Pasaulyje

2015.09.29 22:55

N. Savčenko: iš Rusijos turi būti atimta teisė neigti nusikaltimus

ELTA2015.09.29 22:55

Rusijoje kalinama Ukrainos karo lakūnė Nadežda Savčenko savo laiške teigia, kad Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryboje veto teisę turinti Maskva ją naudoja blokuodama savo nusikaltimų teisinį nagrinėjimą.

Laiške, kurį N. Savčenko sesuo Vera Savčenko perskaitė JT pasaulio moterų lyderių renginyje apie moterų vaidmenį sprendžiant konfliktus, kalinama pilotė rašo, jog iš Sovietų Sąjungos veto teisę paveldėjusi Rusija šiuo metu elgiasi „kaip marodierius, plėšiantis savo protėvių kapus“.

„Ji naudojasi ta paveldėta teise, kad blokuotų savo nusikaltimų, ne geresnių už tuos, už kuriuos buvo nuteisti nacių lyderiai, teisminį nagrinėjimą. Ir naudosis ja vėl ir vėl, jeigu jos nesustabdysime. Jai turi būti atimta ši teisė“, – rašo N. Savčenko.

ELTA primena, kad Rusija šių metų liepą blokavo Saugumo Taryboje pasiūlytą rezoliuciją dėl tarptautinio tribunolo steigimo, kuris turėjo tirti virš Ukrainos numušto „Malaysia Airlines“ lėktuvo bylą ir vykdyti baudžiamąjį atsakingų asmenų persekiojimą. Maskva taip pat prieštaravo iniciatyvai 1995 m. Srebrenicoje vykusias bosnių žudynes pasmerkti kaip genocidą.

Nuo 2014 m. birželio Rusijoje kalinti N. Savčenko savo laiške taip pat teigia, kad didžioji dalis Rusijos gyventojų pasidavė Kremliui pavaldžios žiniasklaidos propagandai ir „prarado gebėjimus galvoti ir veikti nepriklausomai, skirti gėrį nuo blogio“.

„Jie nugalėti ir suklaidinti. Dieną ir naktį valstybinė televizija meluoja jiems ir baugina, juos moko būti veidmainiais, negailestingais, niekingais ir ciniškais, ir nedaugeliui užtenka tvirtumo ir sveiko proto priešintis šiam spaudimui ir išlikti žmonėmis“, – rašo N. Savčenko.

Pasak V. Savčenko, rusams nuolat klaidingai įteigiama, kad Rusija viena nugalėjo fašistinę Vokietiją Antrojo pasaulinio karo metu ir kad šiuo metu ji viena visame pasaulyje gina tiesą ir gėrį, tuo tarpu likusios šalys su JAV priešakyje stengiasi ją užgrobti.

„Žinome, kad prieš septyniasdešimt metų nacizmą nugalėjo ne Rusija, jį nugalėjo daugelio žmonių ir tautų, buvusių Sovietų Sąjungos sudėtyje ir jos sąjungininkų, vienybė ir draugystė. Jeigu šiandien šios tautos nebus tokios pat tvirtos ir tokios vieningos naujo agresoriaus atžvilgiu, gali būti, kad per Trečiąjį pasaulinį karą joms teks priešintis ne nacizmui, o rasizmui“, – laiške rašo N. Savčenko.

N. Savčenko, kariaujančią savanorių batalione Rytų Ukrainoje, birželį į nelaisvę paėmė separatistų kovotojai. Kijevas tvirtina, kad sukilėliai išgabeno ją į Rusiją, ten ji buvo sulaikyta ir apkaltina dviejų Rusijos žurnalistų nužudymu.

Renginiui apie moterų vaidmenį sprendžiant konfliktus pirmininkaujanti prezidentė Dalia Grybauskaitė N. Savčenko kalinimą vadina Rusijos tarptautine gėda.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt