Pasaulyje

2020.03.11 18:37

PSO paskelbus koronaviruso pandemiją, Italija uždaro beveik visas parduotuves

atnaujinta 23.31
LRT.lt, ELTA2020.03.11 18:37

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) trečiadienį paskelbė koronaviruso protrūkį pandemija, praneša „Sky News“.

Vėlai trečiadienio vakarą Italijos premjeras Giuseppe Conte paskelbė, kad šalyje bus uždaryti visi barai, restoranai ir kitos viešojo maitinimo įstaigos, taip pat visos parduotuvės, išskyrus vaistines ir maisto prekėmis prekiaujančias parduotuves, praneša AFP.

„Mes galėsime pamatysi šių priemonių veiksmingumą tik po kelių savaičių“, – sakė G. Conte.

Premjeras užtikrino, kad būtiniausias viešasis transportas šalyje ir toliau veiks, taip pat bus leidžiama pristatyti maistą į namus. Dauguma gamyklų, pramonės įmonių galės toliau veikti, bet tik jei laikysis papildomų saugumo priemonių, rašo agentūra ANSI. Premjeras paragino verslus laikinai uždaryti nebūtinus padalinius.

„Nereikia skubėti pirkti maisto atsargų, parduotuvės lieka atviros“, – šalies piliečius ramino premjeras G. Conte.

Šios priemonės galios iki kovo 25 dienos.

Naujų užsikrėtimų Lietuvoje nėra

22 val. duomenimis, Lietuvoje naujų koronaviruso atvejų nėra, praneša Vyriausybės Visuomenės informavimo grupė.

Tuo tarpu Danija trečiadienį pranešė uždaranti visas šalies mokyklas, darželius ir universitetus dviem savaitėms, kad užkirstų kelia koronaviruso plitimui, rašo „Reuters“.

Taip pat visiems viešojo sektoriaus darbuotojams, einantiems ne kritinės svarbos pareigas, nuo penktadienio nurodyta dirbti iš namų, spaudos konferencijoje pranešė premjerė Mette Frederiksen.

Šį sprendimą Danijos valdžia priėmė pranešusi apie 422 naujus užsikrėtimus koronavirusu. Iš viso šalyje COVID-19 yra užsikrėtę 1303 žmonės.

PSO paskelbė pandemiją

PSO teigia, kad susirūpinimą kelia kai kurių valstybių sveikatos apsaugų sistemų neatsparumas ir neveiklumas, todėl paragino šalis geriau sekti žmones, turėjusius kontaktą su sergančiaisiais.

Estija trečiadienį pranešė nustačiusi dar 3 naujus koronaviruso užsikrėtimo atvejus: du Saremos saloje ir vieną sostinėje Taline, rašo ERR. Estai Saremoje esą galėjo užsikrėsti koronavirusu nuo čia apsilankiusios tinklinio komandos iš Italijos.

Kaip nurodoma PSO tinklalapyje, pandemija įvardijama liga, plintanti visame pasaulyje arba apimanti visą šalį.

Surengtoje spaudos konferencijoje PSO vadovas Tedros Adhanomas Ghebreyesus sakė: „Mes esame labai susirūpinę tiek dėl nerimą keliančių užsikrėtimų skaičiaus augimo ir rimtumo, tiek ir dėl nerimą keliančių neveiklumo.“

„Todėl, mūsų vertinimu, COVID-19 gali būti charakterizuojamas kaip pandemija“, – sakė PSO vadovas. Anot PSO atstovų, viruso plitimo įvardijimas pandemija nekeičia reagavimo būdų.

Be to, jis teigė, kad susirgimų ir mirčių skaičius ateinančiomis dienomis ir savaitėmis augs. „Niekada iki šiol nebuvome susidūrę su koronaviruso sukelta pandemija“, – pabrėžė PSO vadovas.

Oficialiais trečiadienio duomenimis, visame pasaulyje COVID-19 yra užsikrėtę virš 121 tūkst. žmonių, jis nusinešė 4373 gyvybes. Dar virš 66 tūkst. žmonių pasveiko.

Daugiausia – virš 3 tūkst. – mirčių virusas sukėlė Kinijoje, kurios Hubėjaus provincijos Uhano mieste ir prasidėjo ligos protrūkis. Antra labiausiai paveikta šalis yra Italija, kur virusas nusinešė 631 gyvybę.

Lietuvoje yra patvirtinti 3 užsikrėtimai koronavirusu, kaimyninėje Latvijoje – 10, Estijoje – 16, Lenkijoje – 27, Baltarusijoje – 9 atvejai.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel trečiadienį perspėjo, kad koronavirusu gali užsikrėsti iki 70 proc. Vokietijos gyventojų.

Pandemijos etapai

Priešingai nei globaliai paplitusi pandemija, epidemija įvardijama liga, kuri yra paplitusi „bendruomenėje ar regione ir aiškiai viršija normos ribas“.

Kaip nurodo PSO, pandemijos protrūkis yra skirstomas į 4 etapus:

- tarppandeminis laikotarpis;

- įspėjamasis laikotarpis, kai identifikuojamas naujas virusas ir jo grėsmės vertinimai atliekami lokaliniame, nacionaliniame ir globaliame lygiuose;

- pandemijos laikotarpis, kai virusas plinta globaliai. Kai kurie ekspertai teigia, kad tai dabar vyksta su koronavirusu;

- pereinamasis laikotarpis, kai globali rizika sumenksta ir šalys ima atsigauti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.