Pasaulyje

2015.09.28 21:05

B. Obama įgėlė V. Putinui, šis – užstojo Siriją (tiesioginė transliacija)

15min.lt2015.09.28 21:05

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį laikė „egzaminą“ – Jungtinėse Tautose jo laukė žodžių dvikova su JAV vadovu Baracku Obama.  

Generalinės Asamblėjos atidarymo kalboje pirmadienį, kreipdamasis į pasaulio šalių lyderius, JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas paragino Europą nuveikti daugiau, siekiant išspręsti migracijos krizę.

„Aš raginu Europą padaryti daugiau“, – sakė jis 193 šalių asamblėjai. Jis perspėjo, kad ištekliai šiai krizei spręsti yra pavojingai menki. „Pasaulinė humanitarinė sistema nesužlugdyta, ji nusigyvenusi“, – pažymėjo Ban Ki-moonas. Jungtinės Tautos turi tik pusę lėšų, reikalingų padėti žmonėms Irake, Pietų Sudane ir Jemene, ir tik trečdalį to, ko reikia Sirijai.

Užstojo Siriją

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį savo kalboje Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje paragino formuoti plačią koaliciją kovai su „Islamo valstybe“ pasivadinusia grupuote Sirijoje. V.Putinas tokią koaliciją palygino su „antihitleriniu“ aljansu, kuris kovėsi prieš nacių Vokietiją per Antrąjį pasaulinį karą.

Tokia koalicija, anot jo, galėtų sutelkti skirtingiausias jėgas, pasirengusias ryžtingai stoti prieš tuos, kurie, kaip naciai, sėja blogį ir neapykantą žmonėms.

„Žinoma, pagrindiniai tokios koalicijos dalyviai turi būti musulmoniškos šalys; juk „Islamo valstybė“ ne tik kelia tiesioginę grėsmę, bet ir savo kruvinais nusikaltimais išniekina didingiausią pasaulio religiją – islamą“, – pabrėžė jis.

Jis taip pat pažymėjo, kad būtų didžiulė klaida nebendradarbiauti su Sirijos prezidentu Basharu al Assadu, nes būtent jo kariuomenė esanti vienintelė galia, tikrai kovojanti su „Islamo valstybės“ džihadistais.

„Laikome didžiule klaida atsisakymą bendradarbiauti su Sirijos valdžia, vyriausybine armija, su tais, kurie vyriškai akis į akį kaunasi su teroru“, – sakė V.Putinas.

Pasak jo, „reikia, pagaliau, pripažinti, kad be Assado vyriausybės pajėgų, taip pat kurdų kariuomenės, Sirijoje su „Islamo valstybe“ ir kitomis teroristinėmis organizacijomis realiai niekas nekovoja“.

Savo kalbą Rusijos prezidentas pradėjo pažymėdamas, kad Jungtinėse Tautos visuomet būdavo nesutarimų ir prieštaravimų, ir kad bet kurių vyriausybių veikla apeinant JT rezoliucijas yra neteisėta.

V. Putinui pradėjus kalbą, Ukrainos delegacija kartu su prezidentu Petro Porošenka išėjo iš salės.

Pasak V. Putino, vadinamasis demokratinių revoliucijų eksportas neišvengiamai atvesdavo ne prie pažangos, o prie degradacijos tose šalyse, kuriose tai buvo daroma.

„Revoliucijų eksportas, jau vadinamų demokratinėmis, tęsiasi“, – sakė jis ir pateikė pavyzdžius iš Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos.

„Žinoma, politinės, socialinės problemos tame regione pribrendo seniai ir žmonės ten, žinoma, norėjo permainų. Bet kas įvyko iš tikrųjų? Agresyvus kišimasis iš išorės atvedė prie to, kad vietoj reformų valstybinės institucijos, ir pats gyvenimas be ceremonijų buvo sugriautas“, – sakė V.Putinas.

