Pasaulyje

2020.03.12 16:55

Kremlius pareiškė, kad Putinas likti prezidentu sugalvojo dėl koronaviruso

ELTA, LRT.lt2020.03.12 16:55

Kremliaus atstovas pareiškė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas esą pakeitė nuomonę dėl prezidento kadencijų skaičiaus ribojimo ir pritarė planui, kuris jam leistų vėl būti perrinktu, pakeitus šalies Konstituciją.

Kremliaus teigimu, V. Putino sprendimas pritarti pasiūlymui, kuris leistų jam likti valdžioje po 2024 metų, susijęs su nestabilumu pasaulyje ir grėsmėmis Rusijai, įskaitant naująjį koronavirusą.

„Padėtis pasaulyje tapo mažiau stabili“, – teigė atstovas Dmitrijus Peskovas ir pridūrė, kad tarp veiksnių, privertusių V. Putiną pakeisti nuomonę, yra „koronaviruso pandemija, pasaulinio nuosmukio grėsmės, virtinė regioninių konfliktų ir Vakarų sankcijos“.

Kiek anksčiau V. Putinas sakė nenorįs panaikinti prezidento kadencijų skaičiaus ribojimo ar naudotis kitomis įvardijamomis priemonėmis savo valdžiai pratęsti po 2024 metų.

Bet jam persigalvojus, Rusijos opozicionieriai ir visuomenė žada surengti masinius protestus ateinantį savaitgalį. V. Putinas dėl Konstitucijos pataisų žadėjo surengti referendumą balandžio 22 dieną.

Rusijos prezidentas anksčiau pasiūlė virtinę Konstitucijos pakeitimų. Iš pradžių tarp jų nebuvo mechanizmo, kuris leistų V. Putinui anuliuoti kadencijas prezidento poste, bet kai pakeitimus antrą kartą svarstė Dūma, pirmoji rusė moteris kosmose ir dabartinė parlamentarė Valentina Tereškova Dūmos posėdyje pasiūlė naują Konstitucijos pakeitimą.

„Siūlau arba panaikinti prezidento kadencijų ribojimą arba (leisti) dabartiniam prezidentui būti išrinktam valstybės vadovu, kaip ir bet kuriam kitam piliečiui, po to, kai Konstitucijos pakeitimai įsigalios“, – pareiškė V. Tereškova.

Parlamentarai tam pritarė, o netrukus į posėdyje atvykęs pats V. Putinas – taip pat.

Ekspertai jau anksčiau svarstė, kokiu būdu V. Putinas bandys užsitikrinti kelią likti Rusijos valdžios viršūnėje po 2024 metų. Kai buvo paskelbta apie Konstitucijos pakeitimus, imta svarstyti, kad jis gali sau sukurti naujas pareigas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt