūkst. technikos ir įrangos vienetų iš įvairių bazių Amerikoje.

29 nares turinti NATO šiemet yra suplanavusi daugiau kaip 20 pratybų. Taip pat buvo planuota balandį ir gegužę surengti JAV vadovaujamas „Defender Europe 2020“, į kurias iš Jungtinių Valstijų į Europą turėjo būti atsiųsta 20 tūkst. karių. Šis JAV karių dislokavimas Europoje būtų buvęs didžiausias per daugiau kaip 25 pastaruosius metus.

Šie manevrai turėjo vykti 10-yje Europos šalių, įskiaitant Vokietiją, Lenkiją, Lietuvą, Latviją, Estiją ir Sakartvelą.

Karoblis: karinių pratybų planų koregavimas – laikinos ir racionalios priemonės, stabdant koronaviruso plėtrą”

Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis sako, kad šis partnerių žingsnis – racionalus ir suprantamas, kuomet koronaviruso epidemija Europos žemyne šiuo metu nėra suvaldyta.

„ Suprantame Jungtinių Amerikos Valstijų sprendimą, kuris yra priimtas atsižvelgus ir įvertinus COVID-19 ligos protrūkį visame pasaulyje. Visos valstybės, taip pat ir Lietuva, šiuo metu siekia sumažinti bet kokias su viruso plėtra susijusias rizikas; kariai yra aktyviai pasitelkiami į pagalbą kitoms institucijoms, kurios kovoja su koronaviruso paplitimu. Esu tikras, kad kaip ir visi dėl COVID-19 priimti sprendimai, taip ir karinių pratybų planų koregavimas – tai tik laikinos ir racionalios priemonės, ir Lietuvos dvišalis karinis bendradarbiavimas su JAV atsinaujins pilnu pajėgumu, kai tik koronaviruso paplitimas bus sustabdytas, - sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis po to, kai šiandien JAV Sausumos pajėgų vadovybė priėmė spendimą sumažinti tarptautiniu pratybu “Defender Europe 2020“ apimtį.

Atsižvelgiant į vykstantį COVID-19 protrūkį ir naujausius JAV gynybos sekretoriaus nurodymus buvo pakoreguotas pratybų „Europos gynėjas 2020” ( angl. „Defender-Europe 20“) dydis ir apimtis.

Pasak JAV Sausumos pajėgų vadovybės, kovo 13 dieną buvo sustabdytas karių ir technikos perkėlimas iš Jungtinių Amerikos Valstijų į Europą ir nevyks dalis su pratybomis „Defender Europe 20“ susietų pratybos - „Dynamic Front“, „Joint Warfighting Assessment“, „Saber Strike“ ir „Swift Response“. Trejos iš išvardintų pratybų – „ Joint Warfighting Assessment“, „Saber Strike“ ir „Swift Response“ turėjo vykti ir Lietuvos teritorijoje.

Europoje jau dislokuota šarvuočių brigados kovinė grupė su sąjungininkais toliau treniruosis pagal modifikuotų pratybų „Allied Spirit“ planą. Kitos pajėgos, kurios buvo dislokuotos Europoje kitoms pratyboms, grįš į JAV.

.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.