Pasaulyje

2020.03.11 10:11

Rusijos Dūma pritarė Konstitucijos pataisoms, leisiančioms Putinui išlikti valdžioje

atnaujinta 16.22
ELTA, BNS2020.03.11 10:11

Rusijos Valstybės Dūma, žemesnieji parlamento rūmai, trečiadienį pritarė Konstitucijos pataisoms, kurios leistų prezidentui Vladimirui Putinui būti perrinktam, informuoja dpa.

Dabartinė Rusijos konstitucija numato, kad prezidentas šį postą gali užimti dvi kadencijas iš eilės. Tai reiškia, kad V. Putinui po 4 metų tektų trauktis.

Jis valdžioje kaip prezidentas ar premjeras išsilaikė jau du dešimtmečius.

Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas žurnalistams sakė, kad už Konstitucijos pataisas balsavo 383 parlamentarai, 43 susilaikė, bet niekas nebalsavo prieš. Įstatymų projekte numatyta 390 Konstitucijos pakeitimų.

Dūmoje daugumą sudaro su V. Putinu siejama partija „Vieningoji Rusija“. Dabar įstatymų projektas keliaus į aukštesniuosius parlamento rūmus, kur taip pat tikimasi pritarimo.

Reformoms dar turės pritarti aukštieji parlamento rūmai – Federacijos Taryba, o balandžio 22-ąją vyks visuotinis referendumas.

Apie planus keisti Konstituciją V. Putinas paskelbė sausį, o po to nekart neigė, kad jomis siekia pratęsti savo buvimą valdžioje. Jo ketvirtoji ir paskutinė kadencija baigiasi 2024 metais.

Tačiau antradienį buvo pasiūlyta viena pataisa, pagal kurią būtų anuliuojamos ankstesnės prezidento kadencijos, tad, jei tam pritars Konstitucinis Teismas, V. Putinas 2024 metais galėtų balotiruotis dar kartą.

Po trečiadienio balsavimo V. Volodinas pareiškė, kad priimti pakeitimai yra „ne tik pagrįsti,.. bet ir nutiesia perspektyvą, šalies vystymosi strategiją“.

Be kita ko, pataisos numato garantijas dėl pensijų ir minimalaus atlyginimo bei suteikia parlamentui papildomus įgaliojimus paskirti vyriausybės vadovą.

Taip pat prezidentas turėtų gauti papildomų galių atleisti teisėjus iš aukštesnės instancijos teismų ir atmesti parlamento priimtus teisės aktus.

„Putinas iki 2036-ųjų?“

67-erių V. Putinas pritarė tokiam pasiūlymui, bet pabrėžė, kad šią pataisą dar turės patvirtinti Rusijos Konstitucinis Teismas.

Įsigaliojus šiai pataisai, pirmąkart 2000-aisiais išrinktas V. Putinas galės vėl kandidatuoti į prezidentus 2024 ir 2030 metais. Tokiu atveju jo valdymo laikotarpis būtų ilgesnis nei Sovietų Sąjungos lyderio Josifo Stalino.

Tačiau minimas pasiūlymas sulaukė V. Putino kritikų pasipiktinimo. Opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas pareiškė, kad V. Putinas siekia tapti „prezidentu iki gyvos galvos“.

Antradienį prie Kremliaus susirinko dešimtys demonstrantų, nepatenkintų dėl tos Konstitucijos pataisos.

„Asmuo, atvedęs Rusiją į chaosą ir tragediją gali likti valdžioje iki savo gyvenimo galo... Kas gali būti blogiau?“ – per mitingą naujienų agentūrai AFP sakė aktyvistas Aleksejus Miniaila.

„Putinas iki 2036-ųjų, tai tiesiog nesuvokiama“, – pareiškė antradienio mitingo organizatorius, žurnalistas ir aktyvistas Ilja Azaras.

Rusijos opozicija ragina piliečius dalyvauti masinėse demonstracijose prieš konstitucines reformas. Viena tokių planuojama Maskvoje penktadienį, nors vietos valdžia draudžia didesnius kaip 5 tūkst. žmonių susibūrimus dėl koronaviruso grėsmės.

Politologo Aleksejaus Makarkino vertinimu, konstitucinės reformos gali išprovokuoti antivyriausybinių protestų bangą, kaip įvyko 2011–2012 metais, kai dešimtys tūkstančių žmonių išėjo į gatves protestuoti dėl V. Putino sugrįžimo į Kremlių po ketverių metų premjero poste.

„Putino kadencijų anuliavimas suteikia opozicijai papildomą emocinį postūmį ir argumentą“, – sakė A. Makarkinas iš Maskvoje įsikūrusio strateginių studijų centro „Center for Political Technologies“.

„Nežinome, kada šis gaidukas bus nuspaustas“, – teigė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt