Pasaulyje

2020.03.13 18:17

Trumpas dėl koronaviruso grėsmės JAV paskelbė nepaprastąją padėtį

atnaujinta 22.57
ELTA, LRT.lt, BNS 2020.03.13 18:17

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį dėl naujojo koronaviruso plitimo paskelbė šalyje nepaprastąją padėtį.

„Mes padarėme didžiulį progresą palyginus su tuo, kaip tvarkėsi likęs pasaulis“, – savo konferenciją pradėjo D. Trumpas.

Jis teigė, kad sėkmingą kovą su viruso plėtimu lėmė ir tai, kad buvo imtasi kelionių iš Kinijos ir Europos ribojimų.

Prezidentas savo kalboje pažymėjo, kad anksčiau išimtimi laikyta Jungtinė Karalystė, iš kurios buvo nedraudžiamos kelionės į JAV, gali būti įtraukta į sąrašą su kitomis Šengeno zonos šalimis.

„Mes galime įtraukti Didžiąją Britaniją prie kitų Europos šalių (,iš kurių draudžiama keliauti į JAV – LRT.lt) po to, kai čia žymiai išsaugo viruso atvejų skaičius“, – teigė prezidentas.

Jis pažymėjo, kad tam, kad šalies viduje dar geriau būtų suvaldytas koronaviruso plitimas, šalyje skelbiama nepaprastoji padėtis.

Prezidentas pažymėjo, kad kovai su virusu bus papildomai skiriama 50 milijardų dolerių.

Jis paragino visas JAV valstijas įkurti nepaprastosios padėties valdymo centrus ir sakė, kad mėginiai dėl koronaviruso bus imami ir tikrinami dideliu mastu, vyriausybei sulaukus kritikos dėl nepakankamo COVID-19 diagnostikos rinkinių kiekio šalyje.

„Kitos aštuonios savaitės yra kritinės, – teigė D. Trumpas. – Galime suprasti ir įveikti šį virusą.“

„Taip pat prašau kiekvienos ligoninės šioje šalyje aktyvuoti nepaprastosios padėties parengties planą, kad visur būtų patenkinti amerikiečių poreikiai“, – sakė prezidentas.

„Panaikinsime ar eliminuosime kiekvieną kliūtį, kad suteiktume mūsų žmonėms rūpestį, kurio jiems reikia ir kuris jiems priklauso. Nebus pagailėta jokių išteklių, visiškai nieko“, – pridūrė D. Trumpas.

Kalboje prezidentas atkreipė dėmesį, kad į kovą su koronavirusu jungiasi įvairios verslo organizacijos, kurios padės su vaistų, medicininės priežiūros problemomis.

„Google“ kuria naują interneto svetainę, kurioje bus pateikiama svarbiausia informacija“, – sakė prezidentas.

Jau anksčiau buvo skelbiama, kad nepaprastosios padėties įvedimas leistų naudoti federalines lėšas teikiant pagalbą valstijoms ir municipalitetams.

Anksčiau JAV prezidentas savo tviteryje pranešė ketinąs penktadienį 15 valandą (21 valandą Lietuvos laiku) surengti Baltuosiuose rūmuose spaudos konferenciją, skirtą kovai su koronavirusu.

JAV iškvietė Kinijos ambasadorių dėl COVID-19 konspiracijos teorijos

Jungtinės Valstijos penktadienį iškvietė Kinijos ambasadorių, vienam aukšto rango kinų pareigūnui tviteryje pareiškus, kad JAV kariuomenė galėjo pradėti naujojo koronaviruso pandemiją, pranešė Valstybės departamentas.

„Skleisti konspiracijos teorijas yra pavojinga ir absurdiška. Norėjome pranešti [Kinijos] vyriausybei, kad to netoleruosime, Kinijos žmonių ir pasaulio labui“, – sakė vienas Valstybės departamento pareigūnas.

Naujojo koronaviruso Covid-19 sukelto susirgimo protrūkis buvo užfiksuotas praėjusių metų gruodžio pabaigoje Kinijos Uhano mieste, kuriame gyvena 12 milijonų žmonių. Pasaulio sveikatos organizacija kovo 11 d. pripažino jį pandemija. Be Kinijos, infekuotųjų rasta daugiau kaip 110-yje šalių.

Pasaulyje užsikrėtusiųjų skaičius viršijo 134 tūkstančius, daugiau kaip 5 tūkstančiai žmonių mirė.