Pasaulyje

2020.03.16 06:51

Prancūzija imasi griežčiausių priemonių dėl koronaviruso

Už ekstremalios padėties valdymą Estijoje atsakingo premjero Juri Ratas nurodymu šalis įveda 14 dienų judėjimo suvaržymą į jos teritoriją atvykstantiems žmonėms. Prancūzijoje įvedamos itin griežtos priemonės, šaliai ir toliau kovojant su koronavirusu, praneša BBC.

Naujausiais duomenimis, pasaulyje fiksuojama beveik 170 tūkstančių koronaviruso atvejų, mirusiųjų – pusseptinto tūkstančio. Tuo metu Italijoje, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Prancūzijoje per parą fiksuotas rekordinis mirtingumas. Jungtinėse Valstijose, Niujorkas ir Los Andželas, siekdami sulėtinti viruso plitimą, stabdo maitinimo įstaigų veiklą.

Savo ruožtu Vatikanas praneša, kad Popiežiaus Pranciškaus velykinės pamaldos kitą mėnesį vyks be tikinčiųjų. Turkijoje – apie 10 tūkstančių piligrimų, savaitgalį grįžusių iš Saudo Arabijos – karantine. Tuo metu Australijoje daugėjant sergančiųjų, vienas iš prekybos tinklų įveda apsipirkinėjimo valandą tik vyresnio amžiaus žmonės, taip siekiant juos apsaugoti nuo viruso.

Mirusiųjų skaičius visose kitose pasaulio šalyse taip pat 84 atvejais viršijo mirčių skaičių Kinijoje, kuris pirmadienį pasiekė 80 860.

Italijoje koronaviruso aukų padaugėjo iki 1 809. Iš viso šalyje dabar yra 24,7 tūkst. užsikrėtusiųjų – tai yra 3,5 tūkst. atvejų daugiau nei sekmadienį. Irane nustatyti 13,9 tūkst. užsikrėtimo atvejų (724 žmonės mirė), Pietų Korėjoje – 8,2 tūkst. (75), Ispanijoje – 7,8 tūkst. (288), Vokietijoje – 5,8 tūkst. (13), Prancūzijoje – 5,4 tūkst. (127), JAV – 3,6 tūkst. (68), Šveicarijoje – 2,2 tūkst. (14), Japonijoje (įskaitant Jokohamoje karantinuotą kruizinį laivą) – 1,5 tūkst. (31), Didžiojoje Britanijoje – 1,3 tūkst. (35), Norvegijoje – 1,2 tūkst. (trys), Švedijoje – 1 tūkst. (trys).

Dar 129 pasaulio šalyse ir regionuose užregistruota mažiau nei 1 000 susirgimo atvejų.

Dėl pasaulyje greitai plintančio koronaviruso Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas praėjusią savaitę paskelbė pandemiją.

„Priėjome išvadą, kad COVID-19 sukeltą padėtį galima apibūdinti kaip pandemiją“, – pareiškė jis per spaudos konferenciją Ženevoje.

Atnaujinta 22.06

Lenkijos aplinkos ministras Michalas Wosis pirmadienį pranešė esantis karantine, nes jam buvo nustatyta naujojo koronaviruso infekcija. Politikas pridūrė, kad jaučiasi gerai.

38 mln. gyventojų turinčioje Lenkijoje iki šiol nustatyti 156 užsikrėtimo susirgimą COVID-19 sukeliančiu virusu atvejai; trys pacientai mirė. Šalis uždarė sienas užsieniečiams; taip pat nebeveikia švietimo ir ikimokyklinio ugdymo įstaigos bei imtasi kitų prevencinių priemonių.

„Kai valstybinių miškų darbuotojui, su kuriuo turėjau kontaktą, vakar buvo nustatytas koronavirusas, užsidariau karantine ir pasidariau testą“, – „Twitter“ parašė 29 metų A. Wosis.

„Testo rezultatas buvo teigiamas. Jaučiuosi gerai. Siunčiu padėką medicinos darbuotojams ir reiškiu solidarumą su visais sergančiais“, – parašė politikas.

Tarp kitų pasaulio politikos veikėjų, kuriems buvo diagnozuota COVID-19, yra Prancūzijos kultūros ministras Franckas Riesteris, Ispanijos lygių teisių ministrė Irene Montero ir Irano viceprezidentė Massoumeh Ebtekar.

Atnaujinta 21.54

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas paskelbė gausybę priemonių, kurios bus pasitelktos šalyje, kovojant su koronavirusu, praneša BBC. Prancūzija pereis prie priverstinio uždarymo nuo antradienio vidurdienio, sako Prancūzijos prezidentas.

Visiems gyventojams liepta likti namuose, jie gali išvykti tik dėl itin rimtų priežasčių.

E. Macronas teigia, kad įvedami griežti reikalavimai, kiek gyventojai gali nutolti nuo savo namų ir kokiu tikslu, šaliai dedant pastangas suvaldyti naujojo koronaviruso plitimą. „Mes kariaujame“, – padėtį šalyje apibūdino jis.

Pasak jo, gyventojams bus leidžiama išeiti iš namų tik būtinais atvejais – pavyzdžiui, vykstant į darbą arba parduotuvę. E. Macronas per televiziją sakė, kad vyriausybė nusprendė įvesti šiuos suvaržymus, nes žmonės nesilaikė ankstesnių rekomendacijų dėl visuomenės sveikatos apsaugos.

