Pasaulyje

2020.03.16 19:47

Britanija nusprendė nekovoti su koronavirusu – nori sukurti „bandos imunitetą“

LRT.lt2020.03.16 19:47

Kol visame pasaulyje įvedamos nauji ribojimai kovojant su koronaviruso plitimu, Britanija griežtų priemonių kol kas nesiėmė. Vyriausybės ramybė išjudino ir mokslininkų bendruomenę – daugiau nei 200 žmonių kreipėsi į valdžią ragindami imtis veiksmų, o slapti dokumentai atskleidė, kad krizė šalyje gali tęstis iki 2021 m. ir paveikti net 7,9 mln. žmonių.

Vos per parą Britanijoje fiksuotas rekordinis mirtingumas. Pirmadienio duomenimis, Jungtinėje Karalystėje (JK) užsikrėtusiųjų skaičius siekia beveik 1600 atvejų, iš viso mirė 35 asmenys, pasveiko – 20. Tačiau, panašu, kad Britanijos valdžia kol kas į statistiką linkusi žiūrėti ramiai, o tai neramina mokslininkų bendruomenę.

Kaip rašo BBC, atvirame laiške 229 įvairių sričių specialistai – nuo matematikos ir genetikos sričių – teigia, kad dabartinis JK požiūris kelia papildomą stresą Nacionalinei sveikatos tarnybai (NHS) ir „rizikuojama daug daugiau gyvybių, nei būtina“. Jie taip pat kritikavo Vyriausybės vyriausiojo patarėjo mokslo klausimais Patricko Vallance`io pastabas apie viruso plitimo valdymą.

Penktadienį patarėjas teigė, kad viskas gerai – tauta privalo užsikrėsti virusu tam, kad įgytų imunitetą. „Norime apsaugoti žmones laikotarpiu, kai lengviausiai plinta infekcija“, – sakė P. Vallance`as.

Ši idėja, vadinama „bandos imunitetu“, reiškia, kad rizikos grupei priklausantys žmonės yra apsaugoti nuo infekcijos, nes juos supa asmenys, atsparūs ligai, rašo BBC. Apytiksliai apskaičiuota, kad „bandos imunitetas“ COVID-19 bus pasiektas tada, kai liga sirgs maždaug 60 proc. gyventojų.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo

Kritikuoja planą

Šalies mokslininkai kritikuoja tokį valdžios planą: „Siekti bandos imuniteto šiuo metu neatrodo perspektyvus pasirinkimas“.

Sveikatos departamentas, reaguodamas į kritiką, sakė, kad P. Vallance`o komentarai buvo klaidingai interpretuoti. Savo ruožtu Vyriausybės patariamoji grupė ekstremalių situacijų atvejais patarė apsaugoti pažeidžiamus žmones ir taikyti apsaugos priemones.

P. Vallance`as ir JK vyriausiasis patarėjas medicinos klausimais prof. Chrisas Whittas teigė ketinantys paskelbti kompiuterinius modelius, kuriais bus grindžiama jų strategija.

JK požiūris į koronaviruso pandemiją buvo visiškai priešingas kitoms šalims. Pavyzdžiui, Čekija, Kipras, Danija, Latvija, Lietuva, Lenkija, Slovakija ir Vengrija paskelbė, kad visiškai uždaro sienas užsieniečiams. Austrija ir dar kelios šalys taiko dalinį sienų uždarymą. Vokietija taip pat įstojo į dalinio uždarymo šalių gretas.

Pirmadienį Vokietija uždarė savo sienas su Austrija, Danija, Prancūzija, Liuksemburgu, o Slovėnija uždarė savo sieną su Italija. JAV paskelbė, kad į ankstesnį savo 26 draudžiamų ES šalių sąrašą įtraukė Airiją ir Britaniją. Turkija uždarė sienas su 9 ES valstybių sienomis, o Rusija uždarė sienas su Lenkija ir Norvegija.

JK koronaviruso krizė „tęsis iki 2021 m. pavasario“

Koronaviruso epidemija Britanijoje tęsis iki kito pavasario ir 7,9 mln. žmonių gali būti paguldyti į ligonines, atskleidė slapti Anglijos visuomenės sveikatos centro dokumentai.

„The Guardian“ pavyko pamatyti dokumentus, kuriuose pirmą kartą sveikatos apsaugos vadovai pripažino, kad jie tikisi, kad koronavirusas tęsis dar 12 mėnesių ir sukels didžiulį papildomą krūvį jau dabar perkrautam NHS.

Dokumente rašoma, jog „80 proc. gyventojų per ateinančius 12 mėnesių galimai bus užsikrėtę COVID-19, o iki 15 proc. (7,9 mln. žmonių) gali reikėti hospitalizavimo“.

Instruktaže pateikiamas naujausias oficialus požiūris į tai, kaip smarkiai infekcija gali paveikti tiek visuomenės, tiek kritinių tarnybų darbuotojų, tokių kaip NHS, policija, ugniagesiai ir transportas, sveikatą.

Atrodo, pripažinimas, kad virusas ir toliau kels problemų dar metus, sumenkina viltis, kad atėjus šiltesniems orams šią vasarą jis nyks, rašo „The Guardian“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.