Pasaulyje

2020.03.16 16:23

Rusijos Konstitucinis Teismas atvėrė Putinui kelią likti valdžioje – pritarė pataisoms

BNS, LRT.lt2020.03.16 16:23

Rusijos Konstitucinis Teismas pirmadienį patvirtino prezidento Vladimiro Putino pasiūlytas šalies pagrindinio įstatymo pataisas ir suteikė jam galimybę valdyti dar dvi kadencijas valstybės vadovo poste.

Konstitucinis teismas šią nutartį paskelbė savo tinklalapyje ir pasiuntė konstitucijos pataisų paketą V. Putinui, įgyjančiam galimybę likti valdžioje iki 2036 metų.

Teismo sprendimas yra galutinis ir neskundžiamas; jis įsigalioja nuo oficialaus paskelbimo ir neturi būti patvirtintas kokių nors kitų valdžios organų arba pareigūnų, sakoma pranešime.

Rusijos prezidentas šeštadienį pasirašė įstatymą dėl Konstitucijos pataisų, kurios leistų jam likti prezidento poste ir po 2024-ųjų, kai baigiasi jo antroji iš eilės (ir 4 apskritai) kadencija.

Įstatymą kovo 11 dieną priėmė abeji Rusijos parlamento rūmai – Valstybės Dūma ir Federacijos Taryba.

Anksčiau šeštadienį Federacijos Taryba patvirtino regioninių parlamentų svarstymų dėl konstitucinės reformos išvadas – visi jie patvirtino pataisas.

V. Putinas sausį pasiūlė iš esmės pakeisti šalies pagrindinį įstatymą, ir šią savaitę paskutinę minutę pritarė siūlymui „anuliuoti“ prezidento išdirbtas kadencijas, tokiu būdu sudarydamas sau sąlygas pasilikti valdžioje mažiausiai iki iki 2036 metų.

Kremliaus kritikai ragino visuomenę protestuoti prieš minimas pataisas dar prieš tai, kai V. Putinas atskleidė savo ketinimus, antradienį sakydamas kalbą parlamente.

Daugiau nei 50 tūkst. žmonių pasirašė manifestą, kuriame tvirtinama, kad valdantieji mėgina įvykdyti „konstitucinės santvarkos perversmą“.

Pataisos taip pat numato nuostatas, draudžiančias tos pačios lyties asmenų santuokas ir įtvirtinančias „istorines tiesas“ apie Rusijos vaidmenį Antrajame pasauliniame kare.