Pasaulyje

2020.03.12 10:48

LRT trumpai. Kas yra pandemija ir kodėl koronaviruso plitimas taip įvardintas tik dabar?

Julija Šakytė, LRT.lt 2020.03.12 10:48

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) trečiadienį paskelbė koronaviruso protrūkį pandemija. LRT.lt trumpai paaiškina, ką tai reiškia ir kodėl tai buvo padaryta tik dabar.

Per vieną naktį – iš trečiadienio į ketvirtadienį – dėl koronaviruso, atrodo, įprastas pasaulio ritmas sulėtėjo: nustatytas pirmasis koronaviruso atvejis NBA žaidėjui, dėl to buvo laikinai sustabdytas sezonas; prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad JAV stabdo skrydžius iš 26 Europos valstybių.

Lenkija uždraudė masinius renginius, uždarė universitetus ir mokyklas, tą patį padarė ir Danija. Maskva taip pat draudžia masinius renginius. Italija uždaro visas parduotuves ir restoranus, išskyrus vaistines ir maisto prekių parduotuves. „Google“ siunčia visus darbuotojus dirbti iš namų, „Uber“ kompensuoja nedarbingumą vairuotojams, kurie užsikrėtė virusu.

Populiarios Niujorko vakaro televizijos laidos atsisako auditorijos; olimpinės ugnies įžiebimas Graikijoje taip pat vyks be žiūrovų, kaip ir Ispanijos futbolo varžybos; atšauktas Valensijoje kasmet vykstantis „Las Fallas“ ugnies festivalis, o Australijoje koronavirusu užsikrėtė aktorius Tomas Hanksas ir jo žmona aktorė Rita Wilson.

Šie įvykiai, įvykę visame pasaulyje, iliustruoja, kodėl koronaviruso protrūkis buvo paskelbtas pandemija.

Kas yra pandemija?

Kaip nurodoma PSO tinklalapyje, pandemija įvardijama liga, plintanti visame pasaulyje arba apimanti visą šalį.

PSO vadovas Tedros Adhanomas Ghebreyesus sakė: „Mes esame labai susirūpinę tiek dėl nerimą keliančių užsikrėtimų skaičiaus augimo ir rimtumo, tiek ir dėl nerimą keliančių neveiklumo.“

„Todėl, mūsų vertinimu, COVID-19 gali būti charakterizuojamas kaip pandemija“, – sakė PSO vadovas. Anot PSO atstovų, viruso plitimo įvardijimas pandemija nekeičia reagavimo būdų.

Be to, jis teigė, kad susirgimų ir mirčių skaičius ateinančiomis dienomis ir savaitėmis augs. „Niekada iki šiol nebuvome susidūrę su koronaviruso sukelta pandemija“, – pabrėžė PSO vadovas.

Pandemijos labiau tikėtinos, jei virusas yra visiškai naujas, geba lengvai užkrėsti žmones ir gali efektyviai ir nuolat plisti tarp žmonių.

Paskutinį kartą pandemija įvyko 2009 m. dėl kiaulių gripo, kuris, ekspertų manymu, nužudė šimtus tūkstančių žmonių.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja, kad nuo XX a. pradžios kilo 4 pandemijos: 1918–1920 m. – ispaniškasis gripas (mirė daugiau kaip 20 mln. žmonių), 1957–1958 m. – Azijos gripas (mirė daugiau kaip 1 mln. žmonių), 1968–1969 m. – Honkongo gripas (mirė daugiau kaip 1 mln. žmonių), 2009-2010 m. – naujasis A gripas (mirė iki 400 tūkst. žmonių).

Kodėl terminas vartojamas tik dabar?

Vasario pabaigoje buvo skelbiama, kad nors koronavirusas turi potencialo tapti pandemija, jis dar nebuvo paplitęs po daugelį pasaulio šalių. Tai pasikeitė po to, kai išaugo šalių, kurios kovoja su koronaviruso protrūkiu, skaičius. Dabar turime 126 tūkst. koronaviruso atvejų 124 šalyse.

Termino pakeitimas nieko nekeičia, kaip virusas plinta, tačiau PSO tikisi, kad tai pakeis šalių kovą su COVID-19, rašo BBC.

PSO prašo visų šalių:

Suaktyvinti ir išplėsti reagavimo į ekstremalias situacijas mechanizmus

Informuoti visuomenę apie galimą riziką ir tai, kaip galima apsisaugoti

Surasti, izoliuoti ir gydyti kiekvieną COVID-19 atvejį ir susekti visus asmenis, bendravusius su koronavirusu užsikrėtusiais pacientais