Kaip praneša BBC, Prancūzijoje uždraudžiamas bet koks neskubus judėjimas. Draudimas įsigalios nuo antradienio vidurdienio 15-kai dienų, gyventojai privalo likti namuose. Numatomos bausmės tiems, kurie nepaiso taisyklių. Planuojama pasitelkti karius ligoniams gabenti į ligonines.

Taip pat skelbiama, kad susitarus su kitomis Europos Sąjungos šalimis bus uždarytos visos Europos sienos. E. Macronas paskelbė, kad Europos sienos bus uždarytos rytoj per pietus 30-čiai dienų, praneša „Sky News“.

„Visos kelionės tarp ne Europos šalių ir ES bei Šengeno zonos bus sustabdytos 30 dienų“, – perspėja jis.

Šalyje taip pat atidedamas antrasis vietos rinkimų turas. Valstybės vadovas pridūrė, kad bet kokie pažeidimai užtrauks atsakomybę, bet daugiau detalių nepateikė.

Prezidentas sakė, kad dėl šios epidemijos taip pat stabdomos reformos, įskaitant pensijų sistemos pertvarkymą.

„Visos reformos stabdomos, įskaitant pensijų reformą“, – savo kreipimesi į tautą per televiziją pabrėžė E. Macronas.

Pasak jo, atitinkamas teisės akto projektas bus parengtas trečiadienį.

Anksčiau pirmadienį Prancūzija paskelbė, kad šalyje nustatyti 5 397 koronaviruso infekcijos atvejai.

Atnaujinta 21.19

Kanados premjeras Justinas Trudeau pirmadienį paskelbė, kad jo šalis uždaro sienas daugumai atvykstančių užsieniečių, išskyrus JAV piliečius, siekiant sulėtinti koronaviruso pandemijos plitimą.

„Visi kanadiečiai, kiek įmanoma, irgi turėtų likti namie“, – premjeras sakė per spaudos konferenciją prie jo rezidencijos, kur jis kartu su šeima savarankiškai izoliavosi, kai jo žmonai Sophie buvo nustatyta susirgimą COVID-19 sukeliančio viruso infekcija.

J. Trudeau pabrėžė: „Uždrausima atvykti į Kanadą žmonėms, kurie nėra Kanados piliečiai arba nuolatiniai gyventojai.“

Oro bendrovėms buvo nurodyta nelaipinti į lėktuvus jokių keleivių, kuriems pasireiškia į gripo panašūs simptomai. Visi į šalį skrendantys tarptautinių reisų lėktuvai turės būti nukreipiami į keturis Kanados oro uostus – Monrealyje, Toronte, Kalgaryje ir Vankuveryje, kur bus sustiprintos keleivių sveikatos tikrinimo priemonės.

Šios priemonės įsigalios kovo 18-osios vidurdienį, sakė susisiekimo ministras Marcas Garneau.

Pasak J. Trudeau, JAV piliečiams šis draudimas nebus taikomas dėl aukšto „abiejų mūsų ekonomikų integracijos lygio ir mūsų vykdomos koordinacijos“.

Dėl šių priežasčių „JAV patenka į atskirą kategoriją likusio pasaulio atžvilgiu“, aiškino premjeras.

Be to, bus taikomos išimtys orlaivių įgulų nariams, diplomatams ir Kanados piliečių artimiausiems šeimos nariams.

Atnaujinta 20.16

Suomijos premjerė pirmadienį paskelbė ekstremalias priemones koronaviruso epidemijai suvaldyti, kuriomis numatoma uždaryti daugelį viešųjų ir švietimo institucijų, taip pat uždrausti daugiau kaip dešimties žmonių susirinkimus.

Per spaudos konferenciją vyriausybės vadovė Sanna Marin išvardijo 19 suvaržymų, galiosiančių iki balandžio 13 dienos, įskaitant pasiruošimus artimiausioje ateityje uždaryti valstybės sienas.

„Gali būti įvesti suvaržymai laisvam žmonių judėjimui, reaguojant į grėsmes gyvybei ir sveikatai“, – nurodė S. Marin.

Pasak premjerės, tai apimtų vyresnių kaip 70 metų asmenų saviizoliaciją, nors ji nebūtų taikoma parlamento nariams ir vietos valdžios vadovams.

Nuo trečiadienio užsidarys mokyklos, kolegijos ir universitetai, taip pat valstybinės kultūros ir sporto įstaigos.

Atnaujinta 21.04

Rusija uždraudė užsienio piliečių, asmenų be pilietybės, atvykimą nuo kovo 18 dienos iki gegužės 1 dienos, praneša „Reuters“.

Draudimas nebus taikomas diplomatams, lėktuvų įgulų nariams. Gali būti taikoma ir daugiau išimčių.

Rusija iki šiol pranešė apie 93 koronaviruso atvejus.

Atnaujinta 19.52

Danijos autonominė teritorija Šiaurės Amerikoje – Grenlandija – pirmadienį pranešė apie pirmąjį joje patvirtintą užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejį.

Grenlandijos vyriausybės pareiškime nurodoma, kad užsikrėtęs asmuo gyvena sostinėje Nuke, jis izoliuotas namuose.

Atnaujinta 19.35

Italija pirmadienį pranešė apie 349 naujus mirties nuo naujojo koronaviruso atvejus, o bendras mirties atvejų skaičius šalyje dabar yra 2 158 – didžiausias pasaulyje neskaitant Kinijos.

Oficialus mirties dėl COVID-19 skaičius nuo ketvirtadienio, kai viršijo 1 tūkst., išaugo daugiau kaip dvigubai.

Šiuo metu Italijoje patvirtinta 27 980 užsikrėtimo atvejų. Prieš keturias dienas jų buvo 15 113.

Atnaujinta 19.32

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pirmadienį paragino šalis labiau stengtis, kovojant su naujojo pražūtingo koronaviruso COVID-19 plitimu, ir tirti kiekvieną įtariamą koronaviruso atvejį.

„Negali gesinti gaisro užrištomis akimis“, – reporteriams Ženevoje sakė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

„Tirkite, tirkite, tirkite. Tirkite kiekvieną įtariamą atvejį“, – teigė T. A. Ghebreyesusas ir pridūrė: „Negali kovoti su epidemija, jei nežinai, kas yra užsikrėtęs, o kas ne.“

Atnaujinta 19.11

Ispanija pirmadienį pranešė uždarysianti savo sausumos sienas, siekdama sustabdyti koronaviruso epidemijos plitimą, užsikrėtusiųjų skaičiui artėjant prieš 10 000.

Vidaus reikalų ministras Fernando Grande-Marlaska sakė, kad sienų perėjos bus uždarytos antradienio vidurnaktį (1 val. Lietuvos) laiku. Tuomet į šalį bus įleidžiami tik Ispanijos piliečiai, teisę gyventi šalyje turintys asmenys arba akredituoti diplomatiniai darbuotojai. Leidimas patekti į šalį taip pat gali būti suteiktas esant nenugalimos jėgos sąlygoms.

Atnaujinta 19.06

Portugalijoje užregistruotas pirmas mirties nuo koronaviruso sukeltos ligos COVID-19 atvejis, pirmadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministrė Marta Temido.

Mirusioji pacientė yra 80 metų moteris, prieš kelias dienas hospitalizuota Lisabonoje ir sirgusi kitomis ligomis, nurodė ministrė.

Atnaujinta 19.03

Šiuo metu Kinijoje fiksuojama mažiau užsikrėtimo naujuoju koronovirusu atvejų ir mirčių nuo šios ligos nei likusioje pasaulio dalyje, nors pandemija prasidėjo būtent šioje šalyje, pirmadienį pranešė Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO).

„Iš likusios pasaulio dalies pranešama apie daugiau [užsikrėtimo] atvejų ir mirčių negu iš Kinijos“, – Ženevoje žurnalistams sakė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas, bet naujausios statistikos nepaskelbė.

Oficialiais šaltiniais grindžiama naujienų agentūros AFP statistika rodo, kad 142 šalyse ir teritorijose koronaviruso sukeliamas susirgimas COVID-19 buvo nustatytas daugiau kaip 169 710 žmonių. Be to, 6 640 užsikrėtusių žmonių mirė.

Pagal mirusių žmonių skaičių smarkiausiai paveikta išlieka Kinijos žemyninė dalis (3 213), Italija (1 809), Iranas (853) ir Ispanija (297).

Atnaujinta 18.44

Šveicarijos vyriausybė pirmadienį paskelbė ekstremaliąją padėtį, truksiančią iki balandžio 19 dienos, siekdama įveikti koronaviruso pandemiją.

„Reikalinga stipri reakcija visoje šalyje. Ir ji mums reikalinga dabar“, – per spaudos konferenciją pareiškė prezidentė Simonetta Sommaruga.

Atnaujinta 18.18

Egiptas pirmadienį pranešė, kad iki mėnesio pabaigos stabdo visus lėktuvų skrydžius į šalį ir iš jos, siekiant pažaboti koronaviruso plitimą.

Šis žingsnis turės didelės įtakos svarbiam šalies turizmo sektoriui.

„Skrydžiai bus sustabdyti nuo ketvirtadienio iki kovo 31 dienos“, – per televizijos transliuotą spaudos konferenciją paskelbė ministras pirmininkas Mostafa Madbouly.

Pasak jo, šis žingsnis yra būtinas, siekiant sumažinti žmonių kontaktus, ypač tarp „turistų, atvykstančių į Egiptą ir išvykstančių iš jo“.

Atnaujinta 17.41

Už ekstremalios padėties valdymą Estijoje atsakingo premjero Juri Ratas nurodymu šalis įveda 14 dienų judėjimo suvaržymą į jos teritoriją atvykstantiems žmonėms.

Estijos sienas kirtusiems ir į šalies teritoriją atvykusiems žmonėms draudžiama dvi savaites po atvykimo dienos išeiti iš savo gyvenamosios ar nuolatinės buvimo vietos.

Išeiti iš gyvenamosios ar nuolatinės buvimo vietos bus leidžiama tik nurodžius sveikatos apsaugos ar policijos darbuotojams, arba ekstremaliu atveju, kai iškyla pavojus žmogaus gyvybei ar sveikatai.

Suvaržymai netaikomi diplomatams ir užsieniečiams, atvykstantiems į Estiją pagal tarptautinio karinio bendradarbiavimo schemas. Jie taip pat netaikomi prekių vežėjams, asmenims, dalyvaujantiems pervežant per sienas prekes ir keleivius, taip pat kitiems įsakyme išvardytiems žmonėms. Priemonės galios tol, kol įsakas bus pakeistas, o jų tikslingumas bus vertinamas bent kas dvi savaitės.