„Vietoj demokratijos ir pažangos triumfo – prievarta, skurdas, socialinė katastrofa, o žmogaus teisės, taip pat ir teisė į gyvybę, nieko nebevertos, – tęsė jis. – Taip ir norisi paklausti tų, kurie sukūrė tokią padėtį. Ar jūs suprantate dabar, ką jūs padarėte?“

Įgėlė V. Putinui

JAV prezidentas B.Obama netiesiogiai įgėlė Rusijos vadovui Vladimirui Putinui, sakydamas, kad „pasaulyje yra tokių, kurie mano, jog jėga galima pasiekti savo interesų, kad stipresnis gali užgrobti silpnesnį, kad galima pažeidinėti tarptautinę teisę“. 

Jo teigimu, negalima palaikyti tokių „tironų kaip Basharas al-Assadas“. B.Obama pabrėžė, kad jis yra galingiausios pasaulyje kariuomenės vadas ir neabejos, jei reikės ginti amerikiečius ar jų sąjungininkus.

Jis supeikė ir Kinijos veiksmus Pietų Kinijos jūroje bei Irano radikalus, šaukiančius: „Mirtis Amerikai“. Pasak B.Obamos, tokie veiksmai nesukuria saugumo ir pasitikėjimo atmosferos.

JAV lyderis pažadėjo, kad amerikiečiai prisidės prie JT saugumo palaikymo misijos ne tik finansais, bet ir žmogiškaisiais resursais.

B. Obama taip pat paragino užbaigti dešimtmečius trukusį JAV embargą Kubai.

Pasak jo, JAV Kongresas „neišvengiamai panaikins embargą, kurio daugiau nebeturi likti“, ir sulaukė susirinkusiųjų plojimų.

Dar Obama pareiškė, kad pasaulis negali ramiai žiūrėti, kai Rusija nebaudžiama pažeidžia Ukrainos suverenumą. Jis nurodė, jeigu Rusijai nebus pasekmių dėl Krymo aneksijos, taip gali atsitikti su bet kuria kita JT šalimi.

JAV prezidentas sakė, kad Rusijos valdžios kontroliuojama žiniasklaida atspindi įvykius kaip atgimstančios Rusijos pavyzdį ir kad tokio požiūrio laikosi daugelis JAV politikų, manančių, kad pasaulyje jau vyksta naujas Šaltasis karas.

Tačiau, anot B.Obamos, taip nėra. Jis tvirtina, kad ukrainiečiams labiau kaip niekad rūpi jungtis su Vakarais.

JAV prezidentas pabrėžia, kad JAV nenori izoliuoti Rusijos; jis sako norįs, kad Rusija prisidėtų diplomatinėmis priemonėmis, sprendžiant krizę Ukrainoje tokiu būdu, kuris leistų Ukrainai pačiai pasirinkti savo ateitį ir kontroliuotų savo teritoriją.

Būtent dėl šios priežasties, pridūrė prezidentas, JAV reikalauja krizės sureguliavimo Ukrainoje.

„O ne dėl to, kad Rusija būtų izoliuota. Mes to nenorime, mums reikia, kad Rusija būtų stipri, kad jai rūpėtų bendras darbas su mumis stiprinant visą tarptautinę sistemą“, – nurodė B.Obama ir pažymėjo, kad sankcijomis Rusijai nesiekiama grįžti prie Šaltojo karo.

„Sankcijos, kurias mes ir mūsų partnerės įvedėme Rusijai – visiškai nereiškia siekio grįžti prie Šaltojo karo“, – sakė jis.

Dėl sankcijų sustojo kapitalo judėjimas, sustojo ekonomikos augimas Rusijoje, smunka rublio kursas.

„Vyksta išsilavinusių rusų migracija. Įsivaizduokite priešingą situaciją, jeigu Rusijai eitų diplomatijos keliu, jeigu dirbtų kartu su Ukraina, kartu su tarptautine bendruomene, kad būtų užtikrinta tai, jog Rusijos interesai būtų apsaugoti. Tai būtų geriau ir Ukrainai, bet ir taip pat ir Rusijai, ir geriau visam pasauliui“, – sakė B. Obama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.