Pasaulyje

2020.03.13 10:05

Rusijoje įsibėgėja protestas prieš Putino likimą prezidento poste

ELTA2020.03.13 10:05

Rusijoje įsibėgėja protestas prieš galimą Kremliaus vadovo Vladimiro Putino pasilikimą valdžioje po 2024 metų.

Žmogaus teisių aktyvistai, teisininkai ir kiti Rusijos piliečiai paskelbė peticiją Europos Tarybai su raginimu peržiūrėti V. Putino inicijuotą didžiausią Rusijos istorijoje konstitucijos reformą. Tūkstančiai pasirašė raginimą internete. Rusija yra Europos Tarybos narė.

Opozicionieriai, kovojantys už Rusijos demokratiją, naujame tinklapyje „net2020.ru“ įspėjo dėl konstitucinio perversmo ir piktnaudžiavimo valdžia. Interneto priežiūros tarnyba „Roskomnadsor“ uždarė portalą, kuriame V. Putino priešininkai paskelbė ir manifestą.

Kadangi sostinėje Maskvoje dėl koronaviruso uždrausti daugiau kaip 5000 žmonių susibūrimai, opozicija negali sutelkti masių gatvėje, todėl pasipriešinimas formuojasi internete.

Rusijos Dūma ir Federacijos Taryba šią savaitę skubos tvarka priėmė konstitucijos pataisas. Numatytas ne tik prezidento galių išplėtimas, bet ir galimybė V. Putinui siekti dar dviejų kadencijų. Remiantis ligšioline konstitucija, jis po 2024-ųjų dar kartą kandidatuoti negalėjo.

Parlamento narė Valentina Tereškova pasiūlė įsigaliojus naujai konstitucijai neįskaičiuoti ligšiolinių keturių V. Putino kadencijų. Anot jos, šaliai dėl sudėtingos ekonominės situacijos reikia patyrusio krizių valdytojo.