Atnaujinta 17.40

Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid paragino žmones pirmadienį 20 val. savo namuose prieiti prie langų, įjungti savo mobiliųjų telefonų žibintuvėlius ar prožektorius ir dvi minutes mojuoti jais, taip pademonstruojant paramą gyvybiškai svarbias pareigas vykdantiems žmonėms ir parodant, kad yra rūpinamasi kitais.

„Tokiu būdu galime išreikšti paramą visiems, kas diena iš dienos dirbdami priešakinėse linijose palaiko visuomenės kraujotaką. Taip pat galime pademonstruoti, kad mums rūpi ir kad mums svarbu, kaip laikosi mūsų kaimynai, žmonės mūsų gatvėje ir kvartale“, – sakė prezidentė, kurios žodžius citavo atstovai.

„Išgyvename krizę, kokios niekas anksčiau nėra patyręs. Kad, kaip visuomenė, kuo neskausmingiau tai ištvertume, krizės sprendimo komitetų nutarimų, rekomendacijų ir pareigūnų sprendimų neužtenka, nes kiekvienas gali ir privalo prisidėti. Kiekvieno žmogaus indėlis kitoks, bet lygiai toks pat būtinas. Pradedant savo socialinio bendravimo mažinimu ir telefono skambučiu savo tėvams ar pagyvenusiems giminaičiams“, – sakė K. Kaljulaid.

Pasak valstybės vadovės, pirmadienį 20 val. įvyksianti pirmoji tokia akcija yra proga išreikšti paramą šimtams tūkstančių žmonių, kasdien rizikuojančių gyvybe ir besistengiančių, kad visuomenė funkcionuotų, o gyvybiškai svarbios paslaugos veiktų, įskaitant medikus, vaikų darželių darbuotojus, žmones bendrajame pagalbos centre, autobusų vairuotojus, parduotuvių personalą, maisto išvežiotojus ir daugelį kitų.

„Tai taip pat proga visiems mums parodyti, kad sunkiais momentais laikomės kartu“, – pridūrė prezidentė.

Atnaujinta 17.16

Lenkija pirmadienį sustabdė visus vidaus skrydžius, siekdama pažaboti naujojo koronaviruso plitimą.

Ši priemonė buvo patvirtinta po to, kai šalis šeštadienį uždarė savo sienas visiems užsieniečiams ir laikinai sustabdė tarptautinius skrydžius.

Lenkijoje iki šiol buvo patvirtinta 150 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų, įskaitant tris mirties atvejus.

Šalies sveikatos apsaugos ministras pirmadienį įspėjo, jog užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius šalyje gali smarkiai padidėti.

„Manome, jog atvejų skaičius šią savaitę pasieks 1 tūkst.“, – pareiškė Lukaszas Szumowskis ir paragino lenkus apriboti savo veiklą už namų ribų.

Atnaujinta 17.13

Rusijos sostinėje įvedamas privalomas 14 parų karantinas atvykusiems iš JAV ir visų Europos valstybių.

Maskvos mero Sergejaus Sobianino pirmadienį pasirašytas potvarkis dėl koronavirusinės infekcijos plitimo prevencijos priemonių skelbia, jog izoliavimasis 14 parų privalomas atvykusiems iš JAV, Jungtinės Karalystės, Europos Sąjungos narių, Ukrainos, Baltarusijos ir visų Europos šalių, kurios nėra ES narės.

Karantinuotis tokiam laikotarpiui privalės visi kartu su atvykusiais iš šių padidintos rizikos valstybių gyvenantys asmenys.

Atnaujinta 16.18

Naujasis koronavirusas atkeliavo į dar vieną Rytų Afrikos šalį – Tanzaniją. Pirmadienį Tanzanijoje patvirtintas pirmasis užsikrėtimo COVID-19 atvejis, koronavirusas diagnozuotas iš Belgijos sugrįžusiai Tanzanijos pilietei. Sveikatos apsaugos ministrės Ummy Mwalimu teigimu, koronavirusas 46 metų amžiaus Tanzanijos pilietei nustatytas kovo 15 d., sugrįžus iš Belgijos. Moteris dabar gydoma Arušos miesto ligoninėje.

Atnaujinta 16.10

Turkija pirmadienį iki atskiro pranešimo sustabdė bendras pamaldas mečetėse, įskaitant musulmonams svarbias penktadienio pamaldas, siekdama užkirsti kelią koronaviruso plitimui.

„Būtina sustabdyti kolektyvines pamaldas mečetėse tam tikram laikui“, – sakė Turkijos religinių reikalų direktorato „Diyanet“ vadovas Ali Erbasas žurnalistams Ankaroje.

Tačiau maždaug 90 tūkst. šalies mečečių nebus uždaromos; tikintieji jose galės melstis individualiai, nurodė jis.

Atnaujinta 15.51

Graikija taikys dviejų savaičių karantiną visiems į šalį atvyksiantiems žmonėms, siekdama sustabdyti koronaviruso plitimą šalyje, pirmadienį pranešė vyriausybės pareigūnas.

„Visi, įvažiuojantys į Graikiją, bus privalomai izoliuojami (karantine) 14 dienų“, – žurnalistams pranešė vyriausybės atstovė Aristotelija Peloni. Pasak jos, ši priemonė bus taikoma visiems atvykstantiems, nepriklausomai nuo jų pilietybės.

Tiems, kas nesilaikys šio reikalavimo, gresia baudos.

Graikija griežtina kovos su koronaviruso plitimu priemones, riboja prekybą ir masinius susibūrimus, koronaviruso aukų skaičiui šalyje savaitgalį išaugus iki keturių. Šalyje užregistruota iš viso 330 koronaviruso atvejų.

Atnaujinta 15.41

Koronavirusinės infekcijos plitimo akivaizdoje Talino meras Michailas Kelvartas paskelbė viešąjį transportą mieste laikinai nemokamu.

Talino merijos pranešime spaudai pažymima, jog tokiu sprendimu siekiama sumažinti žmonių artimus kontaktus – perkant bilietus iš vairuotojų ar kontrolieriams tikrinant keleivius.

Estijos sostinės valdžia ragina miesto gyventojus gerai apsvarstyti kelionių poreikius, aktyviau naudotis nuosavomis transporto priemones, problemas pagal galimybes spręsti elektroninio ryšio priemonėmis.

Viešojo transporto tvarkaraščių apkarpyti neketinama, kad nesusikauptų daug keleivių stotelėse ir pernelyg daug – autobusuose.

„Siekiame užtikrinti visų gyvybiškai svarbių paslaugų teikimą – žmonėms tenka vykti į darbą, nes ne visi gali dirbti nuotoliniu būdu. Todėl viešasis transportas veiks pagal įprastą grafiką. Bet mes stebime situaciją ir esame pasirengę nedelsdami reaguoti, jei ji keistųsi iš esmės“, – pabrėžė Talino meras.

Atnaujinta 15.17

Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų partijos „Nacionalinis sambūris“ vadovė Marine Le Pen nusprendė laikytis karantino, pirmadienį pranešė televizija BFM TV.

Sprendimą imtis „atsargumo priemonių“ ji priėmė po kontakto su respublikonų lyderiu Christianu Jacobu, kuriam buvo patvirtinta koronaviruso infekcija COVID-19, žiniasklaida citavo M. Le Pen aplinkos šaltinius.

Remiantis televizijos šaltiniais, kol kas jokie ligos simptomai M. Le Pen nepasireiškė.

Iš viso Prancūzijoje registruota 5,4 tūkst. naujuoju koronavirusu užsikrėtusių žmonių ir 120 mirties nuo COVID-19 atvejų.

Prancūzijai siekiant sustabdyti koronaviruso plitimą sekmadienį buvo uždarytos visos parduotuvės, išskyrus maisto prekių parduotuves ir vaistines. Internetinei prekybai ir prekių pristatymui į namus apribojimai netaikomi. Šalyje taip pat uždarytos kavinės, restoranai ir kino teatrai.

Atnaujinta 15.09

Austrijoje koronavirusu užsikrėtusių žmonių skaičius išaugo iki 959, pranešė Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos ministerija. Pirmadienio duomenimis, šalyje pasveiko 6 žmonės, vienas žmogus mirė.

Atnaujinta 14.59

Turkija pirmadienį pranešė, kad šalyje buvo patvirtinta 12 naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų ir bendras užsikrėtusiųjų skaičius šoktelėjo iki 18, praneša agentūra „Reuters“.

Atnaujinta 14.53

Iranas pirmadienį pranešė, kad nuo naujojo koronaviruso sukeltos ligos COVID-19 per parą mirė dar 129 žmonės – rekordiškai daug nuo protrūkio pradžios.

„Prašome visų šį virusą vertinti rimtai ir jokiu būdu nebandyti keliauti į kitą provinciją“, – per spaudos konferenciją pareiškė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Kianoushas Jahanpouras.

Nuo vasario 19 dienos, kai buvo pranešta apie pirmus du mirties nuo COVID-19 atvejus, šalyje mirė iš viso 853 žmonės.

Atnaujinta 14.38

Vengrija pirmadienį tapo dar viena Europos valstybe, dėl naujojo koronaviruso paskelbusia drastiškus viešojo gyvenimo suvaržymus, uždariusia savo sienas ir apribojusia judėjimą.

„Uždarome Vengrijos sienas keleivių eismui“, – pirmadienį sakydamas kalbą parlamente paskelbė premjeras Viktoras Orbanas.

„Dabar vyksta tarptautinės derybos [veiksmams] koordinuoti; tai reiškia, kad ateityje tik Vengrijos piliečiai galės patekti į Vengriją“, – sakė jis.

Atnaujinta 14.06

Lietuvoje – dar trys užsikrėtimo koronavirusu atvejai.

„Visi įvežtiniai“, – sakė A. Veryga.

Atnaujinta 13.36

Kinija švelnina kelionių suvaržymus koronaviruso labiausiai paveiktoje Hubėjaus provincijoje, kurioje yra ligos epicentras Uhanas, ir tūkstančius žmonių siunčia atgal į darbus fabrikuose, labai laukiančiuose gamybos atnaujinimo.

Oficialioji naujienų agentūra „Xinhua“ pirmadienį pranešė, kad aplink Uhaną esantys miestai užsako autobusus gyventojams, sausio pabaigoje išvykusiems pas šeimas švęsti Naujųjų metų pagal Mėnulio kalendorių, atgal į darbą parvežti.

Atnaujinta 13.17

Europos Sąjungos lyderiai antradienį dalyvaus skubioje vaizdo konferencijoje, siekdami suderinti atsaką į koronaviruso protrūkį žemyne.

„Svarbu sustabdyti viruso plitimą, aprūpinti pakankama medicinine įranga, skatinti tyrimus ir sušvelninti poveikį ekonomikoms“, – sakė Europos Vadovų Tarybos vadovas Charles`is Michelis.

Atnaujinta 13.16

Liberijoje užfiksuotas pirmasis užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejis. Tai pirmadienį pranešė „Reuters“, remdamasi šalies Sveikatos apsaugos ministerija.

„Galiu patvirtinti, kad nustatytas užsikrėtimo atvejis, padėtis kontroliuojama“, - sakė žurnalistams žinybos atstovas. Jis nepateikė informacijos apie pacientą.

Atnaujinta 12.58

stijoje iki pirmadienio ryto koronavirusas buvo diagnozuotas 205 žmonėms, tačiau tikrasis infekuotųjų skaičius veikiausiai yra didesnis, pranešė Estijos sveikatos apsaugos valdyba.

Nuo sausio 31 dienos Estijoje iš viso buvo atlikti 1 187 tyrimai dėl koronaviruso sukeliamos ligos COVID-19. Atsižvelgiant į viruso plitimą šalies viduje, užkrėstųjų skaičius turėtų būti didesnis, savo pranešime perspėjo Valdyba.

Dauguma susirgusių pacientų turi lengvus simptomus. Remiantis dabartine informacija, Estijoje vidutinis sergantysis yra pusamžis žmogus, o užsikrėtimo mastas tarp vyrų ir moterų nesiskiria. Tarp infekuotųjų yra nedaug vaikų ir pagyvenusių žmonių.

Atnaujinta 12.27

Švedija pirmadienį paskelbė apie 28 mlrd. eurų vertės ekonomines priemones, koronaviruso paveiktoms įmonėms ir darbuotojams padėti.

Viena iš pristatymų priemonių – naujos laikino atleidimo iš darbo taisyklės, pagal kurias šalies valdžia turės sumokėti didesnę dalį išmokų laikinai atleistiems darbuotojams. Taip pat Švedijoje už pirmąsias dvi nedarbingumo savaites paprastai moka darbdaviai, tačiau balandžio ir gegužės mėnesiais nuo pirmosios nedarbingumo dienos išmokas mokės valstybė. Be to, įmonės galės atidėti mokesčių mokėjimą.

Atnaujinta 12.16

Irano nuo koronaviruso pirmadienį mirė vienas aukščiausiąjį lyderį paskiriančios dvasinės institucijos narys, pranešė valstybinė žiniasklaida – taigi, aukų tarp pareigas einančių ir buvusių pareigūnų šalyje padaugėjo iki mažiausiai 12.

Ajatola Hashemas Bathayi Golpayegani, kuriam buvo 78 metai, mirė praėjus dviem dienoms po to, kai dvasininkas buvo hospitalizuotas ir jam buvo diagnozuota liga COVID-19, pranešė valstybinė naujienų agentūra IRNA.

Pareigūnas atstovavo Teheranui Ekspertų asamblėjoje – iš 88 dvasininkų sudarytos institucijoje, paskiriančioje Irano aukščiausiąjį lyderį ir prižiūrinčioje jo darbą.

Nuo koronaviruso jau mirė mažiausiai 12 iraniečių politikų ir pareigūnų, tiek einančių pareigas, tiek buvusių; dar 13 yra užkrėsti ir laikosi karantino arba yra gydomi.

Šaliai sunkiai sekasi suvaldyti koronaviruso epidemiją, per kurią šalyje užsikrėtė jau 13 938 žmonės, o dar mažiausiai 724 mirė, rodo oficiali statistika.

Užsikrėtimo ir mirties atvejų šalyje nuolat daugėja nuo vasario 19 dienos, kai buvo pranešta apie pirmąsias dvi aukas.

Anot Sveikatos apsaugos ministerijos, didėjimo tendenciją lemia faktas, kad daugiau pacientų atliekami tyrimai.

Institucija nurodo, kad daugeliui pacientų simptomai pradeda reikštis tik kelios dienos po užsikrėtimo.

Kas parą skelbiami oficialūs aukų skaičiai paprastai atsilieka nuo pranešamų vietos žiniasklaidos, ir kartais prieštarauja provincijų valdžios duomenims.

Teheranas kol kas neįvedė griežtų karantino priemonių šalyje, tačiau laikinai uždarė parlamentą, uždraudė piligrimams rinktis prie vienos šventyklos ir atidėjo antrąjį įstatymų leidėjų rinkimų turą.

Pareigūnai ne kartą ragino piliečius laikytis rekomendacijų ir nepalikti namų, kad nebeplistų užkratas.

Atnaujinta 11.33

Italijos premjeras Giuseppe Conte įspėjo, kad jo šalies laukia „rizikingiausios savaitės“ ir paragino Europą imtis koordinuotų veiksmų dėl koronaviruso pandemijos.

„Būtina Europos koordinacija dėl sveikatos apsaugos ir ekonomikos priemonių“, – laikraščiui „Corriere della Sera“ prieš planuojamą Didžiojo septyneto (G7) šalių lyderių vaizdo konferenciją sakė G. Conte.

„Pats laikas drąsiems sprendimams, Italija gali reikšmingai prie jų prisidėti kaip šalis, kuri pati pirmoji Europoje patyrė tokį platų viruso paplitimą“, – teigė jis.

Atnaujinta 11.25

Eksperimentinės vakcinos nuo naujojo koronaviruso dozė kovo 16-ąją bus suleista pirmajam savanoriui, taip pradedant tokios vakcinos klinikinius tyrimus, naujienų agentūrai „Associated Press“ pranešė JAV vyriausybės atstovas.

Šiuose klinikiniuose tyrimuose Sietlo institute „Kaiser Permanente Washington Health Research Institute“ dalyvaus 45 jauni, sveiki savanoriai. Jiems bus suleistos įvairios dozės vakcinos, kurią sukūrė JAV Nacionaliniai sveikatos institutai (NIH) kartu su biotechnologijų kompanija „Moderna Inc.“.

Šaltiniai JAV sveikatos apsaugos sistemoje agentūrai sakė, kad potencialiai vakcinai galutinai paruošti gali prireikti 12-18 mėnesių.

„Klinikinių tyrimų dalyvių užsikrėtimo tikimybė atmestina, nes mėginiuose viruso nėra. Tyrimo užduotis – įsitikinti, kad vakcina neturi rimto šalutinio poveikio. Po to bus galima imtis platesnių tyrimų“, – teigė agentūrai šaltinis.

Kita JAV vaistų kūrėja „Inovio Pharmaceuticals“ vakcinos nuo koronaviruso klinikinius tyrimus planuoja pradėti balandį, į juos įtraukdama kelias dešimtis savanorių.

Atnaujinta 10.47

Patvirtintų „Covid-19“ atvejų Latvijoje skaičius siekia 34, pirmadienį žurnalistams sakė Latvijos sveikatos apsaugos ministrė Ilze Sheekele.

Ligų profilaktikos ir kontrolės centras socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė, kad per praėjusią parą dėl koronaviruso sukeliamos ligos COVID-19 patikrinti 237 žmonės, keturių tyrimų rezultatai buvo teigiami. Iš viso šalyje dėl viruso patikrinti 1 147 žmonės.

I. Vinkelė sakė, kad svarstomos naujos priemonės, siekiant apriboti naujojo koronaviruso plitimą.

Penktadienį vyriausybė paskelbė ekstremalią padėtį ir įvedė virtinę griežtų priemonių, turinčių apriboti viruso plitimą. Nepaprastoji padėtis galios iki balandžio 14 dienos, bet dar gali būti pratęsta.

Nuo kovo 17-osios šalyje laikinai stabdomas tarptautinis keleivių pervežimas.

Atnaujinta 10.33

Bahreine užfiksuota pirmas mirties nuo koronaviruso atvejis, pirmadienį pranešė Sveikatos ministerija. Taip pat tai yra pirmas mirties nuo naujojo koronaviruso atvejis Persijos įlankoje. Bahreine mirė 65-erių moteris, turėjusi ir kitų sveikatos sutrikimų, socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė ministerija.

Atnaujinta 09.25

Estijos Vyriausybė planuoja į šalies ekonomiką įlieti 1,5-2 mlrd. eurų koronaviruso pandemijos sukeltos krizės padarinių neatidėliotinam sušvelninimui, iš jų maždaug 1 mlrd. eurų – pasiskolintomis lėšomis.

Apie tai pranešęs finansų ministras Martinas Helmė atskleidė, jog šių ypatingųjų paramos verslui priemonių paketas apimtų mokesčių korekcijas, įskaitant kai kurių mokesčių įmokų moratoriumą, kompensacijas, o „visa tai valstybės iždui kainuotų 1,5-2 mlrd. eurų šiais ir kitais metais“.

Atnaujinta 09.53

Kinija skelbia apie per pastarąją parą nustatytų 16 naujų užsikrėtimo koronavirusu COVID-19 atvejų. Tiesa, per 24 valandas koronavirusas pasiglemžė 14 žmonių gyvybes.

Nacionalinės sveikatos komisijos teigimu, iš viso žemyninėje Kinijoje koronavirusas diagnozuotas 80 860 žmonių, nuo jo mirė 3 213 gyventojų.

Hubėjaus provincijoje, kur gruodį prasidėjo koronaviruso protrūkis, nustatyti 4 nauji užsikrėtimo atvejai ir visos 14 mirčių. Kinijos valdžios teigimu, 12 iš 16 naujų užsikrėtimo atvejų yra įvežtiniai. Pekinas iki šiol pranešė apie 123 iš užsienio įvežtus užsikrėtimo atvejus.

Atnaujinta 09.52

Rusijos ministras pirmininkas Michailas Mišustinas pirmadienį pranešė, kad dėl koronaviruso plitimo priimtas sprendimas uždaryti sieną su Baltarusija žmonių judėjimui, infoirmuoja „RIA Novosti“.

„Mes nuosekliai, priklausomai nuo pandemijos plitimo, uždarome savo sienas. Pirmiausia uždarėme sienas su Kinija ir kitomis Azijos šalimis, kurios pirmosios susidūrė su šia grėsme. Apribojome aviacijos susisiekimą su Europos Sąjungos šalimis, kai virusas ėmė plisti ir ten, sustabdėme užsieniečių įvažiavimą per sienas su Lenkija ir Norvegija, nutraukėme geležinkelio susisiekimą su Latvija, Moldova, Ukraina. Mes taip pat priėmėme sprendimą uždaryti sieną su Baltarusija žmonių judėjimui, ėmėmės kai kurių kitų prevencijos priemonių“, – pareiškė Rusijos vyriausybės vadovas per pasitarimą su vicepremjerais.

Atnaujinta 09.12

Visiems į Rygos oro uostą atvykstantiems keleiviams su į gripą panašiais simptomais vietoje gali būti atliktas testas dėl koronaviruso infekcijos COVID-19, pranešė sveikatos apsaugos ministrė Ilzė Vinkelė.

Sekmadienį interviu Latvijos visuomeninei televizijai ministrė sakė, kad pasitikrinti galės visi keleiviai su į gripą panašiais simptomais, nepriklausomai nuo to, iš kurios šalies jie atvyko.

Keleiviai turės palikti savo kontaktinę informaciją, kad medikai galėtų su jais susisiekti, kai bus gauti testo rezultatai.

Oro uosto atstovė Laura Karnitė sakė, kad žmonių prašoma vykti į oro uostą pasitikti parskrendančių keleivių tik tuo atveju, jeigu jiems reikia pagalbos parsirasti į namus. Keleivių prašoma esant galimybei iš oro uosto namo vykti asmeniniu transportu.

Latvijos Vyriausybė, siekdama pažaboti tolesnį koronaviruso plitimą, priėmė sprendimą nuo kovo 17-osios iki balandžio 14 dienos sustabdyti tarptautinį keleivių pervežimą.

Atnaujinta 09.02

Siekdama kovoti su koronaviruso pandemija, Vokietija uždarė savo sienas su Prancūzija, Liuksemburgu, Šveicarija, Austrija ir Danija, skelbia „Deutsche Welle“.

Atnaujinta 09.00

Dėl koronaviruso plitimo abeji Kolumbijos parlamento rūmai atidės pavasario sesijos pradžią. Tai sekmadienį pranešė radijo stotis „La FM“, remdamasi šaltiniais įstatymų leidybos institucijoje. Jos žiniomis, pavasario sesija, kuri turėjo prasidėti kovo 16 d., atidėta dviem savaitėms. Kai kurie parlamentarai jau gavo nurodymą nevykti į šalies sostinę Bogotą ir likti savo departamentuose.

Atnaujinta 08.58

Skandinavijos oro linijų bendrovė SAS („Scandinavian Airlines“) nusprendė išleisti neapmokamų atostogų 10 tūkst. žmonių, arba 90 proc. darbuotojų, dėl mažėjančio oro kelionių poreikio koronaviruso plitimo sąlygomis.

Apie tai sekmadienį spaudos konferencijoje pranešė bendrovės vadovas Rickardas Gustafsonas.

„Lėktuvų bilietų poreikis praktiškai išnyko. Nuo rytojaus mes padarysime laikiną pertrauką pagrindinėje savo veikloje“, – pažymėjo bendrovės vadovas.

„Bendrovei reikia sumažinti savo darbuotojų skaičių maždaug 90 proc., tai yra, apie 10 tūkst. žmonių“, – pridūrė R. Gustafsonas.

Atnaujinta 07.57

Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro sekmadienį pranešė, kad siekiant pažaboti koronaviruso pandemijos plitimą nuo pirmadienio septyniose šalies valstijose, įskaitant Karakasą, skelbiamas „kolektyvinis karantinas“.

Nuo pirmadienio 5 val. vietos (11 val. Lietuvos) laiku šiose septyniose valstijoje stabdoma bet kokia veikla, išskyrus maisto skirstymą, sveikatos priežiūros paslaugas, transportą bei saugumą, sakė prezidentas savo kreipimesi per televiziją.

Atnaujinta 06.51

Niujorko meras sekmadienį įsakė užsidaryti visiems barams ir restoranams – jiems leidžiama teikti tik maisto išsinešimo ir pristatymo į namus paslaugas; taip pat didžiausiame JAV mieste uždaromos mokyklos.

Niujorke uždaromi barai, restoranai, uždaromos mokyklos.Sprendimai priimti siekiant kovoti su koronaviruso protrūkiu.

„Pasirašysiu vykdomąjį įsaką, apribosiantį restoranų, barų ir kavinių veiklą iki maisto išsinešimo ir pristatymo [paslaugų]", – pareiškime sakė Niujorko meras Billas de Blasio, ragindamas laikytis „karo meto mąstysenos“.

„Naktiniai klubai, kino teatrai, nedideli teatrai ir koncertų salės privalo užsidaryti“, – pridūrė jis.

Niujorke jau anksčiau buvo uždrausti didesni kaip 500 žmonių susibūrimai, įskaitant Brodvėjaus teatrus.

Be to, B. de Blasio sekmadienį paskelbė apie uždaromas valstybines Niujorko mokyklas.

„Apgailestaudamas pranešu, kad nuo rytojaus mūsų valstybinės mokyklos bus uždarytos“, – sakė Niujorko meras per spaudos konferenciją.

Jis sakė, kad jos liks uždarytos iki balandžio 20-osios, o galbūt ir iki mokslo metų pabaigos.

Meras anksčiau prieštaravo raginimams uždaryti mokyklas, būgštaudamas dėl poveikio ekonomikai ir paramos paslaugoms, kurias miesto mokyklos teikia daugumai iš savo 1,1 mln. moksleivių.

Tačiau spaudimą priimti tokį sprendimą merui pastaruoju metu didino moksleivių tėvai, mokytojai ir vietos medikai.